Santariškių mikrorajone kuriamas Santaros slėnis, kuriame bus toliau vystomas ir vienu pagrindiniu traukos centru taps čia veikiantis Visorių informacinių technologijų parkas (VITP), sulaukė privačių bendrovių investicijų ir jau netrukus gali tapti didžiausiu Lietuvoje realiai veikiančiu informacinių ir ryšių technologijų (IRT) verslo centru. Vienos sparčiausiai augančių IRT bendrovių – "Teltonika", "BOD group", "Baltic Amadeus" ir VTEX – pareiškė ketinančios 2009-2011 metais dalyvauti VITP plėtroje ir investuoti iš viso 320,8 mln. litų.
"Šis įmonių pareiškimas yra lūžio taškas VITP veikloje. Nuosekliai plėtoję savo veiklą, mes įtvirtinome bendradarbiavimo principus tarp IT srityje dirbančių privačių bendrovių bei didžiulį intelektualinį potencialą turinčio Vilniaus universiteto mokslininkų. Dabar mes jau matome šio bendradarbiavimo rezultatus", - sakė VITP tarybos pirmininkas, Vilniaus universiteto Matematikos ir informatikos fakulteto dekanas, profesorius Feliksas Ivanauskas.
Pasak jo, svarbiausia, kad VITP vadovams ir dalininkams pavyko pritraukti savo dydžiu precedento Lietuvoje neturinčią privačių bendrovių investiciją į aukštųjų technologijų vystymą, nes daugelis panašaus pobūdžio šalyje veikiančių verslumą skatinančių organizacijų dažniausiai siekia būti finansuojamos iš valstybės ir Europos Sąjungos skiriamų lėšų.
"Paskutiniu metu šalies verslas, deja, labiausiai domisi galimybėmis investuoti į nekilnojamą ir kitą greitą pelną duodantį turtą, tuo tarpu tyrimus ir žinių ekonomiką palikdami nuošalyje. Todėl toks keturių privačių bendrovių sprendimas skirti šimtus milijonų litų investicijoms į tyrimus ir eksperimentinę gamybą yra labiau nei sveikintinas", - sakė F.Ivanauskas, kuris taip pat yra ir Lietuvos mokslų akademijos narys korespondentas bei Nacionalinės mokslo premijos laureatas.
Didžiąją dalį bendrovių "Teltonika", "BOD group", "Baltic Amadeus" ir VTEX investicijų, apie 220 mln. litų, ketinama skirti mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros veikloms, laboratorinei ir eksperimentinės gamybos įrangai įsigyti ir naujoms darbo vietoms sukurti. Likusi dalis būtų investuota į biuro bei eksperimentinės gamybos patalpų statybą.
Viešoji įstaiga "Visorių informacinių technologijų parkas" buvo įsteigta 2002 pabaigoje. Jos steigėjais tapo Vilniaus miesto savivaldybė, Ūkio bei Švietimo ir mokslo ministerijos, Informacinės visuomenės plėtros komitetas prie LR Vyriausybės, asociacija "Infobalt", atstovaujanti Lietuvos IRT sektoriaus interesus, taip pat Vilniaus universitetas, Vilniaus Gedimino technikos universitetas bei Vilniaus kolegija, Visoriuose veikiantis Matematikos ir informatikos institutas (MII) ir IRT verslo įmonės, kurias įkūrė instituto darbuotojai.
Su informacinėmis technologijomis susijusi mokslinė veikla ir verslas Visoriuose vykdomi nuo 1986 m., kai savo veiklą Visoriuose pradėjo MII, kūrėsi IRT verslo įmonės. Šiuo metu čia dirba apie 700 IRT srities specialistų.