• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Latvijos parlamentui priėmus įstatymų pataisų paketą, kuris draudžia mažmeninės prekybos vietose nuo 2020 m. demonstruoti tabako gaminius bei elektroninius rūkymo prietaisus ir jų priedus, panašius įstatymo pakeitimus žada ir Lietuvos sveikatos apsaugos ministerija.

Latvijos parlamentui priėmus įstatymų pataisų paketą, kuris draudžia mažmeninės prekybos vietose nuo 2020 m. demonstruoti tabako gaminius bei elektroninius rūkymo prietaisus ir jų priedus, panašius įstatymo pakeitimus žada ir Lietuvos sveikatos apsaugos ministerija.

REKLAMA

Pagal planuojamą projektą siekiama mažinti tabako gaminių prieinamumą ir tokiu būdu pažaboti rūkančiųjų skaičių šalyje. Taip pat siūlomame pakeitime norima įteisinti bendrinę tabako gaminių pakuotę, kuri sumažintų šių prekių patrauklumą.

Pasiteiravus, ką apie tokią įstatymo pataisą mano Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė „valstietė“ Asta Kubilienė, ji teigė, kad tai ne tik sumažintų rūkančiųjų, bet taip pat pažabotų tikimybę susirgti onkologinėmis ligomis, kurias gali sukelti intensyvus rūkymas.

Be kita ko, pašnekovė A. Kubilienė taip pat mano, kad tabako gaminių ribojimas nesumažins valstybės biudžeto, kadangi ligonių gydymas, susirgus onkologinėmis ligomis, kainuoja itin brangiai, o uždraudus rūkyti, šių ligų skaičius gali sumažėti.

REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu mes žiūrėsime į biudžetą čia ir dabar, tai galbūt kažkiek jis sumažėtų, bet reikia pasižiūrėti, kiek išleidžiame onkologinių ligų gydymui. Kita vertus, reikia kalbėti ne tik apie pinigus – kalba eina apie žmogaus gyvybę“, – teigia A. Kubilienė.

REKLAMA

Kiek kitaip apie žadamus įstatymų pakeitimus kalba Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vadovė Rūta Vainienė. Pasak pašnekovės, keliami reikalavimai projekto įgyvendinimui yra neproporcingi, taip pat tai sukeltų daug nepatogumų ne tik prekybininkams, bet ir pirkėjams.

„Jei sprendimas būtų priimtas, tai reikštų naują administracinę finansinę naštą prekybininkams, augančius krūvius prekybos darbuotojams, o pirkėjams, net ir nerūkantiems, sukeltų papildomų nepatogumų – ilgesnį laukimą eilėje. Tektų pirkti naują įrangą, apmokyti darbuotojus, ilgėtų pirkėjų aptarnavimo laikas“, – pabrėžė R. Vainienė.

REKLAMA
REKLAMA

Be kita ko, R. Vainienė pastebi, kad tokio įstatymo įsigaliojimas prieštarauja valstybės siekiui mažinti administracinę naštą verslui ir yra vienas griežčiausių tarp ES šalių.

„Valstybė siekia mažinti administracinę naštą visam verslui, o prekybininkams sukurtas netgi specialus administracinės naštos mažinimo priemonių planas, tad toks sprendimas pakryptų priešinga linkme. Turint galvoje, kad Lietuva jau yra iš esmės įgyvendinusi visas Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Tabako kontrolės pagrindų konvencijos numatytas reklamos ribojimo priemones, o įstatymas yra vienas griežčiausių tarp ES šalių, manome, kad sprendimas turėtų reikšmingų neigiamų pasekmių, o jo nauda – netgi labai abejotina“, – įsitikinusi R. Vainienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) ekspertė Ieva Valeškaitė, vertindama žadamas įstatymų pataisas, teigė, kad neverta stebėtis, jeigu šešėlinė rinka išaugs dar labiau. Pašnekovė taip pat priduria, kad naujų apribojimų įteisinimas gali ir nepasiteisinti, todėl prieš projekto įgyvendinimą vertėtų atlikti atskirus tyrimus, kurie įrodytų, kad tokios draudimo priemonės ateityje bus efektyvios.

REKLAMA

„Papildomi mokesčiai ar ribojimai turi tik labai ribotą poveikį kovoje su rūkymu ar tabako šešėliu. Labai svarbu išsiaiškinti, kokios priemonės iš tikrųjų veikia. Net ir iš pažiūros griežtos priemonės ne visada duoda tokį tikėtiną poveikį, o prekybos vietoms jas įgyvendinti – nemenkas iššūkis.

Tokios priemonės, kaip netiesioginis pardavimas, galėtų būtų pateisinamas tik tokiu atveju, jei būtų objektyvių priežasčių, įrodymų, kad tai bus efektyvu. Vis dėl to, taip lengvai su priklausomybėmis nepakovosi, žmonės tiesiog traukiasi į šešėlį, randa būdų kaip įsigyti jiems reikalingų cigarečių ar kitų tabako gaminių“, – pabrėžė I. Valeškaitė.

REKLAMA

Naujienų portalas tv3.lt primena, kad Latvijos parlamentas šiemet balandį per galutinį svarstymą priėmė įstatymų pataisų paketą, kuriomis uždraudžiama mažmeninės prekybos vietose demonstruoti tabako produkciją, elektroninius rūkymo prietaisus ir jų priedus, taip pat tokios produkcijos gamintojų prekės ženklus.

Pataisos skelbia, jog mažmeninės prekybos vietose pardavimui esančių šių prekių asortimentas, aprašymai ir kainos atskirame informaciniame leidinyje gali būti pateikiami tik pirkėjams paprašius. Tokia tvarka negalios neapmuitinamose parduotuvėse oro uostuose, taip pat specializuotose mažmeninės prekybos vietose, kuriose prekiaujame tik tabako produkcija bei elektroniniais rūkymo prietaisais.

Kai kuriose Europos valstybėse jau taikomi tokie prekybos tabako produkcija apribojimai Latvijoje įsigalios nuo 2020 metų spalio.

Straipsnio autorius – Lukas Dulskas.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų