Naujausioje agentūros ataskaitoje teigiama, kad didelį dujų suvartojimo augimą lemia pramoninė paklausa, ypač Azijoje.
Agentūra prognozuoja, kad šiais metais pasaulinė dujų paklausa padidės daugiau kaip 2,5 proc. ir pasieks rekordinį 4 200 mlrd. kubinių metrų kiekį, o 2025 metais numatomas dar 2,3 proc. augimas.
TEA teigimu, artėjant žiemai Europoje, vienas iš svarbiausių neaiškumų – rusiškų dujų tranzitas per Ukrainą.
Dabartinės sutartys baigs galioti 2024 metų pabaigoje, dėl to gali būti sustabdytas visas Rusijos dujų tiekimas į Europą šiuo maršrutu, teigia TEA, pridurdama, kad ateinančiais metais Europai reikės padidinti suskystintų gamtinių dujų (SGD) importą.
Tai sukeltų papildomą spaudimą pasauliniam tiekimui, nes SGD yra labai svarbios siekiant išlaikyti pasiūlos ir paklausos pusiausvyrą.
TEA teigė, kad nors kliūtys Panamos kanale ir Raudonojoje jūroje daro įtaką laivybai, dėl jų SGD tiekimas dar nesumažėjo.
Tačiau šios problemos atskleidžia SGD prekybos pažeidžiamumą vis labiau tarpusavyje susijusioje pasaulinėje dujų rinkoje.
Agentūra rekomendavo didinti dujų ir SGD vertės grandinių lankstumą ir pabrėžė Ukrainos dujų saugyklų sistemos integravimo į pasaulinę rinką svarbą.
TEA energijos rinkų ir saugumo direktorius Keisuke Sadamori teigė, kad auganti dujų paklausa pasaulyje šiais ir kitais metais rodo laipsnišką atsigavimą po energetikos krizės, kuri smarkiai paveikė rinkas.
Tačiau jis įspėjo, kad pasiūlos ir paklausos pusiausvyra tebėra trapi ir gali būti nepastovi, todėl pabrėžė, kad būtinas glaudus gamintojų ir vartotojų bendradarbiavimas.