Vienoje tarptautinėje elektroninėje parduotuvėje pirkėjai gali rinktis iš 20 skirtingų skonių ir vos už 1 eurą pasidaryti 100 „skanių“ cigarečių, įkišdami kapsules į cigaretės filtrą.
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (NTAKD) nurodė, kad skonio kapsulės cigaretėms yra jų sudedamoji dalis, tad jų reklamavimas, susietas su tabako gaminiais, Lietuvoje yra draudžiamas.
Vis tik žmonių rekomendacijos viešojoje erdvėje, click‘ų pirkimas asmeniniam naudojimui ir netgi jų pardavinėjimas Lietuvoje tiesiogiai nėra uždraustas.
Pasidalino nauju atradimu
Visi žino, kad rūkyti yra nesveika. Nepaisant to, kai kurie lietuviai nevengia viešai dalintis patirtimi, kaip šį žalingą įprotį padaryti bent kiek mažiau nepriimtinu.
Socialinio tinklo „Facebook“ grupėje lietuvė pasidalino įrašu, kuriame labai rekomendavo išbandyti skonių kapsules cigaretėms iš kiniškos elektroninės parduotuvės „AliExpress“.
„Jau baigiu visus skonius išbandyti. <...> Kol kas peach (liet. persikų) – mano mėgstamiausias“, – rašė ji.
Kiti komentaruose teigė, kad tai – geras dalykas tiems, kas mėgo cigaretes su skoniais.
„Man bananinis – vaau“, – rašė kita vartotoja.
Dar viena pasidalino, kad skoniuose daugiau mėta jaučiasi, nei nurodytas skonis.
Atsiliepimų yra įvairių
Portalo tv3.lt redakcija pasidomėjo ir minėtoje elektroninėje parduotuvėje rado, kad viena dėžutė, kurioje yra 100 skonio kapsulių, kainuoja 99 euro centus.
Siuntimas iš Kinijos (be muito) kainuoja 8 euro centus. Tad pirkėjai vos už 1,7 euro gali surūkyti 100 cigarečių (5 pakelius) su skoniais.
Kinų siūlomų rūkalų priedų skonių pasirinkimas gana platus. Galima rinktis dėžutę, kurioje kapsulės būtų įvairių vaisių, populiarių gėrimų, rožių ar net ledų skonio.
Prie dėžutės taip pat pridedama lazdelė, kuria click‘ą reikia įkišti į cigaretės filtrą.
Pačioje „AliExpress“ svetainėje, prie produkto, atsiliepimų yra įvairių.
Vieni teigė, kad skonis – malonus, ir džiaugėsi preke.
„Išbandžiau visus. Mentolio ir kolos skoniai man patys geriausi. Vaisių skoniai greitai pabosta“, – rašė vienas iš pirkėjų.
„Kaina ir kokybė gana neblogi, bet jie turi daugiau aromato, nei skonio. Ir juos sunku įkišti į cigaretę“, – dalinosi kita pirkėja.
Viename iš atsiliepimų buvo rašoma, kad kapsulės yra žymiai mažesnės, nei cigaretės skersmuo, o berūkant cigaretės filtras tampa riebus, nes kapsulė tiesiog išsilieja.
Buvo ir tokių, kurie piktinosi, kad vietoje 100 kapsulių gavo 50 ar 30. Kai kurie gavo ne tą skonį, kurį užsisakė.
Prekiauti tokiomis kapsulėmis galima?
NTAKD Tabako ir alkoholio kontrolės skyriaus vedėjo Gintaro Karandos teigimu, visuotinai pripažinta, kad skonio ir kvapiosios medžiagos skatina asmenis, ypač jaunesnius, rūkyti.
Taip pat maskuoja neigiamą nikotino poveikį, palengvina tolesnį jo vartojimą, vedantį į priklausomybę.
Anot NTAKD atstovo, rūkantiems skonį turinčias cigaretes yra žymiau sunkiau atsisakyti šio žalingo įpročio, nei įprasto tabako rūkytojams.
Departamento nuomone, skonio kapsulės cigarečių filtrai yra tabako gaminio sudedamoji dalis, todėl nepaisant to, jog yra parduodamos atskirai nuo paruošto vartoti tabako produkto, tokių gaminių reklamavimas, jeigu skleidžiamos informacijos turinys susietas su tabako gaminiais, pvz., su cigaretėmis, laikytinas draudžiama paslėpta tabako gaminių reklama.
Paklausus, ar „Facebook“ grupėse žmonės gali dalintis tokia preke ir ją rekomenduoti, G. Karanda atsakė, kad kiekvieną atvejį ir turinio visumą reikia vertinti individualiai.
„Fizinių asmenų nuomonės reiškimas apie tam tikrus gaminius ir prekes pati savaime nėra draudžiama veikla. Taip pat, NTAKD nuomone, jei dalinantis informacija apie tokią prekę šios informacijos turinys nesudaro komercinės, ūkinės bei finansinės veiklos pobūdžio, už ją nėra užmokama ar kitaip atsilyginama, tokia informacija nelaikytina draudžiama“, – aiškino pašnekovas.
Jis taip pat nurodė, kad tiesioginio draudimo prekiauti tokiais gaminiais, kaip skonio kapsulės cigaretėms, Lietuvoje nėra. Vis tik tai priklauso nuo jų pateikimo būdo ir paskirties.
Užsisakyti – draudžiama, atsivežti sau – galima
G. Karanda atkreipė dėmesį, kad Lietuvoje yra įtvirtintas draudimas prekiauti tabako gaminiais, su tabako gaminiais susijusiais gaminiais (t. y. elektroninėmis cigaretėmis, jų pildyklėmis), pagal nuotolinės prekybos, įskaitant vidaus ir tarpvalstybinę nuotolinę prekybą, sutartis, t. y. internetu.
„NTAKD nuomone, užsisakius „cigaretes su click‘ais (skoniais), skysčius su skoniais elektroninėms cigaretėms bei vienkartines elektronines cigaretes su skoniais“ iš pardavėjo, įsteigusio mažmeninės prekybos vietą užsienio valstybėje, būtų vykdoma draudžiama tarpvalstybinė nuotolinė prekyba.
Kita vertus, jeigu fiziniai asmenys, teisėtu būdu, pvz., nupirkę užsienio šalyse (t. y. ne nuotolinės prekybos būdu) savo reikmėms (asmeniniam vartojimui) minėtus gaminius patys jų neteikia Lietuvos rinkai, tokia veikla nebūtų draudžiama“, – komentavo pašnekovas.
Jis pridūrė, kad už nustatytų draudimų pažeidimus juridiniams ir fiziniams asmenims taikoma atsakomybė, nustatyta Tabako kontrolės įstatyme ir Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekse.