„Sveikinu šį Seimo žingsnį, nes toks įstatymas jau seniai buvo reikalingas. Biokuro birža Lietuvoje turi būti sukurta ir kuo greičiau pradėti realiai veikti. Mes dar pernai pavasarį Vyriausybei ir Seimo pirmininkei išsiuntėme pasiūlymą centralizuoti visos Lietuvos šilumai naudojamo kuro – biokuro, dujų, mazuto, – pirkimą. Įkurti visų rūšių kuro biržą, iš kurios šilumos tiekėjai privalėtų pirkti kurą šilumai gaminti. Tai užtikrintų konkurenciją, skaidrumą ir geriausią kainą. Vilniuje šiluma neturėtų būti gaminama iš brangių dujų - nei iš rytų, nei iš vakarų“, - sakė Vilniaus miesto meras Artūras Zuokas.
Vilniaus miesto savivaldybės taryba 2008 m. lapkričio 12 d. sprendimu Nr. 1-657 „Dėl priemonių centralizuotai teikiamos šilumos kainai sumažinti įgyvendinimo“ užsibrėžė iki 70 procentų sumažinti gamtinių dujų panaudojimą centralizuotai šilumos gamybai ir pereiti prie alternatyvių kuro rūšių - biokuro, dumblo, rūšiuotų komunalinių atliekų, kas užtikrintų gyventojams mažiausią šilumos tarifą.
Šie planai jau pradėti įgyvendinti. Vilniaus termofikacinėje elektrinėje Nr. 2 (TEC II) planuojama pastatyti 50 MW biokuro katilą, kas leistų 2013-2014 metų šildymo sezonui šilumos kainą Vilniuje sumažinti 1-2 ct/kWh. Iš biokuro pagamintos šilumos dalis padidėtų nuo 13 iki 23 proc.
Taip pat iki 2016 metų planuojama pastatyti atliekų rūšiavimo ir deginimo fabriką Vilniaus termofikacinės elektrinės Nr. 3 (TEC III) teritorijoje. Tai padidintų atsinaujinančių išteklių naudojimą šilumos gamybai iki 180 MW arba 36 proc. Atitinkamai sumažės ir šilumos kaina – dar apie 2 ct/kWh.
Vilniuje 2011 metais šilumai pagaminti buvo naudojama 82 proc. dujų, 13 proc. biokuro ir 5 proc. mazuto. Šilumos kainos Lietuvoje padidėjo 20 proc. dėl per metus net 38 proc. išaugusios dujų kainos, kuri sudaro daugiau nei 70 proc. bendroje sąskaitoje už šildymą.
Užsakymo nr. 2242