Specialistai pažymi, kad jau nukrito ir būsto pardavimo kainos, todėl vis daugiau pardavėjų nusprendė būstą nebe parduoti, o išnuomoti, todėl nuomos pasiūlymų skaičius tik auga.
NT brokeriai tikina, kad šiuo metu nuomos pasiūla didėja, o paklausa mažėja. Todėl kai kurie nuomotojai kainas sumažino ir 20 proc.
Nuomininkai gali būti ramūs dėl kainų augimo?
Štai NT brokeris Ignas Zabarauskas socialiniame tinkle „Facebook“ atkreipė dėmesį, kad dabar yra puikus metas nuomotis būstą, nes kainos krenta.
„Ilgai murmėję dėl į dausas kylančių nuomos kainų būstų nuomininkai gali kiek atsikvėpti. Greičiausiai matydamas tokią situaciją jų būsto nuomotojas nuomos kainų daugiau pakelti nebeišdrįs“, – svarstė NT brokeris.
Jis išnagrinėjo ir pateikė būsto nuomos Vilniuje pavyzdžių.
„Nagrinėjamas vienas populiariausių rajonų nuomai – Naujamiestis. Plotas ir kambarių skaičius – taip pat populiariausias, 2 kambariai iki 40 kv. m. Sakysite, kad krenta tik senų būstų nuomos kaina (dėl energetikos kainų žiemą)? Gerai, tuomet į filtrus įtraukime statybos metus – nuo 2015 metų, tikrų tikriausia nauja statyba.
Rezultatas labai paprastas ir lengvai interpretuojamas – 8 konkurentai ir 6 iš jų jau pavargo laukti ir kainas sumažino nuo 3 proc. iki 20 proc. Tiesa, tas kuris kainą sumažino 20 proc., atrodo, kad būstą jau išnuomojo“, – komentavo I. Zabarauskas.
Jis atkreipė kad vienus ši situacija džiugina, o kitus liūdina.
„Liūdėti ar džiaugtis? Tikriausiai priklauso kurioje barikadų pusėje šiuo metu esate, tačiau tiek vienu, tiek kitu atveju, manau, galima įžvelgti teigiamų galimybių. Panašu, kad rinka grįžta į sveikos pasiūlos ir paklausos vėžias. Kaip nuomos kainas paveiks (tarpbankinių palūkanų) euribor didėjimas? Manau, tai pamatysime po kelių mėnesių“, – sakė NT brokeris.
Jis taip pat išvardijo ir priežastis, kodėl nuomos kainos šiuo metu krenta.
„Sumažėjo į Lietuvą atvykstančių, baltarusių ir ukrainiečių, skaičius. Patys lietuviai irgi neskuba ieškoti naujos būsto nuomai, nes bijo didesnių sąskaitų už elektrą ar šildymą. Žmonės šiuo metu bijo daryti bet kokius neapgalvotus sprendimus, tai galioja tiek nuomotojams, tiek nuomininkams. Dalis žmonių norėjo parduoti būstą, tačiau nukritus kainoms apsigalvoja ir vietoje pardavimo butus pardavėjai paleidžia į nuomą. Tokių atvejų šiuo metu nemažai. Rinkoje atsirado naujų žaidėjų
Šiuo metu yra susidaręs vakuumas, kuris ateityje bus pramuštas. Vėliau gali būti, kad kainos ir vėl ims kilti, jeigu didės nuomos paklausa ir mažės pasiūla“, – komentavo I. Zabarauskas.
Prasidėjus šildymo sezonui nuoma dar daugiau pigs?
NT brokeris Mantas Mikočiūnas irgi sakė, kad šiuo metu krenta tiek senos, tiek naujos statybos būstų nuomos kainos.
„Kainos krenta, nes mažėja paklausa. Nuomos rinka apsivertė aukštyn kojomis. Anksčiau trūko pasiūlos. Keli nuomininkai pretenduodavo į vieną butą. Todėl kainos ir kilo. Tačiau dabar viskas pasikeitė, rinkoje atsiradus daugiau butų. Įprastai nuomos rinką Vilniuje sudaro apie 2 tūkst. butų. Pavasarį jų buvo likę 500.
Vėliau paklausa atslūgo. Butų atsirado daugiau, nes žmonės įsigiję NT suskubo jį išnuomoti pamatę, kad nuomos paklausa auga. Kiti nuomotojai išvarė senus nuomininkus, nes tikėjosi rasti naujus, kurie mokės daugiau. Todėl rinka prisipildė naujų butų“, – pasakojo NT brokeris.
Pasak M. Mikočiūno, augant pasiūlai nuomos paklausa mažėjo.
„Sumažėjo žmonių atvykstančių iš Ukrainos. Todėl dabar ir matome krentančias nuomos kainas“, – komentavo NT specialistas.
Jis pastebėjo, kad prasidėjus šildymo sezonui pinga senos statybos butų nuoma.
„Tačiau piką pamatysime kitų metų sausį ir vasarį, kai matysime šildymo sąskaitas. Dabar niekas nežino, kiek kainuos šildymas. Tikėtina, kad už šildymą mokėsime daugiau nei pernai.
Senuose būstuose paprastai nuomotojai daro nuolaidas arba apmoką dalį šildymo sąskaitų “, – atkreipė dėmesį M. Mikočiūnas.
Laukiama ir būsto pardavimo kainų kritimo
Pasak „Swedbank“ vyriausiojo ekonomisto Nerijaus Mačiulio, daugelyje Europos valstybių būsto kainos jau sumažėjo.
„Švedijoje ir Norvegijoje sumažėjo daugiau nei 5 proc. Būsto kainos mažėja ir Naujojoje Zelandijoje, Kanadoje. Lietuvoje kol kas oficialioje statistikoje nematysime kainų mažėjimo. Registrų centre matome sandorius, kurie iš anksto buvo sudaryti prieš metus. Statistika vėluojanti. Skelbimuose kainos taip pat nėra sumažėjusios.
Tačiau nuolaidos gyventojams jau gali būti siūlomos. Sugrįžta derybinė galia į pirkėjų rankas. Jie drąsiai gali prašyti ir gauti nuolaidų“, – pastebėjo ekonomistas.
Anot jo sandorių skaičius jau mažėja.
„Daugiausiai sandorių mažėja ne pirmo būsto pirkėjų gretose.
Tačiau griūties būsto rinkoje nebus. Daugiau tai bus trumpas atšalimas. Pastaraisiais metais matėme nesveiką būsto rinkos vystymąsi. Žmonės pirko bet ką, nepastatytus ir nepabaigtus būstus. Tokia situacija nebuvo sveika“, – komentavo N. Mačiulis.
Sandorių skaičius mažėja?
Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) sandorių rinka šiais metais demonstruoja lėtesnes apsukas nei praėjusiais metais. Tokį sulėtėjimą didžiąja dalimi lemia prastesni gyventojų lūkesčiai dėl ateities ir dėl infliacijos sumažėjusi gyventojų perkamoji galia, skelbia įregistruotų NT sandorių dinamiką stebintys Registrų centro analitikai.
Per tris šių metų ketvirčius Lietuvoje iš viso įregistruota 98,8 tūkst. NT pirkimo-pardavimo sandorių – 18 proc. mažiau nei praėjusių metų sausį-rugsėjį (120,2 tūkst.). Vien tik šių metų rugsėjį įregistruota 10,9 tūkst. NT sandorių, arba 20,5 proc. mažiau nei 2021 metų rugsėjį (13,7 tūkst.), tačiau 5 proc. daugiau nei šių metų rugpjūtį (10,4 tūkst.)
„Visus šiuos metus stebėjome maždaug tolygų NT sandorių skaičiaus atsilikimą nuo praėjusių metų. Metų pradžia tradiciškai buvo ramesnė, vėliau rinką atvėsino Rusijos pradėtas karas Ukrainoje. Artėjant vasarai NT rinka paprastai suaktyvėja, tačiau šių metų geopolitinė ir šalies ekonominė situacija neleido NT sandorių kreivei smarkiai kilstelti į viršų. Atėjus rudeniui matome, kad šių metų bendras rezultatas greičiausiai bus maždaug penktadaliu kuklesnis nei pernai“, – teigė Registrų centro duomenų analitikas Paulius Rudzkis.
„Vis dėlto, labai dėl to nerimauti nereiktų, kadangi šių metų rezultatas iš esmės atitinka tą situaciją, kurią matėme iki prasidedant pandemijai, t.y. 2019 metais, kurie, dera prisiminti, tuomet taip pat buvo iki tol rekordiniai“, – priduria jis.
Šiemet visoje šalyje įregistruota 26,1 tūkst. butų pardavimų – 11 proc. mažiau nei 2021 metų sausį-rugsėjį (29,3 tūkst.), o vien tik per šių metų rugsėjo mėnesį – beveik 3 tūkst., arba 7 proc. mažiau nei 2021 metų rugsėjį, bet 4 proc. daugiau nei šių metų rugpjūtį.
Vilniuje šiemet buvo įregistruota beveik 9 tūkst. butų pardavimų, arba 13 proc. mažiau nei prieš metus. Kaune butų sandorių skaičius per metus sumažėjo 16 proc. iki 3,4 tūkst., o Klaipėdoje fiksuotas 18 proc. butų sandorių sumažėjimas – iš viso uostamiestyje įregistruota 2,2 tūkst. butų sandorių.