Šiauliuose šildymas jungiamas, nepaisant gyventojų norų taupyti pinigus. Pradėti šildyti visus namus nurodė Savivaldybės administracijos direktorius Vladas Damulevičius. Nors 70 daugiabučių ir prašė atidėti šildymo pradžią. Keli namai dėl renovacijos dar neturi veikiančio vamzdyno.
Paspaudė sveikatos specialistai
„Šiaulių energija“ generalinio direktoriaus Česlovo Kaspučio teigimu, visiems namams šildymas pradėtas įjunginėti užvakar, sulaukus Savivaldybės administracijos direktoriaus Vlado Damulevičiaus žodinio nurodymo.
Savo žodį pridėjo ir Šiaulių visuomenės sveikatos centro direktorius Krizentas Kameneckas, išplatinęs perspėjimą, kad „sveikata brangesnė nei šildymas“.
Centras esą sulaukęs daug gyventojų skundų dėl nešildomų būstų. Šaltuoju metų laiku butuose turi būti 18— 22 laipsniai, o laiptinėse, koridoriuose, holuose ir vestibiuliuose — 14— 16 laipsnių šilumos. Todėl medikai paragino neatsisakyti šildymo paslaugos, nes esant žemesnei temperatūrai atsiranda didelė tikimybė susirgti peršalimo ligomis.
Č. Kaspučio teigimu, ilgiau delsiant pradėti šildyti namus, būtų pažeistas Šilumos įstatymas, higienos normos ir žmogaus teisės. Esą nebeįmanoma nešildomuose būstuose išlaikyti 18 laipsnių šilumos, kai vidutinė paros oro temperatūra jau daugiau nei savaitę yra žemesnė nei 10 laipsnių.
Norėjo taupyti 70 namų
Šiemet šildymo sezonas paskelbtas savaitę anksčiau nei pernai, todėl net 70 daugiabučių namų gyventojų, taupydami pinigus, prašė šildymą atidėti.
Vakar šilumos tiekėjai jau sulaukė bendrijų pasipiktinimo. Vieno renovuoto namo bendrijos pirmininkas vėl pareikalavo išjungti šildymą.
Vakar rytą šilumos dar neturėjo apie 30 daugiabučių. Dauguma iš jų dėl to, kad nebuvo pasirengę šildymo sezonui. Dviejuose namuose dar nebuvo atlikti hidrauliniai bandymai. 18 namų neturėjo atsakingo asmens už šilumos ūkio priežiūrą, kuris būtų išlaikęs egzaminus ir turėtų atitinkamą pažymėjimą.
Du namai — Vytauto ir S. Nėries gatvėse — renovuojami, ir ten dar nebaigta keisti šildymo sistema. Pasak Č. Kaspučio, išskyrus šiuos du namus, kitiems šiluma bus įjungta per artimiausias dvi dienas.
Šiluma dar po savaitės
Sudėtingiausia yra renovuojamo namo S. Nėries gatvėje situacija. Ten seni radiatoriai nupjauti prieš pat šildymo sezono pradžią, ir dar beveik pusei namo nepakeisti.
„Šiaulių kraštui“ vieni namo gyventojai su situacija yra susitaikę: “Neturime kitos išeities“. Kas šildosi elektra, kas dujinių orkaitėmis. Anot žmonių, per visokius derinimus, kaip įprasta, darbai tik rudenį prasidėjo. Kiti piktinosi, kad statybininkų pajėgos per mažos, kad darbai lėtai juda.
„Prieš tris savaites radiatorius nupjovė, ir nuo to laiko mūsų laiptinėje nieko nedaro, — tvirtino viena gyventoja. — Vakar pasirodė nauji statybininkai, klausiu, kur dingo senieji? Sako, į užsienį išvažiavo. O naujieji pasidairė ir vėl išėjo. Kitose laiptinėse dirba, mūsų — dar ne. Kai tokia situacija, čia turėtų daugiau statybininkų atsiųsti. Bute taip šalta, kad nebeįmanoma kentėti.“
Šildymo sistemą name keičiančios bendrovės „Colis“ direktoriaus pavaduotojas R. Ivoškevičius “Šiaulių kraštui“ neigė, kad neskubama dirbti. Anot jo, anksčiau darbų neįmanoma buvo pradėti, nes užsitęsė projekto derinimas.
„Mes gyventojus suprantame, patys esame žmonės, darbus planuojame baigti kitos savaitės pabaigoje, jeigu tik nebus kokių trukdžių iš “Šiaulių energijos“, — sakė R. Ivoškevičius.
Šiluma nebrangs ar brangs?
Kiek šį sezoną gali kainuoti šiluma? Miesto meras Genadijus Mikšys užvakar lankėsi Valstybinėje kainų ir energetikos kontrolės komisijoje.
„Šilumos bazinė kaina nesikeis“, — sakė meras.
Ginčas vyko dėl 1,11 cento, kuriuo skaičiuojama didinti šilumos kainos pastovią dedamąją, kad tarifas dengtų bendrovės negautas pajamas dėl kuro kainos pokyčių nuo praėjusių metų lapkričio iki šių metų birželio. Tik 1 centu didinant tarifą, bendrovė jau gautų 4 milijonus litų pajamų per metus.
Anot mero, bendrovė nėra nustekenta, jos pelningumas — 15 procentų, ir nėra priežasčių peržiūrėti bazinę šilumos kainą. Bet komisija oficialų žodį tars, kai sulauks miesto Tarybos sprendimo, kurio projekte siūloma nustatyti tokias kaip iki šiol šilumos kainos dedamąsias.
Meras neatmeta, jog gali didėti šilumos kainos kintamoji dalis: „Bet čia jau įstatymo reikalai“.
Pagal Šilumos įstatymą, jeigu kuro kaina keičiasi 5 procentais (didėja ar mažėja), leidžiama patiems šilumos tiekėjams šilumos kainą peržiūrėti kas mėnesį.
„Šiaulių energija“ paskutinį kartą dėl šios priežasties šilumą brangino šių metų kovo mėnesį. Bendrovės vadovas Č.Kasputis neslepia, šilumos kaina gali būti peržiūrėta ir didėti apie 5 procentus jau nuo lapkričio. Mat rugpjūtį dujos brango 11 procentų, rugsėjį pigo, bet toliau vėl prognozuojamas dujų kainos kilimas.