• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nepasiturinčios ar daug vaikų turinčios šeimos gali gauti socialinę paramą mokinių reikmenims, nemokamą maitinimą mokyklose ar papildomą išmoką prie vaiko pinigų. O norintys pasinaudoti šia valstybės pagalba turi atitikti tam tikrus reikalavimus, tad yra tikrinami.

Nepasiturinčios ar daug vaikų turinčios šeimos gali gauti socialinę paramą mokinių reikmenims, nemokamą maitinimą mokyklose ar papildomą išmoką prie vaiko pinigų. O norintys pasinaudoti šia valstybės pagalba turi atitikti tam tikrus reikalavimus, tad yra tikrinami.

REKLAMA

Vis tik duomenys apie gyventojus gali būti klaidingi, kas gali sukliudyti pasinaudoti socialinėmis paramomis.

Į tokią situaciją pakliuvo uteniškis Algirdas (vardas pakeistas), kuris papasakojo, kad jo vaikui turėtų priklausyti parama mokyklos reikėms įsigyti.

„Bet savivaldybė pareiškė, kad neskirs paramos mokiniui, kadangi pas mane yra keturios „Paypal“ sąskaitos. Nors vieną tik turiu ir ta nenaudojama.

Gal galite kas pagelbėti? Ir ar įmanoma turėti keturias „Paypal“ sąskaitas?“ – teiravosi vyriškis.

Mato sąskaitas, bet nemato pinigų

Utenos rajono savivaldybės atstovė Rima Lukoševičienė vardijo, kad savivaldybė, nagrinėdama gyventojų prašymus socialinėms paramoms gauti, duomenis apie šeimą tikrina:

REKLAMA
REKLAMA
  • „Sodros“ duomenų bazėse;
  • Gyventojų registro duomenų bazėse;
  • Užimtumo tarnybos duomenų bazėse;
  • Nacionalinės mokėjimo agentūros duomenų bazėse;
  • Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) pateiktų banko sąskaitų sąrašus;
  • Mokinių registrą;
  • Studentų registrą.

Pašnekovė pabrėžė, kad savivaldybės administracijos darbuotojai VMI išraše mato tik bankų sąskaitų sąrašą: „Bet nematome nei lėšų, nei kokios yra įplaukos ar išlaidos.

REKLAMA

Yra daug atvejų, kai asmenys tame pačiame banke turi po keletą sąskaitų ir dar skirtingomis valiutomis.“

Pasak R. Lukoševičienės, pasitaiko atvejų, kai asmenys nustemba, kad viename ar keliuose bankuose turi sąskaitas.

Jos aiškinimu, dažnai taip atsitinka, kai konkretūs bankai nepateikia atnaujintos informacijos VMI apie uždarytas klientų sąskaitas:

„Šiuo atveju asmuo turi kreiptis į banką ir išsiaiškinti.“

Tikrina, kai kyla įtarimų

R. Lukoševičienės teigimu, jei klientas kreiptųsi į banką (minimu atveju – „Paypal“), pastarasis klientui pateiktų atnaujintą informaciją.

REKLAMA
REKLAMA

„Mums bankai apie asmens sąskaitas informacijos neteikia. Pasitaiko atvejų, kai patys pareiškėjai pamiršta, kiek ir kokiuose bankuose turi sąskaitų.

Buvo atvejis, kai VMI duomenų bazėje apie pareiškėją rodė 46 sąskaitas skirtinguose bankuose“, – pasakojo specialistė.

Ji paminėjo, kad savivaldybė banko sąskaitų išrašų prašo tik išimtinais atvejais, kai kyla pagrįstų įtarimų, kad pateikti ne visi, netikslūs ar neteisingi duomenys apie asmenį ar jo šeimos narius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot R. Lukoševičienės, dažniausiai įtarimų kyla, kai nė vienas darbingas šeimos narys nedirba, nesiregistruoja Užimtumo tarnyboje.

„Šeimos pajamos – 0 eurų. Tada kyla klausimas – iš ko jie gyvena? O, paprašius banko sąskaitų išrašų, jie atsisako juos pateikti.

Arba vienas iš tėvų augina nepilnamečius vaikus, alimentai priteisti, tačiau teigia, kad jų negauna. Tada prašoma pagrįsti dokumentais: banko išrašo ar pažymos iš antstolių“, – dėstė savivaldybės atstovė.

REKLAMA

Kas ir kokias paramas mokiniams gali gauti

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) primena – kai žmogus susiduria su finansiniais sunkumais, į savo gyvenamosios vietos savivaldybę jis gali kreiptis:

  • socialinės paramos mokiniams (mokinių nemokamo maitinimo, paramos mokinio reikmenims įsigyti);
  • papildomai skiriamos išmokos vaikui;
  • piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams (socialinės pašalpos, būsto šildymo, karšto bei geriamojo vandens išlaidų kompensacijų).

Ministerijos aiškinimu, nemokami pietūs mokykloje, nevertinant šeimos pajamų, priklauso visiems priešmokyklinukams, pirmokams ir antrokams:

REKLAMA

„Vyresnių klasių mokiniai turi teisę į nemokamus pietus, jeigu vidutinės pajamos vienam šeimos nariui per mėnesį yra mažesnės nei 264 eurai.“

SADM atstovai nurodė, kad tokiu atveju (kai mėnesinės pajamos vienam asmeniui yra mažesnės nei 264 eurai) visi mokiniai, nepaisant, kurioje klasėje mokosi, turi teisę į 110 eurų dydžio paramą mokinio reikmenims įsigyti.

„Apskaičiuojant vidutines pajamas, neįskaitomi vaiko pinigai, dalis su darbo santykiais susijusių pajamų, nedarbo socialinio draudimo išmokos (priklausomai nuo vaikų skaičiaus ir šeimos sudėties – nuo 25 iki 40 proc.)“ – komentavo ministerija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Papildoma išmoka prie vaiko pinigų

Ministerijos aiškinimu, papildoma 56,65 euro dydžio išmoka prie vaiko pinigų yra mokama visiems vaikams iš nepasiturinčių šeimų.

Ji nurodė, kad nepasiturinti šeima – tai šeima, auginanti / globojanti 1 ar 2 vaikus, kurios vidutinės mėnesio pajamos vienam šeimos nariui neviršija 352 eurų:

  • 25 proc. – kai šeimoje du suaugę augina, globoja 1–2 vaikus;
  • 35 proc. – kai vienas suaugęs augina, globoja 1–2 vaikus.

SADM išskyrė, kad į pajamas nėra įskaičiuojami vaiko pinigai, dalis su darbo santykiais susijusių pajamų, nedarbo socialinio draudimo išmokos, priklausomai nuo šeimos sudėties ir vaikų skaičiaus.

REKLAMA

O papildoma išmoka vaikui gausiai šeimai (t. y. auginančiai / globojančiai 3 ir daugiau vaikų) yra skiriama nevertinant šeimos gaunamų pajamų.

„Ji gali būti mokama iki vaikui sukanka 18 metų arba ilgiausiai iki 23 metų, bet tik tuo atveju, jei jis mokosi pagal bendrojo ugdymo programą, įskaitant ir besimokančius profesinio mokymo įstaigose, kai į mokymąsi įtraukta bendrojo ugdymo programa“, – dėstė SADM atstovai.

Pašalpos ir kompensacijos šildymui, vandeniui

Ministerija vardijo, kad nepasiturintiems gyventojams yra mokama socialinė pašalpa, garantuojanti minimalias lėšas pagrindiniams fiziologiniams poreikiams (išlaidoms maistui, drabužiams) tenkinti.

REKLAMA

Taip pat yra teikiamos būsto šildymo išlaidų, išlaidų karštam ir geriamajam vandeniui kompensacijos, skirtos būsto išlaikymo išlaidoms iš dalies padengti.

„Teisę gauti piniginę socialinę paramą turi asmenys, dėl objektyvių priežasčių negalintys užsidirbti pragyvenimui būtinų lėšų ir išnaudoję visas kitų pajamų gavimo galimybes.

Ši parama teikiama įvertinus ne tik gaunamų pajamų, bet ir turimo turto dydį. Socialinę pašalpą galima gauti, jei žmogui tenkančios vidutinės pajamos per mėnesį neviršija 193,6 euro“, – aiškino SADM atstovai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jie pridūrė, kad, apskaičiuojant vidutines mėnesio pajamas, taip pat nėra įskaitoma išmoka vaikui (vaiko pinigai), dalis su darbo santykiais susijusių pajamų, nedarbo socialinio draudimo išmokos (priklausomai nuo šeimos sudėties ir vaikų skaičiaus – nuo 20 iki 40 proc.).

Anot ministerijos, konkretų socialinės pašalpos dydį lemia besikreipiančio asmens šeimos sudėtis, vaikų skaičius, darbo užmokesčio dydis, jeigu dirbama ir kt.:

„Skiriant kompensacijas yra vertinamas asmens ar šeimos nuosavybės teise turimas turtas, gaunamos pajamos ir išlaidų dalis, skiriama apmokėti būsto šildymą ir vandenį.“

Iesko kaip neduoti pinigu lietuviams, bet ukrainai milijonus siuncia :)))))
Bankai šudu krūva
Viena ranka duoda, o kita ieško kaip neduoti. Sąskaitų kiekis visai nesako kiek tu turi lėšų. Gali vienoje turėti milijoną, o gali 100 būti tuščios
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų