• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kodėl kai kurios įmonės būna priverstos pasitraukti iš verslo pasaulio? Verslo edukacijos žurnalas “Inc." atliko tyrimą norėdamos atsakyti į šį klausimą. Studijoje dalyvavo 50 įmonių, kurios po sėkmingų veiklos metų vis dėlto užsidarė. Tyrimo metu buvo analizuojamos aplinkybės, kurios ir “nužudė" bendroves.

REKLAMA
REKLAMA

Į šį sąrašą patenka įmonės iš įvairių veiklos sektorių: viešbučiai, koncertų organizatoriai, mažmeninės prekybos tinklai, gamyklos. Paaiškėjo, kad bankrotą įmonės patiria dėl penkių pagrindinių priežasčių. Minėtas leidinys iškėlė penkis svarbiausius klausimus, kurie padės identifikuoti galimą pavojų įmonei.

REKLAMA

Ar turite problemų su verslo strategija?

Pirmoji ir pagrindinė priežastis, kodėl įmonės bankrutuoja yra tai, kad jų strategijos turi trūkumų. Dažnai tai susiję su verslo plėtros strategija, tarkim, kai įmonės pervertina savo gebėjimus ir plečiasi pernelyg greitai. Verslo plėtra yra svarbu, tačiau dažnai jos “dėka" įmonės patiria apyvartinių lėšų trūkumą, ko pasekoje bankrutuoja.

REKLAMA
REKLAMA

Tokiais atvejais didesnis dėmesys skiriamas verslo plėtrai, o vartotojų pasitenkinamas nustumiamas į antrą planą. Puiki metafora šiam reiškiniui būtų didelės peiliukų atsargos neturint įrankio jiems panaudoti – skustuvo. Strategija yra pamatas, susidedantis iš kelių prielaidų, kurioms esant “juda" ir verslas. Išgryninkite verslo strategiją – ji turi būti nepriekaištinga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ar atidžiai valdote grynųjų pinigų srautus?

Tai dar viena dažna bankroto priežastis, kurią iki skausmo pažįsta nemaža dalis Lietuvos verslininkų. Tarkim, priklausymas nuo vieno didelio kliento gali įstumti įmonę į tokią padėtį, kai nebėra apyvartinių lėšų verslo tęstinumui finansuoti. Galbūt klientas ir sumokės, tačiau pavėluotas atsiskaitymas vilkina svarbius verslo procesus.

REKLAMA

Ne tiek svarbius, kiek egzistencinius. Jeigu jūsų nepasiekė pinigai iš kliento, kurie turėjo būti išmokėti darbuotojams ar už kuriuos turėjo būti apmokėtos sąskaitos tiekėjams, akivaizdu, kad įmonė gali patirti didžiulių problemų. Taigi, išmintingas grynųjų pinigų srautų valdymas ir jų planavimas yra būtinas norint sėkmingai vystyti veiklą.

REKLAMA

Ar turite nesklandumų su pagrindiniais partneriais?

Tyrėjai pastebėjo, kad verslo savininkų nesusikalbėjimas su svarbiais partneriais yra viena iš galimo bankroto priežasčių. Partneriais šiuo atveju laikome visus svarbius ryšius – su akcininkais tarpusavyje, darbuotojais, tiekėjais, klientais ar net profesinėmis sąjungomis. Svarbu paminėti ir tai, kad nuo to neapsaugotos ir pačios stambiausios bendrovės, o galbūt jos šiuo atveju net labiau pažeidžiamos (daugiau partnerių).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tarkim, prieš kurį laiką JAV veiklą vykdė franšizės pagrindu paremta lazerių prekybos įmonė “Q-Entertainment". 1996-iais metas įmonės apyvarta siekė 48 mln. JAV dolerių, o jau kitais metais bendrovei buvo iškelta bankroto byla – konfliktai su franšizių naudotojais.

Ar turite priešnuodį konkurentų manevrams atremti?

Tam tikras konkurencija yra sveikas dalykas, neleidžiantis jums atsipalaiduoti. Tačiau kai kurioms įmonės intensyvi konkurencija yra nepakeliama ir tai pasireiškia bankrotais. Tarkim, jog jūs turite nedidelį knygynėlį, leidžiantį jums pragyventi. Kilometro spinduliu atsidaro “penkių žvaigždučių" knygynas.. konkuruoti kaina ir pasirinkimu tampa nelengva.

REKLAMA

Vaizdo kasečių ir DVD nuomos taškai kaltina internetą dėl “sustojusio" arba visai “užgesusio" verslo. Didesnę grėsmę įmonėms kelia ne tiesioginiai konkurentai iš to paties veiklos sektoriaus, o pakaitalai. Šis procesas itin dažnai pasireiškia versluose, kurie paremti tam tikra technologija.

REKLAMA

Ar rinka nepatiria radikalių permainų?

Radikalios permainos yra susijusios su minėtais pakaitalais. Rinka keičiasi nuolat, tačiau didieji pokyčiai – keičiantys verslo modelius nuo pamatų – ištinka tik kartą ar du per dešimtmetį (kartais daug rečiau). Radikali permaina yra tas momentas, kada bendrovė gali sustiprinti savo poziciją rinkoje arba patirti bankrotą.

R. Balsienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų