• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rytinės finansų rinkų naujienos

Naujai pastatytų namų pardavimai JAV smunka toliau

JAV

Ilgalaikio vartojimo prekių užsakymai spalio mėnesį krito 6,2 proc., daugiausia per pastaruosius dvejus metus. Kritimas buvo daug didesnis, nei prognozavo „Briefing.com" apklausti ekonomistai (2,5 proc.). Užsakymai krinta jau trečią mėnesį iš eilės, kiek anksčiau šią statistikos dalį tempdavo karinės pramonės užsakymai, tačiau jiems sustojus, o vartotojams vis dažniau atsisakant stambių pirkinių, labai tikėtina, kad užsakymų mažėjimo tendencija išliks ir ateityje.

REKLAMA
REKLAMA

Naujai pastatytų namų pardavimai spalio mėnesį krito iki 433 tūkstančių per metus. Tai 5,7 proc. mažiau nei rugsėjo mėnesį, kai metiniai naujų būstų pardavimai sudarė 457 tūkstančius. O lyginant su rezultatu, buvusiu lygiai prieš metus, pardavimai yra nukritę daugiau kaip 40 proc. Paskelbtas rezultatas mažesnis, nei prognozavo „Briefing.com" apklausti analitikai (450 tūkstančių). Be to, tai žemiausias pardavimų lygis nuo 1991 metų sausio mėnesio, kai metiniai pardavimai buvo 401 tūkstantis. Mažėjant pardavimams, rinkoje mažėja ir naujai pastatomų namų. Spalio mėnesį iš viso naujai pastatytų parduodamų namų sumažėjo iki 381 nuo 414 tūkstančių. Esant dabartiniam pardavimų lygiui ir darant prielaidą, kad daugiau namų nebus pastatyta, esamas kiekis būtų parduotas per 11 mėnesių. Tačiau mažėjant pasiūlai rinkoje galima įžvelgti ir teigiamų ženklų - anksčiau ar vėliau būsto kainos turėtų surasti pusiausvyros tašką, o mažėjanti pasiūla šį procesą turėtų paspartinti. Be to, po JAV vyriausybės paskelbto naujo 800 milijardų dolerių plano, būsto paskolų palūkanos smarkiai nukrito, o tai gali paskatinti rinkoje atsirasti daugiau pirkėjų.

REKLAMA

Darbo departamentas (Labor Department) pranešė, kad naujų paraiškų bedarbio pašalpai gauti skaičius praėjusią savaitę šiek tiek sumenko iki 529 tūkstančių metinio lygio. Prieš savaitę bedarbių skaičius siekė 543 tūkstančius, o vidutinė ekonomistų prognozė buvo 535 tūkstančiai. Tiesa, maloniai nustebino kita statistikos dalis - žmonių skaičius, kurie registruojasi nebe pirmą kartą, netikėtai sumažėjo 54 tūkstančiais, kai buvo prognozuojamas 64 tūkstančių pakilimas.

REKLAMA
REKLAMA

Komercijos departamento (Commerce Departament) duomenimis, vartotojų išlaidos spalio mėnesį sumažėjo 1 proc. Tai netgi daugiau, nei prognozavo dauguma analitikų, kurių vidutinė prognozė sudarė 0,9 proc. kritimą. Vartojimas JAV sudaro du trečdalius ekonomikos aktyvumo.

Mičigano universiteto skaičiuojamas vartotojų pasitikėjimo indeksas lapkričio mėnesį nukrito iki 55,3 punkto nuo 57,9 punkto. Dauguma ekonomistų tikėjosi, kad indeksas atsities iki 58 punktų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vakarų Europa

Europos Sąjunga paragino narių vyriausybes vieningai ieškoti gelbėjimosi nuo ekonomikos sulėtėjimo ir tam skiria 200 milijardų eurų (256,22 milijardo dolerių). Pagrindinės plano gairės - skatinti vartojimą, mažinti mokesčius ir padidinti verslo ir vartotojų pasitikėjimo rodiklius. Dvejų metų trukmės Europos ekonomikos atsigavimo plane numatoma, kad visos 27-ios Europos Sąjungos šalių vyriausybės išleis po 1,5 proc. bendro vidaus produkto tikslingai tam, kad sustabdytų ekonomikos lėtėjimą ir išvengtų recesijos. Pradinio gelbėjimo plano suma buvo 130 milijardų eurų, tad padidintas rezervas rinkos turėtų būti sutinkamas teigiamai.

REKLAMA

Prancūzijos vartotojų pasitikėjimo indeksas pakilo iki minus 43 nuo minus 46 punktų. Dauguma analitikų tikėjosi, kad pasitikėjimo indeksas nusiris ir dar žemiau, t. y. iki minus 49 punktų.

Vokietijos importo prekių kainos spalio mėnesį krito 3,6 proc. Metinis importo kainų kilimas sumažėjo nuo 7,6 proc. iki 2,9 proc. Krintančios naftos kainos labiausiai lėmė importo kainų kritimą, importuojamos naftos kaina per spalio mėnesį sumažėjo 3,6 proc. - didžiausias mėnesinis kritimas nuo 1962 metų (kaip tik tais metais ir buvo pradėtos fiksuoti eksporto ir importo kainos). Kaip jau buvo minėta, mažėjančios kainos mažina infliacijos spaudimą, o tai atlaisvina Europos centrinio banko rankas mažinti bazines palūkanų normas - to tikimasi gruodžio 4 dieną.

REKLAMA

Patikslintas Didžiosios Britanijos BVP liko nepakitęs, t. y. ekonomikos sulėtėjimas per trečią šių metų ketvirtį liko minus 0,5 proc. Tiek buvo skelbiama ir anksčiau. Metinis ekonomikos augimas taip pat išliko toks pat - 0,3 proc.

Azija

Kinijos centrinis bankas vakar netikėtai sumažino bazinę palūkanų normą net 108 baziniais punktais iki 5,58 proc., kai dauguma analitikų prognozavo, kad CB laipsniškai mažins palūkanas. Centrinis bankas taip pat sumažino privalomų atidėjimų normą: dideliems bankams nuo 17 proc. iki 16 proc., o smulkesniems - nuo 16 proc. iki 14 proc. Kita priemonė, kurios ėmėsi CB siekdamas paskatinti skolinimą, yra indėlių palūkanų, kurias moka Centrinis bankas, sumažinimas. Tokie agresyvūs Kinijos centrinio banko veiksmai rodo, kad šalies valdžia labai rimtai vertina dabartinę finansų krizę ir visomis įmanomomis priemonėmis stengiasi stimuliuoti ekonomiką. Centrinis bankas taip pat šiandien paskelbė, kad šalies tarptautiniai rezervai pirmą kartą viršijo 2 trilijonus JAV dolerių, o tai yra didžiausios užsienio valiutos ir aukso atsargos pasaulyje. Primintina, kad neseniai Kinijos vyriausybė paskelbė 586 milijardų JAV dolerių vertės ekonomikos stimulo planą, kad būtų plėtojama šalies infrastruktūrą. Kartu su provincijų vyriausybių infrastruktūros plėtrai skirtomis lėšomis bendra plano suma sudaro 1,4 trilijono JAV dolerių. Taigi galima tikėtis, kad agresyvi iždo ir pinigų politika leis Kinijai daug geriau išgyventi pasaulio ekonomikos lėtėjimą ir finansų krizės pasekmes.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Indijos biržos šiandien yra uždarytos dėl teroristinių išpuolių Bombėjuje, kur dėl sprogimų žuvo daugiau nei 100 žmonių, yra apie 300 nukentėjusiųjų, keli užsieniečiai paimti įkaitais ir Indijos specialiosios pajėgos vykdo operaciją, kad juos išlaisvintų. Be abejo, tokie įvykiai neigiamai veikia investuotojų lūkesčius, ypač esant finansų krizei. Pagrindinės Indijos BSE biržos indeksas SENSEX šiais metais nukrito 56 proc. ir minėti išpuoliai gali išprovokuoti dar didesnį indekso kritimą.

REKLAMA

Lotynų Amerika

Brazilijos akcijų rinka vakar tęsė kilimą jau trečią dieną iš eilės, pagrindinis akcijų rinkos indeksas Bovespa pašoko beveik 5 proc. dėl žaliavinių kompanijų ralio, kurį lėmė spekuliacijos, kad Kinijos vyriausybės ekonomikos stimuliavimo veiksmai padės atsilaikyti žaliavų paklausai. Nuotaikos investuotojams nesugadino ir duomenys dėl iki 6,54 proc. išaugusios metinės infliacijos, nes dėl pasaulio ekonomikos lėtėjimo atsiranda defliacinis spaudimas, kuris laipsniškai mažins infliaciją jau artimiausiu metu.

REKLAMA

Vidurio ir Rytų Europa

Rusijos akcijų rinka, pirmadienį įspūdingai kilusi, vakar fiksavo pelnus - abu pagrindiniai šalies indeksai MICEX ir RTS krito atitinkamai 1,2 proc. ir beveik 5 proc., apyvartos išliko žemesnės nei vidutinės. Vyriausybės valdomas „Vnešekonombank" vakar pranešė, kad jau iš 175 milijardų rublių į Rusijos akcijų rinką investavo 85 milijardus rublių, kurie buvo skirti iš Nacionalinio gerovės fondo. Rusijos rublis vakar krito JAV dolerio atžvilgiu dėl „Merrill Lynch" pranešimo, kad iki kitų metų vidurio šalies valiuta gali atpigti 20 proc. JAV dolerio atžvilgiu (nuo metų pradžios rublis jau atpigo 11 proc. JAV dolerio atžvilgiu). „Merrill Lynch" grindžia savo prognozes mažesne naftos ir jos produktų paklausa kitų metų pirmą ketvirtį, o tai tiesiogiai atsilieps Rusijos rublio vertei. Primintina, kad „Goldman Sachs" prognozuoja 18 proc. pigimą kitais metais, seniausias Rusijos investicinis bankas „Troika Dialog" prognozuoja 30 proc. rublio nuvertėjimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Europos rekonstrukcijos ir vystymosi bankas prognozuoja, kad Rusijos ekonomika augs apie 3 proc. 2009 metais, jei naftos kainos vidurkis kitais metais sudarys 75 JAV dolerius už barelį. Jeigu vidutinė metinė naftos kaina kristų iki 60 JAV dolerių už barelį, tai būtų kritinė riba biudžetui vykdyti, nes dar mažėjant naftos kainai šalies biudžetas taptų deficitinis. Rusijos finansų ministras Aleksejus Kudrinas vakar pranešė, kad vyriausybė jau dabar planuoja skirti 1 trilijoną rublių (36 milijardus JAV dolerių) iš Rezervų fondo visoms vyriausybės numatytoms programoms įvykdyti.

Lenkijos centrinis bankas vakar netikėtai sumažino bazinę palūkanų normą 25-iais baziniais punktais iki 5,75 proc. siekdamas stimuliuoti šalies ekonomiką. Lenkijos vyriausybė, kuri neseniai prognozavo šalies BVP augimą 2009-ais metais ties 4,8 proc., vakar paskelbė, kad numato 3,5-4,5 proc. ekonomikos augimą kitais metais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų