Praėjus metams nuo plataus masto invazijos, PPO padarė išvadą, kad prekyba pasirodė „nepaprastai atspari“, o konflikto paveiktos importuojančios šalys rado alternatyvių tiekimo šaltinių.
Ataskaitoje, kurioje nagrinėjamas karo poveikis pasaulinei prekybai ir vystymuisi, apskaičiuota, jog prekybos augimas 2022 metais viršijo 3 proc. PPO prognozę, paskelbtą praėjusį balandį reaguojant į invaziją – ir gerokai daugiau, nei buvo prognozuojama pesimistiškesnių scenarijų atveju.
Išsamūs skaičiai bus paskelbti šį balandį.
PPO teigimu, labiausiai pažeidžiamų šalių prekyba išliko, kaip ir prekyba produktais, kurių eksportą smarkiai paveikė karas, pavyzdžiui, kviečiais, kukurūzais, saulėgrąžų produktais, trąšomis ir degalais.
„Pasaulinė prekyba gerai išsilaikė karo Ukrainoje akivaizdoje“, – sakė PPO vyriausiasis ekonomistas Ralphas Ossa (Ralfas Osa).
„Nepaisant žalos, kurią regėjome per tuos metus, prekybos srautai išliko atviri <...> Dėl daugiašalės prekybos sistemos atvirumo smarkiai išaugusios maisto kainos ir tiekimo stygius neįsitvirtino“, – teigė jis.
Poveikis kariaujančių šalių eksportui yra labai priešingas.
Ukrainos eksportas pernai prarado 30 proc. vertės, o Rusijos eksportas pagal vertę išaugo 15,6 proc., beveik vien dėl padidėjusių degalų, trąšų ir grūdų kainų.
Grūdų eksportas iš Ukrainos – labai svarbios tiekėjos daugelio Afrikos šalių aprūpinimo maistu saugumo grandinėje – sumažėjo 14,9 proc., todėl šalys buvo priverstos ieškoti kitų tiekimo šaltinių, nurodė PPO.
Ataskaitoje paminėta Etiopija, kuri 45 proc. kviečių gaudavo iš Rusijos ir Ukrainos, bet kilus karui buvo priversta atsisukti į Argentiną ir JAV.
Tuo tarpu kaimyninės Ukrainos šalys, tokios kaip Vengrija ir Lenkija, padidino importą iš Ukrainos, daugiausia žemės ūkio produktų, sakė R. Ossa.
Nors Rusijos eksporto vertė išaugo, PPO skaičiavimais, apimtys galėjo sumažėti.
„Smarkiai sumažėjo pramonės prekių, tokių kaip motorinės transporto priemonės, vaistai ar orlaiviai, prekybos srautai, kur sankcijos yra griežtesnės“, – nurodė Ženevoje įsikūrusi organizacija.
R. Ossa teigimu, Rusijos eksportas labiausiai sumažėjo į Didžiąją Britaniją ir JAV, ir išaugo į Kiniją ir Indiją.
Prekių, kurių gamybą paveikė karas, kainos pakilo mažiau, nei buvo tikėtasi iš karto po invazijos, pranešė PPO.
Kukurūzų kainos išaugo 24 proc. – nors skaičius didelis, jis gerokai mažesnis nei buvo prognozuota niūriausio scenarijaus atveju.
Žvelgdama į ateitį, R. Ossa sakė: „Atsparumą galiausiai geriausiai užtikrintų stipresnių ir įvairesnių tarptautinių rinkų, pagrįstų atviromis ir nuspėjamomis prekybos taisyklėmis, skatinimas“.