Ūkio ministerija (ŪM) valstybės institucijoms ir suinteresuotiems asmenims pateikė svarstyti Fizinių asmenų bankroto įstatymo projektą. Nuo pirmojo projekto jis labai skiriasi, nes pataisytas pagal komercinių bankų reikalavimus.
Vilkinimo pabaiga?
Komercinių bankų ir kitokiems skolininkams atsirado viltis nelikti skolingiems iki mirties. Tokį šansą gali suteikti ilgai visų lauktas ir ilgai vilkintas Fizinių asmenų bankroto įstatymas, kurio projektą visuomenei, valstybės institucijoms ir kitiems suinteresuotiems asmenims pateikė svarstyti ŪM.
Tačiau viena projekto autorių Įmonių bankroto valdymo departamento prie ŪM Įmonių restruktūrizavimo ir bankroto skyriaus vedėja Dalia Sukiasianienė pataria skolininkams pernelyg nesidžiaugti.
„Tai nereiškia, kad įsigaliojus įstatymui skolos bus lengvai nurašomos, kaip daug kas tikisi. Arba daug kas mano: išvažiuosime į Angliją, o skolos liks Lietuvoje. Nieko panašaus", – „Vakaro žinioms" sakė ji.
Pirmasis projekto variantas buvo pristatytas dar liepą, tačiau gauta per 300 pastabų iš suinteresuotųjų, ypač iš komercinių bankų. Todėl projektas radikaliai pakeistas. Tačiau visgi nuspręsta, kad įstatymas reikalingas, nes fizinių asmenų bankrotas egzistuoja beveik visoje ES.
Leistų ne visiems
Jei įsigaliotų dabartinis variantas, įstatymas galiotų atgaline data: ne tik būsimiems, bet ir jau esamiems skolininkams.
Fizinio asmens bankroto procesas būtų pradėtas, kai asmuo taptų nemokus. Nemokumas – būklė, kai skolos, kurios mokėjimo terminai suėję, siekia 25 minimalias Lietuvos algas (20 tūkst. litų).
Inicijuoti bankrotą galėtų tik pats fizinis asmuo.
Teismas galėtų atsisakyti iškelti bankroto bylą, jei paaiškėtų, kad asmuo nemokus dėl piktnaudžiavimo alkoholiu, narkotikais, azartiniais lošimais ir dėl kitų žalingų įpročių, dėl nesąžiningų veiksmų (pigaus turto pardavimo, pinigų pervedimo į užsienį ir t. t.), kai asmeniui neišnykęs teistumas už finansinius nusikaltimus ir pan.
Teismas galėtų ir nutraukti bankroto procedūrą dėl panašių priežasčių.
Bankroto procedūra negalėtų trukti ilgiau nei 5 metus. Jai pasibaigus asmuo taptų nebeskolingas.
Tačiau tuos 5 metus asmeniui teks pereiti kančių kelius. Pasak D.Sukiasianienės, visas skolininko pajamas ir turtą (ne tik nekilnojamąjį) perimtų bankroto administratorius. Beje, ir turtą, esantį bendrojoje jungtinėje nuosavybėje. Be administratoriaus sutikimo skolininkas turto atžvilgiu negalėtų priimti jokių rimtesnių sprendimų.