• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Katę maiše iškišę Šiaulių valdininkai gali pridaryti pusantro milijonų litų žalos valstybės ir Savivaldybės biudžetams. Tokio dydžio ieškinį teismui pateikė bendrovė, prieš kelerius metus įsigijusi sklypą ir vis dar negalinti pradėti jame statybų.

REKLAMA
REKLAMA

Sumokėjo 2,2 milijono litų

Jau prieš porą metų laukuose, šalia buvusio „Stumbro“ teritorijos, turėjo iškilti vienas iš didžiausių Šiaurės Lietuvoje prekybos centrų, atstovaujantis plačiai šalyje išvystytam prekybos tinklui. Paruošta buvo ir statybų aikštelė, tačiau darbai neprasidėjo ir nežinia, kada prasidės. Ir viskas – dėl Šiaulių miesto savivaldybės kaltės.

REKLAMA

Prekybos centro statytojai neslepia apmaudo dėl to, kad prieš ketverius metus aukcione pirkdami daugiau kaip hektaro dydžio žemės sklypą statyboms ne tik išleido 2,2 milijono litų, bet ir negali vykdyti sutarčių, sudarytų su partneriais.

Suskaičiuoti nuostoliai – per 1,5 milijono litų, kuriuos lygiomis dalimis dabar reikalaujama grąžinti iš Savivaldybės ir valstybės biudžetų.

REKLAMA
REKLAMA

Problemos paaiškėjo po aukciono

Kiekvienam pirkėjui pravartu žinoti, kad pagal Civilinį kodeksą pardavėjas ne tik privalo perduoti daiktus pirkėjui, bet ir patvirtinti daiktų kokybę. Pardavėjas atsako už bet kokį neatitikimą, kuris buvo nuosavybės teisės perėjimo momentu, net jeigu tai paaiškėja vėliau. Tai reiškia, kad pagal šią nuostatą už paslėptus (neakivaizdžius) daikto trūkumus atsakomybė tenka pardavėjui. O tokių trūkumų po aukciono išlindo begalė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nors prekybos centro statytojams buvo išduotas leidimas statyti beveik devynių tūkstančių kvadratinių metrų prekybos centrą, paaiškėjo, kad pastatytas prekybos centras negalėtų būti atidarytas ir taptų paminklu valdžios klaidoms, kurios verslui neša milžiniškus nuostolius.

Prekybos centras negali būti atidarytas todėl, kad Šiaulių savivaldybė net nežada artimiausiu metu nutiesti naujos Vinkšnos gatvės, į kurią turi būti įrengti du įvažiavimai. Žinoma, galima įrengti įvažiavimą iš Tilžės gatvės, statytojai tą ir padarė už savo lėšas, tačiau – reikia iš Vinkšnos gatvės. Ir taškas.

REKLAMA

Statybos – tik po dešimtmečio

Savivaldybės planuose buvo užbrėžtos naujos gatvės, tad perkant sklypą aukcione net nebuvo abejonių, kad gatvės bus nutiestos. Tuo labiau, kad apie tai viešai garsiai kalbėjo ir Savivaldybės atstovai.

Tik po ilgo, kelerius metus trukusio susirašinėjimo paaiškėjo, kad artimiausiuose planuose gatvės nė nesirengiama tiesti. Tik praėjusių metų pavasarį sulaukta Savivaldybės administracijos direktoriaus atsakymo, kad Sodų gatvės rekonstrukcija numatoma 2013 metais, o Vinkšnos gatvės – tik iki 2016 metų. Tai yra, praėjus devyneriems metams po to, kai buvo pasirašyta sklypo pirkimo-pardavimo sutartis. O žinant, kaip miesto valdžia linkusi keisti savo pažadus, apskritai abejotina, ar gatvė bus įrengta šį dešimtmetį.

REKLAMA

Pinigų Savivaldybė turėjo

Miesto valdžios argumentus, kad nebuvo pinigų suplanuotai gatvei nutiesti, atmeta Valstybės kontrolieriai. „Šiaulių naujienos“ rašė, kad miesto valdžia ne visus pinigus, gautus už parduodamus sklypus, naudojo pagal paskirtį.

Pavyzdžiui, Šiaulių savivaldybė 2006-aisiais už parduotus sklypus gavo per 6 milijonus litų, kitais metais – daugiau kaip 11 milijonų litų. 2008-aisiais – per 3 milijonus litų. Pinigai turėjo būti skirti naujiems sklypų planams, infrastruktūros objektams, pavyzdžiui, gatvėms tiesti. Tačiau jais miesto valdžia sumokėjo už apšvietimą. Kitaip tariant, ne investavo, o „pravalgė“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Valstybės kontrolieriai nustatė, kad ne pagal paskirtį 2006-2008 metais panaudotas ketvirtis už parduotus sklypus gautų lėšų.

Beje – vadinamojo pramoninio parko tyruose, kurių niekam nereikia, sukištos dešimtys milijonų litų. Ir bus dar kišama.

Investuotojus „traukia“ tik žodžiais

Kaip miesto valdžia rūpinasi investicijomis, matyti ir iš to, kaip „įsūdė“ katę maiše, ir kokius patarimus dalija.

REKLAMA

Paaiškėjo, kad parduotas sklypas iš esmės netinka statyboms. Padarius gręžinius paaiškėjo, kad po sklypu – durpės, tad reikėjo papildomų investicijų – privežti smėlio. Tačiau ir tai dar ne viskas. Kadangi po Tilžės gatve įrengta vandens pralaida įrengta netinkamai, sugadinta, sklypas labiau tinka varlėms veisti nei prekybos centrui statyti – pavasarį tirpstant sniegui kaupiasi vanduo.

REKLAMA

Nors gatves, pralaidas po jomis privalo įrengti pati Savivaldybė, kadangi tai yra jos nuosavybė, – prekybos centro statytojams pasiūlyta pralaidą įrengti patiems, už savo lėšas. Kitaip tariant, investuoti dar apie ketvirtį milijono litų.

Savaime suprantama, jeigu tai būtų žinoma prieš aukcioną, daugiau kaip du milijonus litų į pelkę niekas nebūtų merkęs. Tačiau netgi jei ir būtų įrengta pralaida, tektų dar daugelį metų laukti, kol miesto valdžia susimylės nutiesti Vinkšnos gatvę.

Katę maiše pardavusiai Šiaulių savivaldybei ne tik gresia patuštinti kiaurą biudžetą, bet ir negaus pajamų, kurios į biudžetą būtų įplaukusios mokesčiais, kai prekybos centras būtų pradėjęs veikti.

- Benas Rudys

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų