Lyginant su 2008 metų rudeniu, manančiųjų, kad ekonominė padėtis Lietuvoje yra gera, sumažėjo beveik dvigubai - nuo 15 proc. iki 8 proc. Kaimyninėje Latvijoje gerai padėtį vertino tik 2 proc., Estijoje - 20 proc. piliečių, o ES vidurkis sumažėjo nuo 29 proc. iki 20 proc., rodo ketvirtadienį paskelbti Eurobarometro apklausos rezultatai.
Ypatingą nerimą Lietuvos gyventojams kelia blogėjanti situacija darbo rinkoje - rudenį 21 proc. respondentų manė, kad darbo rinkoje susiklosčiusi situacija yra gera, šiandien optimistais išlieka septynis kartus mažiau - vos 3 proc., Latvijoje - 2 proc., o Estijoje - 8 proc. gyventojų.
Palyginimui, 2007 metų rudenį net 31 proc. Lietuvos piliečių gerai vertino ekonominę situacija, o net 50 proc. Lietuvos gyventojų teigiamai pasisakė apie padėtį darbo rinkoje.
Nepaisant pesimistinių nuotaikų (ypač darbo rinkoje), net 52 proc. teigiamai vertina namų ūkio finansų padėtį ir mano, kad ateinantys metai bus geresni (18 proc., kai tuo tarpu 2008 m. rudenį - tik 10 proc.).
Paklausti, kas efektyviausiai galėtų tvarkyti su ekonominės krizės padariniais, 27 proc. įvardija Europos Sąjungą, 17 proc. Tarptautinį valiutos fondą ir tik 10 proc. - Lietuvos Vyriausybę. Tai atspindi bendrą visų europiečių nuomonę, kurie nori patikėti globalios krizės sprendimą tarptautinėms organizacijoms. Panašiai kaip ir europiečiai, lietuviai mano, kad parama mažoms įmonėms (41 proc.), parama bedarbiams (26 proc.) ir investicijos į energetiką (26 proc.) yra tinkamiausios priemonės įveikti krizę.
Beveik septyni iš dešimties apklaustųjų Lietuvoje svarbiausiu finansinių namų ūkio prioritetu laiko sąskaitų apmokėjimą, penki iš dešimties - santaupas. Per dvejus paskutinius metus Lietuvoje smarkiai krito užtikrintumas pensijų ateitimi - nuo 43 proc. iki 23 proc., kai ES vidurkis liko beveik nepakitęs - 39 proc.
Didžiausią nerimą Lietuvos piliečiams, kaip ir daugumai visos Europos Sąjungos gyventojų, kelia nedarbas (53 proc., +39 proc. punktai) ir ekonominė padėtis (48 proc., +12 proc. punktų) ir mokesčiai (22 proc., +10 proc. punktų). Savo ruožtu, infliacija, anksčiau nuolat minima kaip viena iš svarbiausių problemų, šiandien nekelia jokios baimės Lietuvos gyventojams. Skirtingai negu lietuviai, ES piliečiai yra žymiai labiau sunerimę dėl imigracijos, aplinkos ir terorizmo.
Net 74 proc. Lietuvos gyventojų labai optimistiškai vertina ES ateitį po 20 metų. Jų nuomone, tam, kad ateityje Europos Sąjunga būtų stipresnė, labiausiai reikėtų pabrėžti ekonominius, energetinius ir socialinius klausimus, kovą su nusikalstamumu, o mažiausio dėmesio nusipelno kultūros politika, Europos gynybos politika, moksliniai tyrimai.
Šis standartinis Eurobarometro tyrimas atliktas „TNS Opinion & Social". 2009 m. birželio 12-25 dienomis tiesiogiai apklausti 1016 respondentai.