Kanadietiškas plienas ir aliuminis į Jungtines Valstijas jau mėnesį keliauja tik sumokėjus aukštus – 25 ir 10 proc. tarifus. Kanados ekonomikai tai nemenka našta. Tačiau naujus mokesčius panaikinti prašę amerikiečių kaimynai ir strateginiai partneriai Donaldo Trumpo perkalbėti neįstengė.
Jokių rezultatų nedavė ir nuo tarifų neišsisukusių kinų bei Europos Sąjungos lyderių prašymai. Todėl jau kuris laikas šios šalys kalbėjo apie atsakomuosius tarifus. Pirmoji nuo rytojaus juos įvedanti pareiškė Kanada.
„Aš negaliu išreikšti apgailestavimo dėl šių atsakomųjų priemonių. Taip elgdamiesi jaučiame daugiau skausmo negu pykčio, tačiau Jungtinių Valstijų tarifai Kanadai nepalieka kitos išeities, kaip ginti savo pramonę, darbininkus ir bendruomenes. Galiu užtikrinti, jog tvirtai to laikysimės“, – sakė užsienio reikalų ministrė Chrystia Freeland.
Iš viso Kanada apmokestino amerikiečių prekių už daugiau nei 12,5 mlrd. dolerių. Tarp prekių jogurtas, viskis, žoliapjovės ir kita. Pasak šalies užsienio reikalų ministrės – tai stipriausias toks prekybos žingsnis nuo pat Antrojo pasaulinio karo. Ji pridūrė, jog šie atsakomieji veiksmai gerai apskaičiuoti ir pasirinkti neatsitiktinai. Dauguma apmokestintų produktų atkeliauja iš D. Trumpo sąjungininkų respublikonų valdomų valstijų.
Be to, ministrė pridūrė, jog Kanada pasirengusi atsakyti, jeigu Trumpas ir toliau eskaluos prekybos karą, o jis tą jau žada padaryti. Jo taikiklyje - iš užsienio į Ameriką atkeliaujantys automobiliai. Atsakydama tarifais apmokestinti amerikiečių prekes žada ir Europos Sąjunga bei Kinija. Ekonomistai nuogąstauja, jog šis prekybos karas gali turėti skausmingų pasekimų viso pasaulio ekonomikai.
Išsamiau - TV3 reportaže