• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo seno posakis „juoda diena„ reiškia nelauktai atsiradusias finansines problemas. Tiesa, jas kiekvienas suvokia kitaip. Vieniems sunku verstis pametus 50 litų, kitiems – netekus automobilio. Problemų gali sukelti ir su sveikata, buitimi susijusios išlaidos ar tiesiog pakitusi gyvenimo situacija. Į klausimus apie pasirengimą „juodai dienai“ atsako Povilas Kaselis, „Danske“ banko Investavimo ir taupymo paslaugų departamento projektų vadovas.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip apsisaugoti nuo „juodų dienų“?

Yra keletas skirtingų variantų, kaip ištikus nelaimėms sau ir savo artimiesiems užtikrinti finansinį stabilumą. Visų pirma, galima apsidrausti nuo konkrečių atsitikimų, pavyzdžiui, sveikatos, gyvybės ir turto draudimu. Lyginant su apsauga, draudimo kaina yra santykinai maža. Svarbu racionaliai įvertinti, kokiai sumai ir ką verta draustis.

REKLAMA

Antroji galimybė - nuolat kaupti santaupas „juodai dienai“. Žinoma, galima suderinti abu apsisaugojimo nuo netikėtų išlaidų būdus - pirmiausia draustis, kol bus sukaupta pakankama suma, o vėliau pradėti riboti išlaidas draudimui.

Kaip geriausia kaupti lėšas?

Jei nusprendžiate kaupti, pirmiausia verta įvertinti ir apgalvoti, kokio dydžio atsargų reikia ir kada norite ją turėti. Tuomet derėtų apskaičiuoti, kokiu reguliarumu ir kiek pinigų būtina atidėti. Finansų specialistai paprastai pataria taupymui atidėti maždaug 10 procentų mėnesinių pajamų. Ši suma - optimali, nes nėra labai jaučiama, bet padeda siekti norimų taupymo rezultatų. Žinoma, norint sukaupti greičiau ir daugiau, reikia atidėti didesnę pajamų dalį, tačiau būtent nuoseklumas ir taupymo plano laikymasis yra svarbiausias siekiant sukaupti lėšų „juodai dienai“.

REKLAMA
REKLAMA

Svarbu suprasti, kad sukauptomis santaupomis galima naudotis tik iš tiesų atėjus „juodai dienai“. Tiesa, sukauptų lėšų nereikėtų ir pamiršti - keičiantis finansinėms galimybėms ir poreikiams, patartina peržiūrėti turimas atsargas ir dar kartą apgalvoti kaupimo strategiją.

Kokia sukaupta suma užtikrintų finansinį stabilumą atsitikus nelaimei?

Svarbu turėti nors kažkiek lėšų, kurios galėtų tapti pragyvenimo šaltiniu „juodą dieną“. Žinoma, kuo daugiau sukaupiate, tuo geriau. Visiškam saugumui užsitikrinti specialistai siūlo turėti iki 12 mėnesių atlyginimų dydžio santaupas. Nereikėtų pamiršti, kad tai turi būti racionali suma bei numatyti, kaip ji bus saugoma - infliacija nuolat mažina pinigų vertę. Dėl šios priežasties 12 mėnesių santaupos - patartina saugiausia viršutinė riba taupant.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be to, jei pinigai yra kaupiami ne vieno asmens pragyvenimui, o šeimai, tuomet rezervą reikėtų numatyti pagal visos šeimos poreikius. Geriausias variantas, siekiant užtikrinti finansinį stabilumą šeimai, planuojant taupymo strategiją numatyti kiekvieno šeimos nario finansų poreikį - asmenys lėšų poreikio prasme nėra lygiaverčiai.

REKLAMA

Kur laikyti kaupiamus pinigus?

Svarbu lėšas kaupti pakankamai laisvai ir greitai pasiekiamoje vietoje. Dėl šios priežasties, turint galimybes, geriausia dalį pinigų laikyti namų seife. Žinoma, saugiausias pinigų kaupimo būdas ir vieta yra indėlis banke, tačiau galima rinktis ir egzotinius variantus - turimas santaupas sudėti į stiklainį ir užkasti sode ar kimšti į čiužinį. Vis dėlto svarbu užtikrinti, kad pinigų nepaveiktų išoriniai faktoriai - gaisras, vanduo, graužikai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų