Alžyro žiniasklaida praėjusią savaitę pranešė, jog skambučių centrus valdanti įmonė „Outsourcing Global Solutions“ (OGS), bendradarbiaudama su, kaip teigiama, leidimo Alžyre veikti neturinčia „Paysera“ užsiėmė nelegalia bankine veikla, o jai vadovavo vienas pastarosios įkūrėjų ir akcininkų Kostas Noreika.
Savo ruožtu, „Paysera“ Alžyro valdžią kaltina žmogaus teisių pažeidimais, šios šalies teismų praktiką lygina su Rusijos bei Baltarusijos, o patį teismo procesą vadina „spektakliu vidaus auditorijai“.
„Teismo procesą Alžyre vertiname panašiai, kaip vertintume teismų sprendimus Rusijoje ar Baltarusijoje – kaip bandymą kontroliuoti savo piliečius ir riboti jų laisvę. Tai byla apie žmogaus teises, kurias Alžyro valdžia pažeidžia, drausdama piliečiams atsidaryti sąskaitas Europoje. Tokiu būdu jie bando kontroliuoti piliečių finansines operacijas, išlaikyti pinigus šalies viduje“, – komentare BNS teigė „Paysera“.
„Šis teismo procesas atrodo kaip viešųjų ryšių spektaklis vidaus auditorijai, nes valiutos keitimo operacijos Alžyre vyksta viešai, mojuojant banknotais tiesiai priešais teismo rūmus“, – pridūrė įmonė.
„Paysera“ tikina Alžyre dirbusi nuotoliu, neturėjusi šioje šalyje atstovybės, filialo bei nedisponavusi vietos valiuta, todėl veikti šalyje licencijos nereikėjo.
„Paysera“ aptarnauja arabų, prancūzų ar anglų kalbomis kalbančius Alžyro klientus taip pat, kaip ir klientus iš kitų šalių, tad klientų aptarnavimas neturėtų būti sutapatintas su veikla vien Alžyre. Šiuo metu neturime planų plėtoti veiklą Alžyre be patikimo partnerio ir tinkamos teisinės sistemos atsiradimo“, – BNS teigė įmonė.
Iš „Outsourcing Global Solutions“ įmonė teigė pirkusi skambučių centro paslaugas klientų aptarnavimui prancūzų, arabų ir anglų kalbomis visame pasaulyje, taip pat samdžiusi už administracinius bei mechaninius darbus atsakingus specialistus – šiai veiklai, anot „Payseros“ licencijos taip pat nereikėjo.
„Payserai“ paslaugas teikti priskirti skambučių centro darbuotojai fiziškai dirbo iš tų pačių patalpų, kaip ir visi kiti OGS darbuotojai, dirbantys su kitais klientais. Mes buvome įtraukti į bylą, mūsų vertinimu, būtent dėl šių sąsajų. Manome, jog K. Noreika, kaip vadovas, minimas byloje vien dėl to, kad kartu su kolegomis po kelerių metų bendradarbiavimo su OGS vyko į Alžyrą dėl ir susitikimo su paslaugų teikėjo atstovais OGS“, – teigė „Paysera“.
„Mes imsimės visų galimų veiksmų apginti įmonę ir jos reputaciją bei neteisingai apkaltintus atstovus“, – pridūrė įmonė.
Anot „Payseros“, teismo procesas Alžyre dar nėra pasibaigęs, apie jį žinoma tik iš šios šalies žiniasklaidos – įmonė per du mėnesius turi paruošti skundą aukštesnės instancijos teismui.
Milijoninės baudos ir laisvės atėmimas
Pasak Alžyro žiniasklaidos, šalies prokuratūra bylos dalyvius kaltino sukčiavimu, pinigų plovimu, taip pat įstatymų dėl valiutos ir kredito pažeidimais. Skelbiama, kad procesas prasidėjo po to, kai buvo aptikti įtartini sandoriai, kuriuos atliko „Outsourcing Global Solutions“, kuri vėliau kartu su „Paysera“ pradėjo nelegalią bankinę veiklą.
Anot žiniasklaidos, įtariama, kad „Outsourcing Global Solutions“ Alžyre veikė kaip neautorizuota finansų įstaiga, kuri naudojosi „Payseros“ paslaugomis pervesdama lėšas į užsienį be valdžios institucijų leidimo.
Dėl to praėjusią savaitę Sidi Mchamedo teismas dviem „Outsourcing Global Solutions“ vadovams paskyrė ketverių metų laisvės atėmimo bausmes bei po 33 mln. Alžyro dinarų (šios dienos kursu – beveik 226 tūkst. eurų) baudas.
Tuo metu K. Noreikai, kuris Alžyro žiniasklaidoje įvardijamas kaip pagrindinis neteisėtos veiklos organizatorius, teismas skyrė penkerių metų laisvės atėmimo bausmę, 66 mln. dinarų (452 tūkst. eurų) baudą, jam taip pat išduotas tarptautinis arešto orderis.
„Paysera“ ar K. Noreika iš Lietuvos institucijų nėra gavę jokios oficialios informacijos apie arešto orderį. Visą šią informaciją matome tik iš Alžyro žiniasklaidos pranešimų“, – teigė „Paysera“.
K. Noreika yra JK registruotos „Paysera LTD“ direktorius, vienas „Paysera LT“ akcininkų, valdybos narys bei vienas įmonės įkūrėjų.
Pasak žiniasklaidos, kitiems neįvardytiems kaltinamiesiems skirtos nuo vienerių metų kalėjimo iki vienerių metų lygtinio laisvės atėmimo bausmės.
Be to, skelbiama, kad „Outsourcing Global Solutions“, JK registruotai „Paysera“ bei „Paysera LT“ skirtos po 133 mln. dinarų (911 tūkst. eurų) baudos.
Be to, nuteistieji Alžyro bankui turės grąžinti 300 tūkst. dinarų (2,1 tūkst. eurų), valstybės iždui – 200 tūkst. dinarų (1,4 tūkst. eurų). „Outsourcing Global Solutions“ turės sumokėti po 1 mln. dinarų (6,8 tūkst. eurų) abiem institucijoms, o „Paysera“ bei „Paysera LT“ – po 5 mln. dinarų (34,2 tūkst. eurų) bankui bei po 500 mln. dinarų (34,2 mln. eurų) – iždui.
Apribojimų, sankcijų bei teisėsaugos institucijų dėmesio „Paysera“ buvo sulaukusi ir Lietuvoje.
Lietuvos bankas 2022-ųjų kovą buvo laikinai įpareigojęs „Payserą“, kol bus baigtas pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos priemonių patikrinimas, neteikti paslaugų naujiems klientams – ne Europos ekonominėje erdvės (EEE) valstybių piliečiams ar gyventojams, išskyrus Ukrainos piliečius ar gyventojus.
Centrinis bankas 2020 ir 2022 metais įmonei taip pat buvo skyręs šimtatūkstantines baudas dėl padarytų ir vėliau neištaisytų pinigų plovimo prevencijos pažeidimų.
Šiemet vasarį prokuratūra atnaujino 2022 metais Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) pradėtą ir vėliau nutrauktą ikiteisminį tyrimą dėl įtartinos piniginės operacijos, kai į kitoje byloje neteisėtu lėšų pasisavinimu įtariamo investicijų bendrovės „BaltCap“ fondo „BaltCap Infrastructure Fund“ buvusio partnerio Šarūno Stepukonio „Paysera“ sąskaitą buvo pervesta 3,9 mln. eurų.
Šios lėšos tuomet buvo įšaldytos, bet tyrimas 2022-ųjų pabaigoje buvo nutrauktas nenustačius nusikaltimo.