Jos teigimu, „Inter RAO Lietuva“ yra elektros tiekimo tarpininkė, kurio vietą, esant poreikiui, galėtų užimti kita tiekėja.
„Nutrūkus komerciniam elektros srautui iš Kaliningrado, iš techninės pusės šis pasikeitimas Lietuvos elektros energetikos sistemai neturėtų įtakos. Iš Kaliningrado gaunamas elektros kiekis būtų kompensuojamas kitais šaltiniais – vietine gamyba ar jungtimis su kitomis šalimis“, – BNS teigė Energetikos ministerija.
„Inter RAO Lietuva“ šiuo atveju tėra tarpininkas, kuris perka elektrą iš gamintojo ir parduoda ją Lietuvos elektros rinkoje. Konkurencingoje rinkoje tiekėjai keičiasi“, – priduria ministerija.
Praėjusią savaitę Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba (FNTT) BNS patvirtino, jog Rusijos energetikos milžinės „Inter RAO“, kuri siejama su Vakarų sankcionuojamu Rusijos oligarchu Igoriu Sečinu, kontroliuojama „Inter RAO Lietuva“ negali disponuoti bankų sąskaitomis.
BNS žiniomis, kol kas tik Suomijos finansų grupės „OP Corporate Bank“ Lietuvos filialas iš dalies apribojo įmonės sąskaitas – visos operacijos atliekamos, tačiau bankas jas prižiūri.
„Inter RAO Lietuva“ teigia neturinti informacijos apie areštuotas jos sąskaitas bei, siekdama išvengti neaiškumų, kreipėsi į Užsienio reikalų ministeriją (URM).
URM ketvirtadienį patvirtino BNS gavusi įmonės kreipimąsi bei informavo šiuo klausimu rengianti poziciją. URM pabrėžė, jog sankcijas taiko ir nustato ne ministerija, bet finansinės institucijos arba, o ginčo atveju – teismai.
Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) pirmininkas Renatas Pocius anksčiau teigė, kad, jeigu įmonė turėtų finansinių problemų, tai pirmiausia atsispindėtų elektros biržoje „Nord Pool“.
Ketvirtadienį biržos skelbiami prekybos duomenys rodo, jog sandorius „Inter RAO Lietuva“ vykdo visa apimtimi.
Elektra iš Karaliaučiaus, iš kur „Inter RAO Lietuva“ vienintelė importuoja elektrą į Lietuvą, šiuo metu teka leistina 150 MW galia. Tokia maksimali riba buvo nustatyta kovo 3 dieną dėl Rusijos karinės invazijos į Ukrainą.
51 proc. įmonės akcijų paketas priklauso Suomijoje registruotai „RAO Nordic“, o šią valdo „Inter RAO“ – jos direktorių tarybai pirmininkauja I. Sečinas. „Inter RAO Lietuvos“ atstovai aiškina, kad I. Sečinas nėra įmonės naudos gavėjas, todėl sankcijos jai neturėtų būti taikomos.
2021 metų pabaigoje „Inter RAO Lietuva“ užėmė 10 proc. komercinių vartotojų rinkos, o bendroje tiekimo rinkoje jos dalis sudarė 6,8 proc.