Įkainių raidos analizė parodė, kad 2012 m., palyginti su 2011 m., mažėjo elektroniniu būdu atliekamo vietinio pervedimo litais į kitą banką, taip pat atitinkamų pervedimų eurais ir iš kito banko gautų lėšų eurais įskaitymo įkainių vidurkiai. Iš esmės šiuos pokyčius lėmė 2012 m. licenciją iš Lietuvos banko gavusios elektroninių pinigų įstaigos „EVP International“ pasiūlyti mažesni įkainiai.
2012 m. kai kuriems bankams padidinus savo įkainius, vidutiniškai brango banko skyriuje inicijuoti kredito pervedimai litais banko viduje į kito kliento sąskaitą ir pervedimai į kitą kredito įstaigą, taip pat pakilo ir vidutinis įkainis mokant už paslaugas grynaisiais.
„Šie faktai leidžia daryti prielaidą, kad kai kurie bankai renkasi būdą skatinti jiems pigesnių elektroninių paslaugų naudojimą brangindami mokėjimus skyriuose ir grynaisiais, tačiau šioje rinkoje vis aktyviau veikia mokėjimo įstaigos. Įkainių analizė rodo, kad mokėjimo įstaigų vidutiniai standartiniai mokėjimo paslaugų įkainiai mokant už paslaugas grynaisiais pinigais dažnu atveju yra net kelis kartus mažesni nei bankų ar kredito unijų standartiniai įkainiai“, – sakė Lietuvos banko Ekonomikos ir finansinio stabilumo tarnybos Finansinio stabilumo departamento direktorius Gediminas Šimkus.
Savo ruožtu bankai, konkuruodami mokėjimų už paslaugas segmente, skatino naudotis mokėjimų grynaisiais pinigais alternatyvomis – tiesioginio debeto paslauga, kuri daugumoje bankų mokėtojui yra nemokama, plėstos galimybės klientams internetu atlikti kelis mokėjimus vienu pervedimu.
Mokėjimo paslaugų įkainių 2012 metais apžvalgoje pirmą kartą palyginta, kokie būtų skirtingų bankų įkainiai, pagal tris mokėjimų paslaugų krepšelius. Krepšeliams suformuoti pasirinktos kelios populiariausios mokėjimo paslaugos – sąskaitos tvarkymo, vietinių kredito pervedimų litais, įmokų už paslaugas, kredito pervedimų eurais, debeto kortelių ir grynųjų pinigų operacijų.
Analizė atskleidė, kad per metus mokėjimo paslaugų krepšeliui, suformuotam pagal vidutiniškai vienam gyventojui tenkantį operacijų skaičių, pernai išleista 177,42 Lt, t. y. 6 % daugiau nei 2011 m. Pagal šį krepšelį, vidutinės išlaidos už mokėjimo paslaugas didžiausios būtų AB SEB banke ir AB DNB banke, pigiausi būtų AB „Citadele“ bankas ir „Swedbank“, AB. Apžvalgoje pateikiami ir dar dviejų paslaugų krepšelių, rodančių skirtingus vartotojų įpročius, vertinimai. Mokėjimo paslaugų teikėjų palyginimai pateikiami pagal standartinius bankų teikiamų paslaugų įkainius, neatsižvelgiant į taikomas lojalumo programas ar akcijas, kuriomis pasinaudojus bankų klientai gali mokėti mažiau.
Siekdamas vartotojams sudaryti geresnes galimybes palyginti mokėjimo įkainius, didinti rinkos skaidrumą ir skatinti konkurenciją, Lietuvos bankas savo interneto svetainėje nuo 2011 m. spalio mėn. viešai skelbia fiziniams asmenims taikomus mokėjimo paslaugų įkainius. Nuo šiol vartotojams Lietuvos bankas suteikia galimybę grafiškai palyginti, kurios kredito mokėjimo ar elektroninių pinigų įstaigos įkainius kėlė daugiausia, o kurios juos mažino. Palyginti įkainius galite čia.