„Nereikia būti ekonomistu, kad suvoktum, jog turėdamas kišenėje kelis milijardus, gali sukurti daug darbo vietų. Tačiau tikroji analizė – kai analizuojamos skirtingos alternatyvos siekiant to paties tikslo“, – analizuodamas oficialius argumentus, kodėl Lietuvai reikia statyti Visagino atominę elektrinę, ir aiškindamas, kodėl jie laikytini klaidingais, sakė ekonomistas Raimondas Kuodis, kalbėdamas trečiadienį Seime surengtos konferencijos „Visagino atominė elektrinė – ką naujo atskleidė Vyriausybė“ metu.
Jo teigimu, investicijos nėra nemokamos. „Klausimas, ar vėliau nepradėsime mokėti dar daugiau?“ – klausė žinomas ekonomistas. Anot jo, yra daugiau alternatyvų pasiekti energetinės nepriklausomybės. „Jeigu elektra išmokėjus kapitalą bus pigi, tai ji bus pigi tik maždaug 2040 metais. <...> Akivaizdu, kad šildymo problemų sprendimas per renovaciją ir biokuro panaudojimą svarbesnis dalykas negu pigi elektra 2040 metais“, – sakė jis, pabrėždamas, kad valdžia ignoruoja alternatyvinius kaštus ir pridūrė: „Jeigu mes daugiau mokėsime už elektrą, gal mažiau pirksime maisto“.
R. Kuodis teigė, kad sprendimas statyti naują atominę yra visai kitoks, negu toliau eksploatuoti seną. Jis sakė, kad reikia remtis ne jau esama atominės energetikos infrastruktūra, tačiau klausti, kokia bus jos vertė, kai pastatysime naują elektrinę. O ji, ekonomisto teigimu, tesudarys apie vieną procentą visų sąnaudų.
Kritikuodamas argumentus, kad saulės ir vėjo jėgainės nepakeis atominės energetikos R. Kuodis teigė, kad tai esą nelygintini dalykai.
Ekonomistas pabrėžė, kad užsienio investicija taip pat yra skola: „Už ją reikės sumokėti visiems mums, elektros vartotojams“, – sakė jis.
Anot R. Kuodžio, reikia skaičiuoti ne bendrąjį vidaus produktą (BVP), o nacionalinį produktą. „Mes mokėsime japonų kapitalui iš BVP“, – aiškino jis.
Ekonomistas replikavo, kad jeigu reikia daugiau dividendų, LESTO gali paprasčiausiai pakelti kainas, nebūtina statyti atominę elektrinę.
Oponuodamas teigiantiems, kad atominės elektrinės projektas jau įsibėgėjęs ir esą trauktis jau negalima, R. Kuodis sakė, kad keičiantis situacijai savaime suprantama, kad sprendimai gali būti peržiūrimi. Anot jo, per pastaruosius kelerius metus ne tik ištiko avarija Fukušimoje, bet ir pajudėjo skalūninių dujų projektai, statomas gamtinių dujų terminalas ir kai kurie kiti dalykai kaip tik ir turėtų skatinti ieškoti alternatyvų naujos atominės elektrinės statybai.
Atsakydamas į konferencijos dalyvių klausimą, kokios bus elektros kainos, kai VAE bus pastatyta, R. Kuodis sakė: „Viskas linksta į tai, kad VAE gaminamos elektros kaina bus apie 30 centų už kilovatvalandę, bet niekaip ne 7 ar 18. <...> Viena iš prognozių – kad rinkos kaina tuo metu bus apie 18 centų“, – sakė jis ir pabrėžė, kad VAE projektas yra ekonomiškai rizikingas, juo labiau, kad nuspėti, kokia situacija susiklostys elektros rinkoje, taip pat ir dėl alternatyvių energijos šaltinių eksploatacijos plėtros 2040 metais ir dar vėliau, šiuo metu netikslinga.
Priminsime, kad planuojama, jog VAE bus eksploatuojama 60 metų.