„Jeigu Europos Sąjunga ir kiti Vakarų partneriai priimtų sprendimų įvesti Baltarusijai papildomų sankcijų, Baltarusija bus priversta reaguoti kuo griežčiausiai. Kaip? Vyriausybėje šios priemonės buvo ir yra svarstomos. Tačiau pati situacija privers mus taip elgtis“, – V. Makejaus žodžius citavo Užsienio reikalų ministerija.
Atsakydamas į klausimą, ar Minskas svarstė galimybę sustabdyti Rusijos gamtinių dujų tiekimą Europai per Baltarusiją, V. Makejus sakė, kad Minskas bus pasiruošęs „imtis bet kokių pačių griežčiausių ir kraštutinių priemonių“.
Autoritarinis Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka ketvirtadienį per vieną pasitarimą Minske pagrasino blokuoti vamzdyną, kuriuo gamtinės dujos iš Jamalo telkinių Sibire pumpuojamos į Europą, jeigu būtų įgyvendintas Lenkijos grasinimas visiškai uždaryti sieną su Baltarusija.
Tranzitinis dujotiekis Jamalas–Europa, taip pat ir jo atkarpa Baltarusijoje, yra Rusijos valstybės kontroliuojamo dujų giganto „Gazprom“ nuosavybė. Jis taip pat yra Baltarusijos magistralinių dujotiekių operatorės „Gazprom transgaz Belarus“ savininkas, ją iš Baltarusijos valstybės už 5 mlrd. JAV dolerių dalimis nupirkęs 2007–2011 metais.
„Gazprom transgaz Belarus“ yra gamtinių dujų importuotoja į Baltarusiją, užtikrina jų tranzitą per Baltarusiją į Rusijos Kaliningrado sritį, Lietuvą, Lenkiją ir Ukrainą visais kitais nei Jamalas–Europa vamzdynais.
„Mes apšildome Europą, o jie mums dar grasina, kad uždarys sieną. Na, o jeigu mes užsuksime gamtines dujas, [tiekiamas] ten? Todėl Lenkijos vadovybei, lietuviams ir kitiems begalviams patarčiau pagalvoti prieš kalbant“, – ketvirtadienį sakė A. Lukašenka.
Vokietijos ekonomikos ministerijos atstovė Susanne Ungrad penktadienį sakė apgailestaujanti dėl A. Lukašenkos grasinimų nutraukti dujų tiekimą Europos Sąjungai vamzdynu Jamalas–Europa.
„Šiuos žodžius priėmėme apgailestaudami. Dujų tiekimo Vokietijai saugumas tebėra užtikrinamas“, – žurnalistams Berlyne sakė ji.
Minskas šių grasinimų pažėrė aštrėjant migrantų krizei prie Baltarusijos ir Lenkijos sienos.
Šimtai migrantų, tarp kurių didelę dalį sudaro Irako piliečiai, jau kelias dienas yra įstrigę prie sienos, tikėdamiesi patekti į Europos Sąjungos teritoriją, nors orai vis labiau vėsta. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) anksčiau penktadienį nurodė esanti „labai susirūpinusi“ dėl šių žmonių padėties.
Lenkija atsisako juos įsileisti, o Vakarų šalys kaltina A. Lukašenkos režimą apgaulingais pažadais viliojant šiuos žmones į savo šalį ir siunčiant juos veržtis pro Lenkijos ir kitų kaimyninių Europos Sąjungos šalių sienas, keršijant už Bendrijos sankcijas Minskui, įvestas dėl represijų prieš opoziciją.