• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusijai užpuolus Ukrainą, Lietuva tapo viena pirmųjų šalimų, parodžiusių pasipriešinimą Kremliaus agresijai ir nutraukusi dujų pirkimą iš Rusijos. Lietuvai teks pirkti energijos produktus iš kitų šalių, o dėl to gali kisti jų kainos, įspėja specialistai.

Rusijai užpuolus Ukrainą, Lietuva tapo viena pirmųjų šalimų, parodžiusių pasipriešinimą Kremliaus agresijai ir nutraukusi dujų pirkimą iš Rusijos. Lietuvai teks pirkti energijos produktus iš kitų šalių, o dėl to gali kisti jų kainos, įspėja specialistai.

REKLAMA

Jų teigimu, kad dėl karo dujų kainos šiemet augs, tačiau bus stengiamasi jas išlaikyti kuo patrauklesnes pirkėjui.

Neturės didelės įtakos

„Swedbank“ vyresnysis ekonomistas Vytenis Šimkus pasakojo, kad dujų importo nutraukimas didelės įtakos Lietuvos ekonomikai nepaliks.

„Suskystintų dujų tiekimas yra sudėtingesnis ir brangesnis procesas, tačiau dėl šiandieninių ekstremalių dujų kainų, tas kainos skirtumas yra mažai reikšmingas.

Didžioji dalis Lietuvos poreikių ir taip buvo patenkinama per terminalą, dujotiekiu tiesiogiai gamtines dujas neretai pirkdavo pramonės įmonės, kurių veikla yra ypatingai energetiškai intensyvi“, – pabrėžė V. Šimkus.

REKLAMA
REKLAMA

Jis teigė, kad siekiama išlaikyti prieinamas kainas, kurios priklausys ir nuo subsidijos dydžio ir trukmės.

„Vyriausybei pristačius naują kainų valdymo paketą, kainos priklausys ne tik nuo rinkos, bet ir nuo subsidijos dydžio ir trukmės. Ketinama skirti daugiau nei 800 milijonus eurų, tam kad dujos ir elektra gyventojams ir verslui brangtų mažiau“, – kalbėjo V. Šimkus.

REKLAMA

Jo nuomone, energijos kainos dar kurį laiką išliks nestabilios, kainų mažėjimo būtų galima tikėtis kitais metais.

„Energijos kainų normalizacija užtruks. Europoje gamtinių dujų situacija yra tikrai įtempta, po žiemos, talpyklos yra ištuštėjusios. Europa turi pusę metų pasiruošti kitai žiemai, todėl konkurencija dėl dujų yra didelė.

JAV yra pasiruošusios tiekti daugiau suskystintų dujų į Europą, tačiau, labiausiai nuo rusiškų dujų priklausomos šalys, neturi infrastruktūros jų priimti. Ko gero, dujų kainų sumažėjimo galima laukti tik kitais metais“, – prognozavo  vyresnysis ekonomistas.

REKLAMA
REKLAMA

Buvo ruoštasi

„Elektrum Lietuva“ verslo klientų skyriaus vadovas Artūras Zatulinas priminė, kad rusiškų dujų svarba Lietuvai mažėja jau 8 metus.

„Kaip šalis esame diversifikavę šaltinius, tad rusiškų dujų atsisakymas neturėtų sutrikdyti gamtinių dujų tiekimo Lietuvos gyventojams bei įmonėms“, – komentavo A. Zatulinas.

Jis atkreipė dėmesį, kad atsisakius dujų tiekimo iš Rusijos, jos bus gabenamos iš kitų dujas parduodančių milžinių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Nuo šiol dujos bus atgabenamos laivais iš suskystintų dujų eksportuotojų, tokių kaip JAV, Kataras, JAE, Alžyras ar kitų šalių, kurios tuo metu turės pajėgumų bei bus komerciškai naudinga iš jų gabenti krovinį“, – aiškino A. Zatulinas.

„Ignitis“ Ryšių su visuomene vadovas Artūras Ketlerius taip pat mano, kad dėl Klaipėdoje įrengto terminalo rusiškų dujų svarba sumenko.

REKLAMA

„Ignitis“ yra vienas iš Lietuvoje veikiančių dujų tiekėjų, užimantis apie ketvirtadalį šalies dujų rinkos. Lietuvos poreikiams jau nuo metų pradžios rusiškos kilmės dujų nepirkome ir visus savo klientų poreikius patenkinome per Klaipėdoje veikiantį SGD terminalą.

Iš Rusijos tiekiamos dujos metų pradžioje buvo talpinamos Latvijos Inčukalnio dujų saugykloje, taigi, mūsų situacija iš esmės nesikeičia“, – pasakojo A. Ketlerius.

REKLAMA

Jis kalbėjo, kad saugumo priemonių buvo imtasi dar prieš Rusijos įsiveržimą į Ukrainą, iš JAV buvo užsakyti kroviniai.

„Dar prieš prasidedant Rusijos agresijai Ukrainoje, ruošėmės ir užsakėme tris neplaninius SGD krovinius iš JAV, iš kurių 2 jau atvyko į Lietuvą. Planuojame daugiau krovinių užsakyti ir ateityje bei visus savo klientus ir toliau aprūpinti per SGD terminalą.

Negalime pasakyti, iš kurios konkrečiai šalies įsigysime SGD krovinius, nes tai – tarptautinė rinka ir rinksimės tuos krovinius, kurie bus konkurencingiausi. Viena aišku, kad neužsakinėsime rusiškos kilmės krovinių“, – atkreipė dėmesį vadovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kainos šiemet nemažės

A. Zatulinas kalbėjo, kad išliks dujų rinkos kaina, retais atvejais iškastinių energijos šaltinių produktai gali būti pardavinėjami su nuolaida.

„Kalbant apie dujų kainas, tai yra biržoje prekiaujama žaliava, ir visi galime matyti, kaip juda dujų kainų indeksai Europoje arba kituose regionuose.

Kai kurioms šalims atsisakius pirkti vienus ar kitus iškastinių energijos šaltinių produktus, kartais jie gali būti pardavinėjami su nuolaida, tačiau iš esmės vis tiek mokama rinkos kaina“, – pabrėžė skyriaus vadovas.

REKLAMA

Jis teigė, kad kainos išliks aukštos, o jų mažėjimo neprognozuojama, tai galima spręsti pagal keletą veiksnių.

„Artimiausiu metu neturime pagrindo tikėtis dujų kainų mažėjimo – dauguma veiksnių rodo, jog dujų kainos ir toliau išliks aukštos. Todėl pagrindinis fokusas ir kelias mums yra tvarumas, žalioji ekonomika bei iškastinio kuro vartojimo mažinimas tiek buityje, tiek versle“, – pristatė A. Zatulinas.

REKLAMA

Kainų augimas jau pastebėtas praėjusių metų antroje pusėje, buitiniams vartotojams dujų kainos turėtų padidėti liepos mėnesį.

„Verslo įmonės, kurios nebuvo fiksavę dujų kainų, jų augimą pastebėjo jau 2021 m. antroje pusėje, tad verslas jau susidūrė su pirminiu šoku. Buitiniams vartotojams VERT artimiausiu metu turėtų perskaičiuoti dujų kainas tiekimui nuo liepos 1 d., ir jos bus aukštesnės. Tačiau tai nėra tiesiogiai susiję su Baltijos šalių rusiškų dujų atsisakymu (kainos rinkose buvo aukštos jau 2021 m. antrą pusmetį), o daugiau su globalia situacija žaliavų rinkose“, – užsiminė skyriaus vadovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

A. Ketleriaus duomenimis, didesnės dujų kainos yra ne dėl rusiškų dujų atsisakymo, o dėl karo Ukrainoje sukeltų veiksnių.

„Kalbant apie gamtinių dujų kainas, Rusijos siūloma kaina iš esmės yra tokia pati kaip ir SGD krovinių tarptautinėse rinkose, tad kainų skirtumų ar didelės įtakos klientams dėl šio atsisakymo neturėtų kilti. Ką svarbu suprasti, kad šiuo metu dėl karo Ukrainoje bei geopolitinės įtampos, visoje rinkoje kainos yra ženkliai (4–5 kartus, palyginti su pernai tuo pačiu laikotarpiu) išaugusios ir nuolat kinta. Tad aukštesnes kainas prognozuoti galima ne dėl rusiškų dujų atsisakymo, o dėl karo Ukrainoje“, – užsiminė A. Ketlerius.

REKLAMA

Jis pasakojo, kad kainas prognozuoti dar yra per anksti, tačiau dėl siūlomo plano kainų augimas turėtų būti mažesnis nei tarptautinėje rinkoje.

„Lietuvos verslo įmonėms dujų kainos nėra reguliuojamos ir jos moka tuo metu rinkoje esančią kainą. Gyventojams kainas reguliuoja Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), kuri du kartus per metus suderina tarifus. Nauji tarifai įsigalios nuo liepos 1 d., o kaip konkrečiai jie keisis, šiuo metu pasakyti negalime. Tačiau, kaip skelbiama viešai, dėl Vyriausybės siūlomo antiinfliacinio plano tas augimas turėtų būti mažesnis negu kainų pokyčiai tarptautinėse rinkose“, – prognozavo A. Ketlerius.

svarbiau is amerikos ginklu prisipirkti,o po to uz dyka atiduos ukrainai, o kad cia lietuviai bus nevalge,jiems nesvarbu,juk su ukainieciais ir biznis naudingesnis, o kainas ir kels,kad kazkas prabangiau gyventu
Nu ir durniai
Fasisto lansdbergh gauja smaugs lietuvius. Latviai perka, estai perka....
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų