Tačiau, kaip informuoja Žemės ūkio ministerija, ūkininkams gali padėti Europos Sąjungos (ES) parama konsultavimo paslaugoms įsigyti.
Konkrečiau – Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Konsultavimo paslaugos, ūkio valdymo ir ūkininkų pavadavimo paslaugos“ veiklos sritis „Parama pasinaudoti konsultavimo paslaugomis“
Lazdijų rajono ūkininkas Algirdas Salyklis pasakoja, kad ši ES parama, kuria jis pats ir yra pasinaudojęs, padėjo sutaupyti laiko ir nervų.
„Jau turėjau ekologinį mėsinių galvijų ūkį, norėjau ūkį plėsti, bet trūko žinių, todėl pats daug domėjausi ir skaičiau. Tačiau galiu pasakyti, kad pačiam tai daryti buvo grynas vargas. Neradau tos informacijos, kurios man reikėjo.
Tad nusprendžiau pasinaudoti ES parama profesionalių konsultantų paslaugoms gauti. Užpildžiau paraišką ir jį buvo patvirtina. O specialistų prašiau konsultacijų apie gyvulių auginimą, pašarus, ekologinio ūko vystymą“, – pasakojo ūkininkas.
A. Salyklis abejoja, ar būtų išsivertęs be konsultantų paslaugų.
„Kažin ar būčiau pats viską išsiaiškinęs ir suradęs. Galbūt, tačiau ūkis būtų ne taip greitai išsiplėtęs.
Iš viso ES paramomis naudojausi jau 3 kartus.
Visos jos padėjo tobulinti ir plėsti ūkį. Kol kas neplanuoju daugiau jomis naudotis, tačiau kitiems ūkininkams, ypač jauniems, patariu naudotis visomis galimybėmis“, – teigė ūkininkas.
Šiuo metu Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) prie Žemės ūkio ministerijos kviečia ūkininkus teikti paraiškas gauti paramą pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Konsultavimo paslaugos, ūkio valdymo ir ūkininkų pavadavimo paslaugos“ veiklos sritį „Parama pasinaudoti konsultavimo paslaugomis“.
Paraiškos pagal šią priemonę priimamos nuo lapkričio 20 d. iki gruodžio 21 d.
Pildyti paraiškas gali ūkininkai, jaunieji ūkininkai ar kiti žemės ar miško valdytojai, kaimo vietovėse veikiančios vidutinės ar mažos įmonės.
Pareiškėjas gali gauti 1500 eurų (be pridėtinės vertės mokesčio) sumą konsultavimo paslaugai gauti.
Šiuo paraiškų priėmimo etapu ūkininkams, jauniesiems ūkininkams ir kitiems žemės valdytojams iš viso skiriama beveik 168 tūkst. eurų, miško valdytojams daugiau negu 64 tūkst. eurų, o kaimo vietovėse veikiančioms labai mažoms, mažoms ir vidutinėms įmonėms daugiau negu 46 tūkst. eurų.
Žemės ūkio ministerijos specialistai tikisi, kad gautos konsultacijos padės pareiškėjams didinti visų žemės ūkio veiklų gyvybingumą ir konkurencingumą. Taip pat atkreips ūkininkų dėmesį į ekologiją ir sprendimus, kurie tausoja žemės išteklius. Tikimasi, kad laikui bėgant ūkiuose sumažės veiklos ar
prietaisų, kurie teršia aplinką.
Be to, tikimasi, kad kaimo vietovėse įsikūrusios įmonės skatins socialinę įtrauktį, skurdo mažinimą ir ekonominę plėtrą kaimo vietovėse.