Per 15 dienų paaiškės, ar energetikos ministras Arvydas Sekmokas pritars racionalesnei energijos gamybai ir užtikrins galimybę gyventojams visoje Lietuvoje už šilumą mokėti iki 4 ct/kWh mažiau. Energetikos ministerija ne vėliau kaip iki rugpjūčio 1 dienos privalo patvirtinti elektros gamybos kvotas.
Birželio 16 dieną Lietuvos šilumos tiekėjų asociacija (LŠTA) ministrui pateikė siūlymą perkelti elektros gamybą iš Elektrėnų elektrinės į termofikacines elektrines didžiuosiuose miestuose, perskirstyti elektros energijos supirkimo kvotas ir užtikrinti galimybę už šilumą mokėti mažiau.
„Siekį mažinti šilumos kainas deklaruojanti ministerija turi realią progą sutaupyti gyventojams pinigų be jokių papildomų investicijų, tik pakeitusi dabar galiojančią neefektyvią tvarką. Per artimiausias 15 dienų pamatysime, ar ministro A. Sekmoko veikla yra iš tiesų orientuota į kainų mažinimą“, – sakė Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos (LŠTA) tarybos pirmininkas Andrius Janukonis.
LŠTA siūlo perskirstyti elektros ir šilumos sąnaudas – perkelti elektros gamybą iš Lietuvos elektrinės Elektrėnuose į minimaliu režimu veikiančias Vilniaus, Kauno, Panevėžio ir Alytaus termofikacines elektrines.
Termofikacinėms elektrinėms, dirbančioms kogeneracijos režimu (gaminančioms ir elektrą, ir šilumą), nustačius tą pačią supirkimo kainą, kaip ir Lietuvos elektrinėje, būtų pagaminamas toks pats elektros energijos kiekis už tokią pačią kainą – elektra nebrangtų. Šilumos tiekimo įmonės šiame procese neuždirbtų nė lito.
Kondensaciniu režimu dirbanti Lietuvos elektrinė kūrena brangias gamtines dujas ir išmeta į aplinką atliekinę šilumą, kuri šildo Elektrėnų marių vandenį. Vien per praėjusį šildymo sezoną į Elektrėnų marias išmesta šiluma kainavo apie 150 mln. litų. Gamybą perkėlus į termofikacines elektrines, atliekinė šiluma būtų tiekiama gyventojams.
„Užtikrinti racionalesnę energijos gamybą – trumpalaikė priemonė, tačiau ja būtina pasinaudoti siekiant palengvinti mokesčių naštą šilumos vartotojams“, – sakė A. Janukonis.
Anot jo, strateginiai veiksmai, kurie leistų mažinti šilumos kainas ir suvartojimą daugiabučiuose, išlieka tie patys. „Šilumos kaina tiesiogiai priklauso nuo kuro kainos. Todėl brangias gamtines dujas būtina keisti beveik triskart pigesniu lietuvišku biokuru, o kiaurų daugiabučių namų ūkyje – įgyvendinti renovaciją“, – teigė A. Janukonis.