• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Trečiadienį Seime buvo svarstoma Vyriausybės inicijuojama mokesčių reforma – daugiausia permainų numatantys ir diskusijų keliantys Gyventojų pajamų mokesčio (toliau – GPM) įstatymo pakeitimai. Reaguodama į siūlomas pataisas opozicija tvirtina, kad pertvarka tebus mokesčių padidinimas, o ne reforma, ir baiminasi, jog pakeitimai gali būti įtvirtinti „buldozeriu“.

Trečiadienį Seime buvo svarstoma Vyriausybės inicijuojama mokesčių reforma – daugiausia permainų numatantys ir diskusijų keliantys Gyventojų pajamų mokesčio (toliau – GPM) įstatymo pakeitimai. Reaguodama į siūlomas pataisas opozicija tvirtina, kad pertvarka tebus mokesčių padidinimas, o ne reforma, ir baiminasi, jog pakeitimai gali būti įtvirtinti „buldozeriu“.

REKLAMA

Seimui teikiamos septynių įstatymų pataisos. Jomis, be kitų dalykų, siūloma didinti individualios veiklos apmokestinimą, numatyti pokyčiai dirbantiesiems su verslo liudijimais, investicinė sąskaita, platesnis nekilnojamojo turto apmokestinimas. Šios pataisos trečiadienį buvo aptartos Socialinių reikalų ir darbo komiteto posėdyje.

Siūloma reforma atvers duris šešėliui

Lietuvos verslo konfederacijos generalinė direktorė Ineta Rizgelė, kalbėdama apie individualios veiklos pakeitimus akcentuoja, kad LVK šiuose pakeitimuose mato daugiau žalos, nei naudos:

REKLAMA
REKLAMA

„Mes matome, kad reforma remiasi mokestinės naštos didinimu asmenims, duoną valgantiems iš savarankiškos iniciatyvos, sąžiningai mokantiems mokesčius, o paskatos rastis šešėliui šioje reformoje tik didėja“, – sakė ji.

REKLAMA

LVK atstovė akcentavo ir tai, kad dėl reformos nukentės ir sąžiningi žmonės. „Mokesčiai augs net ir tiems asmenims, kurie individualios veiklos pagrindu per metus neuždirba nė 20 tūkst. eurų. <...> Sąžiningas mokesčių mokėtojas, kuris užsiima individualia veikla girdi aiškią žinutę, kad jam mokesčiai kils, o kolega, kuris pajamas slepia, galės ir toliau tai sėkmingai daryti, jokių sankcijų jiems nebus.“

REKLAMA
REKLAMA

Posėdžio stebėtojas Jaunius Jatautas, kalbėjęs apie numatomus pokyčius su verslo liudijimais taip pat mano, kad tokios reformos tik skatintų šešėlio vystymąsi. Anot jo, priėmus verslo liudijimų reformą, smulkieji verslininkai pradėtų ne viską deklaruoti:

„Mano nuomone, reikėtų vystyti gerovės valstybę ir kurti tokią aplinką, kurioje gyventojai deklaruotų visas pajamas skaidriai“, – lūkesčiais dalijosi vyras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacija prezidentė Daiva Čibirienė siūlo nenaikinti verslo liudijimo gyvenamojo būsto nuomai, nes, anot jos taip kontrolė taptų neįmanoma ir padidės šešėlis. Anot D. Čibirienės, mokesčių inspekcija tvirtino, jog su šia reforma situacijos nesuvaldys ir mokesčių nesurinks taip, kaip iš jų yra tikimasi, nes yra naikinami kontrolės mechanizmai ir didinama motyvacija šešėliui.

REKLAMA

LBAA prezidentė kritikuoja ir reformų poveikio vertinimą, esą aprašant šešėlio išbujojimą, poveikio vertinimas nėra atliktas tinkamai: 

„Apie šešėlį yra vienas sakinys, skambantis maždaug taip: bus šilta jeigu švies saulė. Na, nebus šešėlio, jeigu žmonės į jį neis“, – juokėsi D. Čibirienė.

Lietuvos advokatūra: reformoje netrūksta pažeidimų

Lietuvos advokatūros Advokatų tarybos pirmininkas Mindaugas Kukaitis teigė, kad Lietuvos advokatūra reformoje įžvelgia pakankamai daug pažeidimų ir prašo į juos atsižvelgti. Anot jo, reformoje nėra socialinio teisingumo.

REKLAMA

Kaip sakė M. Kukaitis, Lietuvos Banko atliktas poveikio vertinimas nėra tinkamas, o nesulyginamų dalykų lyginimas taip pat gali pažeisti pagrindines įstatymo įsigaliojimo nuostatas.

„Kalbu apie tai, kad darbo santykiams yra būdingi tik pagrindiniai keturi požymiai, tuo tarpu skirtumas tarp individualios veiklos ir darbo santykių yra ne mažiau kaip 21 argumento skirtumas. Taigi, sulyginami iš esmės nesulyginami dalykai“, – teigė M. Kukaitis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos advokatūros atstovas išskyrė ir tai, kad Lietuvoje darbuotojams dabar yra išskaičiuojama daugiau pajamų, nei kitose Europos šalyse:

„Darbo santykių apmokestinimą lyginant su visa Europa, darbuotojams Lietuvoje šiuo metu nuo darbo santykių yra atskaitoma labai daug, taigi, reformą reikėtų pradėti nuo to. Norint socialinio teisingumo, reikėtų peržiūrėti darbo apmokestinimą, jį sumažinti.

Nei viena mažesnius mokesčius atskaitanti valstybė, kalbu apie Latviją, Estiją ar net Šveicariją, tikrai negyvena blogiau nei mes. O individualios veiklos apmokestinimas reiškia tiesiog veiklos žlugdymą. Net ir juridinių asmenų apmokestinimas yra daug patrauklesnis nei siekiama padaryti individualią veiklą“, – pastebėjo M. Kukaitis.

Kitame komiteto posėdyje reforma bus aptariama su ekonomistais, Lietuvos banko ekspertais.

Skirkite baciuvį, kirpėją, kepėją nuo notaro, advokato, antstolio. Net lietuviškam aborigenui aišku, kad nuo didelių ir labai didelių pajamų turi būti didesni mokesčiai, nei dabar yra. Ši grupė moka mažus mokesčius ir deda visas pastangas, kad tokie ir liktų, jie turtingi, įtakingi.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų