• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pigiau pirkti negalėsime, bet ir didelių kainų šuolių aukštyn iki pat Naujųjų metų laukti neverta.

Vertindami ateityje laukiančius pokyčius specialistai neprognozuoja nieko drastiško, kas primintų 2008-uosius, kai maisto, kuro ir kitų produktų kainos žaibiškai kilo.

REKLAMA
REKLAMA

Kainos kils, bet truputį. Išlaidos šildymui, elektros energijai pigti neturėtų iki kitų metų, kol neįsigalios naujojo Šilumos ūkio įstatymo pakeitimai.

REKLAMA

Brangs aliejus, miltai, mėsa

Ir prekybininkai, ir gamintojai „Ekonomika.lt“ pasakojo, kad jau nuo vasaros buvo numatomas kai kurių maisto produktų brangimas. „Keliais procentais brangs aliejus, kuris yra biržos prekė, tad jo kaina nuolat svyruoja atsižvelgiant į pasaulio biržų tendencijas“, – pasakojo prekybos tinklo „Maxima“ atstovė spaudai Olga Malaškevičienė.

REKLAMA
REKLAMA

Aliejus dar iki spalio pabaigos turėtų pabrangti maždaug 4 proc. Panašus, iki 5 proc., kainų augimas laukia ir miltų. Jų brangimą lėmė išaugusi pasaulinė grūdų paklausa, kai dėl ilgos sausros kai kuriose pasaulio šalyse derliai buvo itin menki.

„Iš kone visų mėsos tiekėjų esame gavę pranešimus apie ketinimus nuo 5 iki 15 proc. kelti mėsos kainas. Artimiausiu metu su jais tarsimės ir ieškosime sprendimų, todėl šiandien dar sunku pasakyti, kiek tiksliai brangs mėsa“, – teigė O. Malaškevičienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Priklausomi nuo rinkų

Fakto, kad kai kurios mėsos rūšys brangs, neslėpė ir Mėsos perdirbėjų asociacijos direktorius Egidijus Mackevičius. „Jau nuo vasaros žaliavų pramonėje apie 20 proc. yra pabrangusi kiauliena. Tad gaminiai turėtų brangti maždaug 10–15 proc.“, – skaičiavo pašnekovas.

Tiesa, brangimas pasijus ne iš karto, mat kol kas gamintojus saisto esami susitarimai ir įsipareigojimai. „Tačiau kai taip brango žaliava, kainos didės neišvengiamai“, – perspėjo E. Mackevičius.

REKLAMA

Tokio jautienos brangimo, koks buvo praėjusiais metais, kai šios rūšies mėsa brango kone ketvirtadaliu, tikėtis neverta, tačiau jautienos ir jos produktų kainos šiek tiek padidės. „Maždaug 4 proc., – žadėjo specialistas. – Galvijų turime vis mažiau, o vartojimas padidėjęs, nes atsivėrė tokios šalys kaip Turkija. Taigi anksčiau šios rūšies mėsos netrūkdavo, o dabar turime trūkumą.“

Priežasčių brangti nėra

REKLAMA

Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) pirmininkas Andrejus Stančikas teigė, kad brangti neturėtų ir pieno produktai. „Jau šiandien pieno kainos labai aukštos, tad abejoju, ar dar kils. Bet pasakyti, kad kainos nekils, taip pat niekas negali, tačiau priežasčių kilti nematau“, – kalbėjo jis.

A. Stančiko nuomone, kartais kainoms kilti įtaką daro ne brangstančios žaliavos Lietuvoje, o kylanti kaina užsienio rinkose. „Prekybininkams, gamintojams tada atsiranda motyvų kelti kainas. Pavyzdžiui, kai 2007 m. kilo grūdų kaina, pakilo ir duonos produktų kaina. Bet kai kitąmet grūdų kainos nukrito į buvusias žemumas, duona neatpigo, o vos kaina ėmė kilti, gamintojai vėl ėmė kalbėti apie brangimą, nors nebuvo sumažinę kainų“, – stebėjosi A. Stančikas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Neįmanoma prognozuoti

Kaip keisis kuro kainos, Lietuvos naftos produktų prekybos įmonių asociacijos (LNPPĮA) prezidentas Lukas Vosylius drąsiai prognozuoti nedrįso. „Lietuva nėra ta šalis, kuri vienaip ar kitaip galėtų daryti įtaką naftos kainoms, tad kaip jos keisis, pasakyti neįmanoma“, – pabrėžė pašnekovas.

REKLAMA

Anot jo, vienais atvejais kuro kainų kilimą lemia objektyvios priežastys, tačiau kai kuriais atvejais kainos didėja arba mažėja dėl geopolitinių veiksnių. „Kartais pajuokaujame, kad kuro kainos priklauso nuo kokios nors naftą išgaunančios šalies karaliaus dienos nuotaikos – kaina kilstelėjama be aiškių argumentų. Visą laiką sakau, kad nereikia nuogąstauti, kai kaina kyla, ir nereikia džiaugtis, kai krinta“, – sakė L. Vosylius ir pridūrė, kad nors šiandien rinkoje matomas didmeninių naftos kainų mažėjimas, niekas negali paneigti, kad kainos vėl ims augti.

L. Vosylius teigė, kad vienintelis ryškus pokytis, laukiantis lietuvių, tas, jog šaltuoju metų laiku bus pradėta prekiauti arktiniu dyzelinu, kurio savikaina yra kiek brangesnė, todėl degalinėse tai taip pat turėtų atsispindėti. Po Naujųjų metų laukia ir didėsiantis akcizas dyzeliniam kurui, tai taip pat darys įtaką šios rūšies degalų kainai. „Vis dėlto didžiausią dalį kuro kainos sudaro pasaulinė kaina, taigi ne tik Lietuva nepajėgi suvaldyti kuro kainų, bet ir, mano nuomone, visa Europos Sąjunga“, – pabrėžė specialistas.

REKLAMA

Kritimo nebus

Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) ekspertė Rūta Vainienė tikino, kad dalies kainų pokyčių numatyti ekonomistams yra itin sudėtinga arba visai neįmanoma. „Kalbu apie šildymo, elektros energijos, dujų, vaistų kainas, kurios reglamentuojamos valstybės arba reguliuojamos akcizais – šių kainų prognozuoti neįmanoma“, – teigė specialistė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

LLRI ekonomistai šiuo metu rinkoje stebi reiškinį, vadinamą pinigų masės augimu. „Centriniai bankai į rinką išleidžia papildomų pinigų, o kainoms tai reiškia jų kilimą. Tad negalime paguosti žmonių, kad iki žiemos arba kitais metais mūsų laukia kainų kritimo laikotarpis“, – tvirtino R. Vainienė.

REKLAMA

Anot jos, kadangi Lietuvoje kainos priklauso ne tik nuo vidinių pokyčių, bet ir nuo pasaulinių rinkų, kitų šalių ekonomikos augimo ar kritimo, konkrečiai pasakyti, kas pigs ar brangs – sunku. „Svarbiausia, kad Lietuvos valdžia padarytų taip, jog dėl jos kaltės, įtakos, intervencijos į rinką nebrangtų prekės, kurių kainas ji reguliuoja“, – patarė R. Vainienė.

REKLAMA

Naujovių nebus

Jokių vidinių ar išorinių veiksnių, galinčių kelti vartojimo produktų kainas Lietuvoje, nematė ir „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis. „Kuro kainos labiausiai svyruoja, tą svyravimą mes ir matome, tačiau jeigu žiūrėtume į kitus produktus, tokio svyravimo nėra“, – aiškino jis. Nors rinkose drastiškai kilo kukurūzų, sojų kainos, brango grūdai, tokio kainų šoktelėjimo Lietuvoje kaip prieš šešerius metus neverta tikėtis.

REKLAMA
REKLAMA

Iki metų pabaigos, anot ekonomisto, lietuvių neturėtų nustebinti nei šildymo kainos, nei mokestinės naujovės.

„Kalbant apie šildymą, sprendimai jau buvo padaryti vasarą, – sakė N. Mačiulis. – Pavyzdžiui, buitiniams vartotojams penktadaliu padidėjo dujų kaina, tad besišildančių dujomis išlaidos šią žiemą didės. Kai kurios savivaldybės taip pat padidino šildymo kainas. Tiesa, šiemet baigiasi pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatos šildymui galiojimas, tačiau, mano nuomone, jis bus pratęstas. Nebus ir mokesčių naujovių, jų greičiausiai reikėtų laukti jau po rinkimų, kitąmet.“

 

FAKTAI: Šildymo sezonas

Remiantis Valstybinės kainų ir energetikos komisijos prognoze, 2012–2013 m. šildymo sezonas bus brangesnis 4 procentais

9 savivaldybėse komisija prognozavo šilumos kainų mažėjimą: labiausiai, maždaug 9–10 proc., šildymas pigti turėtų Plungėje, Šiauliuose

15 savivaldybių šildymo kainos turėtų kilti daugiau nei 5 proc., o didžiausias šilumos kainų augimas prognozuojamas Visagine – daugiau nei 10 proc.

Pigiausia šiluma turėtų būti tiekiama Elektrėnuose (17,69 ct/kWh), Utenoje (19,72 ct/kWh), Tauragėje (19,76 ct/kWh)

Santykinai mažos šilumos kainos (20–22 ct/kWh) bus Birštono, Ignalinos, Mažeikių, Molėtų, Radviliškio, Šilalės ir Varėnos vartotojams

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų