• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiais laikais nedaug žmonių savo reikmėms konservuoja produktus žiemai, tam nėra reikalo, nes tiek šviežių vaisių ir daržovių, tiek konservuotų galima įsigyti prekybos centruose.

Šiais laikais nedaug žmonių savo reikmėms konservuoja produktus žiemai, tam nėra reikalo, nes tiek šviežių vaisių ir daržovių, tiek konservuotų galima įsigyti prekybos centruose.

REKLAMA

Tačiau sovietmečiu konservavimas buvo vienas iš būdų – pigiai ir skaniai valgyti visus metus. Žmonės buvo raginami netgi sugedusius konservus iš naujo konservuoti, o vėliau valgyti.

Sovietų Sąjunga, kaip ir dabar Rusija, yra didžiausia pagal plotą šalis pasaulyje. Joje per akis dirbamos žemės, be to, niekada netrūko ir trąšų. Tačiau, nepaisant viso šito, dėl nevykusios ekonomikos ir paplitusių vagysčių, parduotuvėse nuolat trūkdavo vaisių ir daržovių.

Kaip tik dėl to daugelis sovietinių žmonių turėjo savo kolektyvinį sodą ar daržą. O ten užsiaugintą derlių buvo priversti konservuoti, kad daržovių, vaisių ar uogų turėtų ir šaltuoju laikotarpiu.

REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, šeimininkės neretai susidurdavo su iššūkiais. Pavyzdžiui, nerasdavo nusipirkti metalinių dangtelių stiklainiams, kuriuos tuo metu reikėdavo užsukti su specialiu įrankiu.

REKLAMA

Naujienų portalas tv3.lt toliau tęsia straipsnių ciklą apie taupymo patarimus sovietmečiu, kurie surinkti sovietinei moteriai skirtoje knygoje „Taupumas buityje“ (aut. E. Kanevskis, E. Krasnianskis, M. Lysovas), kuri lietuviškai išleista 1987 m., likus vos keliems metams iki nepriklausomybės.

Pirmąjį straipsnį apie patarimus šeimininkėms, kaip taupyti, taupymą galite skaityti čia.

Konservų cechas namuose

Knygų autorius pradėdamas skyrių apie konservavimą tikino, kad kai kurios namų šeimininkės nepatikliai žiūri į konservuotus vaisius ir daržoves, esą natūralūs ir švieži jie turi gerokai daugiau naudingųjų medžiagų, vitaminų.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau jis siūlė žiūrėti racionaliai, juk šviežius vaisius ir daržoves anuomet žmonės galėjo valgyti tik vasarą ir rudenį.

„Juk tik konservuojant vaisius ir daržoves, juos žmonės galės valgyti visus metus“, – pastebėjo knygos autorius.

O daugiau patarimų, kaip konservuoti ir taupyti maistą, jis paprašė konservų pramonės specialisto. Šis iš karto pabrėžė ekonominį atsargų ruošimo aspektą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Konservavimas namų sąlygomis padeda sukaupti pigaus ir įvairaus maisto atsargas“, – pažymėjo specialistas.

Anot jo, pats paprasčiausias būdas išsaugoti daržoves ir vaisius žiemai yra džiovinimas.

„Tačiau džiovinti produktai tampa prastesnės kokybės nei švieži. Mano manymu, nors ir sudėtingiau, bet geriausia daržoves ir vaisius konservuoti kaitinant. Šis būdas yra visiems gerai žinomas. Produktai sudedami į stiklainį ar butelį, sandariai uždaromi ir kaitinami, t. y. sterilizuojami garuose arba vandenyje. Į šviežius produktus dedama tik cukraus arba druskos.

REKLAMA

Tačiau nekonservuokite namų sąlygomis mėsos, žuvies, kukurūzų, žaliųjų žirnelių, žiedinių kopūstų. Dažniausiai jūs tik sugadinsite produktus ir sugaišite laiką, nes namie pagaminti minėti konservai dažniausiai yra kenksmingi žmogui“, – įspėjo konservavimo specialistas.

Kaip sunaudoti sugedusius konservus

Nors konservavimas įvardijamas, kaip vienas geriausių būdų taupyti, tačiau jį apsunkindavo prekių trūkumas.

REKLAMA

Pavyzdžiui, tuo metų trūko metalinių dangtelių. Tai pripažino tiek knygos autorius, tiek jo kalbinamas konservavimo specialistas. Tačiau jis dėl dangtelių trūkumo kaltino pirkėjus.

Mat, žmonės prisiperka dangtelių po 100 ar net 200 vienetų, tačiau jų nesunaudoja, todėl dangteliai ilgai nenaudojami rūdija.

Tačiau sprendimą pašnekovas rado greitai. Anot jo, nebūtina naudoti metalinius dangtelius.

„Juk dalis atsargai paruoštų produktų suvartojama rudenį ir pirmaisiais žiemos mėnesiais, t. y. laikomi nelabai ilgai. Šiam tikslui visai tinka dangteliai su metaliniais spaustukais. Tik būtinai reikia patikrinti, ar stiklainis uždarytas hermetiškai, jį apvertus dangteliu žemyn. Produktai, kurie bus vartojami pirmiausia, tiks ir prisispaudžiantys polietileniniai dangteliai“, – patarė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pašnekovas dalijo patarimus, ką daryti, jeigu konservai pradėjo gesti.

„Viena dažniausių šeimininkes lydinčių nesėkmių – stiklainių su marinuotomis ar konservuotomis raugintomis daržovėmis dangtelių išsipūtimas arba nukritimas. Šiuo atveju jas reikia išgriebti iš marinato, nuplauti, sudėti į kitus švarius stiklainius, užpilti nauju stipresniu marinatu.

Galima panaudoti ir seną marinatą, tik jį reikia gerai pavirinti, perkošti ir parūgštinti actu. O jeigu taip nutiko su rūgštynėmis, jas būtinai išmeskite“, – patarė konservavimo specialistas.

REKLAMA

Džiovini vaisiai, uogos, daržovės gali atidrėkti, pelyti, juose gali atsirasti vabaliukų. Tačiau visa tai, anot konservavimo specialisto, ne bėda.

„Džiovintus vaisius ar daržoves reikia plonu sluoksniu paberti ant skardos ir padžiovinti orkaitėje (25–30 minučių, 55–60 laipsnių temperatūroje. Produktus taip pat galima palaikyti savaitę šaltyje“, – patarė pašnekovas.

REKLAMA

Sodas ir daržas bute

Knygos autorius tikina, kad vaisių ir daržovių galima užsiauginti ne tik vasarą sode ar darže, bet ir žiemą namuose. Anot jo, tai ne tik puikus laisvalaikio praleidimo būdas, bet ir būdas sutaupyti.

Taigi autorius vardija keletą patarimų:

  • Svogūnų laiškus galima auginti žemėje, tačiau geriau hidroponikos metodu (augalų auginimas vandenyje, – aut. past.) Paruoškite tokį trąšų tirpalą – 1 litrui vandens imkite 1,5–2 gramus amonio salietros, 2–3 gramus superfosfato ir 1,5–2 gramus kalio chlorido.
  • Kaip hidroponikos metodu auginti agurkus? Į 5 litrų talpos indą pripilkite 8–10 centimetrų sluoksnį smulkios skaldos ar sugrūstų raudonų plytų. Ant skaldos pastatykite 3 litrų talpos indą (didelį vazoną) su skyllutėmis dugne ir du trečdalius šio indo pripildykite upės smėlio, perplauto verdančiu vandeniu. Šio indo centre, ant smėlio, padėkite iš anksto drėgname flaneliniame skudurėlyje sudaigintą agurko sėklą. Tinkamiausia daiginimo temperatūra 22–25 laipsniai šilumos.
  • Augalus tręšti geriausia mineralinėmis trąšomis ir organinėmis, geriausia paukščių išmatomis.

 

tv3.lt

Cia tas pats ka lyginti italus su amerikieciais.Italai daug laiko praleidzia patys gamindami maista,net picu padus patys senovinese krosnyse kepa,tuo tarpu amerikieciai praktiskai nieko namie negamina,isinorejo valgyti,fast food artimiausiame kioske ar macdrive nusipirko ir beeidami ar bevaziuodami pavalge.Ar galima teigti,jog italai is didelio skurdo namie maista gamina,o ne fast food perka kaip amerikieciai?Ar,kad jie atsilike ir Italijoje fast food nera?Tai ir tada buvo tas pats,zmones daug ka dare namei vien del to,kad nesulyginsi naminio ir pirktinio maisto kokybes nei tada,nei juo labiau dabar.O is namu vykti papietauti i visuomenini maitinima,tada buvo laikoma labai blogo tono zenklu,kaip dabar buti pasalpiniu.O parduotuvese tada visko buvo,kai ko mazesnis asortimentas,o kai kai ko,net ir didesnis asortimentas nei dabar.Ir kainavo tada viskas kapeikas,kiekvienam pagal kisene buvo,todel visai ne del to,kad kazko pardavime nebuvo,zmones tada namie daug ka gamindavo.O,kad metaliniai dangteliai tada buvo deficitas,tai cia teisybe,bene vienintele straipsnyje.
Nekniskit proto su tom savo nesąmonėm visko buvo ir nebadavom ir nereikėjo jokių maisto bankų kaip dabar
Straipsnyje sakoma, kad tarybiniais laikais žmonės daug konservavo, o dabar esą nebe, nes visko galima nusipirkti prekybos centruose. Prekybos centruose galima daug ko įsigyti, bet pvz. braškių džemas nebūtinai bus iš braškių uogų, o greičiau iš obuolių košės ir pridėta braškių kvapo. Pamėginkite gauti mėlynių uogienės prekybos centre. Žinoma, ten bus mėlynių uogienė išvirta iš juoduogio šeivamedžio uogų, nes jos pigios, o mėlynės brangios. Kaip jums atrodo ar geriau pirkti neaiškius konsevus, ar patiems konservuoti ir žinoti, kad valgai tikrų uogų uogienę? Žmonės ir dabar daug konservuoja, ne konservuoja tik vienetai, arba tie kurie gauna gerų konservų iš kitų žiemai
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų