„Lengvųjų plastikinių maišelių apmokestinimas padėjo atkreipti pirkėjų dėmesį, kad daugeliu atveju galima šių maišelių išvengti ar pakeisti juos daugkartiniais. Skaičiuojame, kad tokių maišelių sunaudojimas per pastaruosius metus sumažėjo maždaug 40 proc. ir ši mažėjimo tendencija išlieka toliau. Pastebime, kad dabar apsiperkant šiuos maišelius renkasi jau vos kas ketvirtas pirkėjas“, – pranešime cituojama prekybos tinklo tvarumo vadovė Monika Urbelytė.
Pastebima, kad uždraudus nemokamai dalinti lengvuosius plastikinius maišelius, daugkartinių maišelių naudojimas išaugo 7 kartus. Dalis pirkėjų į parduotuves atsineša ir jau naudotus plastikinius maišelius.
Tiesioginis pavojus tiek sausumos, tiek vandens gyvūnams
Mažinti plastikinių maišelių naudojimą – vienas paprasčiausių ir efektyviausių būdų sumažinti plastiko kiekį gamtoje, teigia M. Urbelytė. Plastikiniai maišeliai – ilgai nesuyrančios atliekos ir tiesioginis pavojus tiek sausumos, tiek vandens gyvūnams. Vandenynuose besiformuojančiose šiukšlių salose didelę dalį sudaro būtent plastikiniai maišeliai.
Dėl to, pataria M. Urbelytė, pravartu stengtis atsisakyti ne tik vienkartinių lengvųjų, bet ir plastikinių pirkinių maišelių. Vietoj jų apsiperkant patartina rinktis daugkartinį pirkinių maišelį ar krepšį, kuprinę arba kitas aplinkai draugiškas alternatyvas.
ELTA primena, kad nuo praėjusių metų liepos 1 dienos Lietuvos parduotuvėse nebeliko nemokamų plonų plastikinių maišelių – jie tapo prekėmis ir buvo apmokestinti. Tokiu būdu įgyvendintas Seimo priimtas sprendimas, kurio tikslas yra mažinti plastikinių maišelių naudojimą, kuris Lietuvoje yra didžiausias Europoje.
Prekybos tinklų „Maxima“, „Iki“, „Rimi“, „Lidl“ parduotuvėse vienkartiniai maišeliai parduodami kaip įprasta prekė ir kainuoja 1 centą.