• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„GetJar“ įkūrėjas ir vadovas Ilja Laursas tikina, kad lietuviai sparčiai tobulėja ir turi nišų, kur gali aplenkti JAV.

REKLAMA
REKLAMA

I. Laursas interviu „Ekonomika.lt“ sakė, kad progresą daro ir jaunieji verslininkai, ir valdžia. Jis atkreipė dėmesį, kad dauguma jaunimo emigruoja nesuprasdami, ką palieka.

REKLAMA

Ar matote Lietuvos progresą?

Taip. Ypač pagal jaunų žmonių klausimus, nes dažnai lankausi universitetuose. Prieš dvejus metus klausimai verslo požiūriu buvo gana naivūs, o šiemet dauguma jų – specifiniai. Pavyzdžiui, kaip pasirinkti ankstyvuoju etapu rizikos kapitalo ar verslo angelo partnerį. Negali pateikti tokio klausimo neišsiaiškinęs, kas yra rizikos kapitalas, verslo angelai ar investavimas.

REKLAMA
REKLAMA

Bent jau iš to spręsdamas galiu pasakyti, kad yra daug gerų pokyčių. Be to, sekdamas naujienas, kas ką padarė, ką pristatė, stebiuosiu, kad tai daro Baltijos regiono kompanijos.

Į kurias verslo sritis Lietuvos jaunimas turėtų koncentruotis ir ieškoti nišų?

Vienas didžiausių teigiamų verslo dalykų – pasirinkimo laisvė. Formuluotė, kad jie ką nors turėtų daryti, netinkama. Skatinčiau bandyti viską ir visur, nes negali iš anksto pasakyti, kad tai veiks.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kita vertus, Lietuva turi keletą sričių, kur kaip šalis turi stiprų pranašumą. Pavyzdžiui, el. vyriausybė. Nėra šansų, kad didžiosios vyriausybės, kaip Britanija, JAV, eksperimentuos su valstybiniais el. sprendimais. Jos tam per didelės. O mes esame maža lanksti šalis. Tą sukurtą ir išbandytą know-how mažame poligone galima eksportuoti į užsienį.

REKLAMA

Taip pat Lietuvos bankininkystė yra tobuliausia pasaulyje – bandžiusieji atsiskaityti JAV, Britanijoje mane supras. Pavyzdžiui, JAV – ne praėjęs amžius, bet dar senesnis. Visi naudoja čekius, atlyginimai mokami čekiais. Teko sutikti buhalterių, kurie nežino, kaip banke atliekami pavedimai. Tokia padėtis ne todėl, kad jie mažiau protingi – mes bankininkystę kūrėme nuo nulio prieš dvidešimt metų. Pasinaudojome tuo metu geriausiais pavyzdžiais, o JAV, turinti 200 metų konservatyvios patirties, fiziškai per dešimtmetį negali atsikratyti senų įpročių.

Mūsų lygį JAV galėtų pasiekti po 20 metų. Tai reiškia, kad 20 metų galime eksperimentuoti tokiame lauke, kur JAV neturės galimybės. Bankinės sąsajos, saugumo technologijos, pinigų atsiskaitymai, multivaliutinės sąskaitos – viskas, kas yra mūsų smėlio dėžėje. Visai tai mes galėsime tobulinti. Išaugs karta, kuri turės know-how, sukurs vertę ir galės eksportuoti ir pačias sistemas, ir konsultacijas.

REKLAMA

Minėjote, kad jaunimas daro progresą. O kaip valdžia?

Valdžia imasi, manau, teisingų žingsnių. Vienas iš jų – rizikos kapitalo pripažinimas. Prieš penkerius metus valdžia teigė, kad be bankų nėra kitų finansinių instrumentų. O užsienyje, bent jau informacinių technologijų ir komunikacijos sektoriuje, rizikos kapitalas finansuoja beveik 100 proc. naujų verslų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pastaruoju metu dažnai keliama jaunimo emigracijos problema. Kokia jūsų nuomonė šiuo klausimu?

Aukščiausia žmogaus vertybė – pasirinkimo laisvė. Jei žmogus laisvu noru pasirenka emigruoti, negali jo kaltinti.

Tačiau, mano galva, dauguma išvažiuojančiųjų nelabai suvokia, kas yra užsienis. Apsisprendžiama išvažiuoti neišanalizavus pliusų ir minusų. Sprendimas pagrįstas pusiau mitais, pusiau noru tikėti, kad kažkur kitur yra geriau. Pavyzdžiui, Londonas. Daug metų gyvenau ir ten, ir Vilniuje. Pastarasis daug geresnis: gyvenimo kokybė čia geresnė, nes nežinome, kas yra dviejų valandų kelionė traukiniu į darbą atsikėlus šeštą valandą ryto. Atlyginimas, turint galvoje kainų lygį, Londone leidžia patenkinti daug mažiau poreikių negu Lietuvoje.

REKLAMA

Kai pakalbi su jaunimu, kuris norėtų išvažiuoti, vyrauja nuomonė, kad „ten“ geriau, atlyginimai didesni. Jie lygina abstrakčius skaičius, grįžusiųjų pokalbius. Tačiau neįvertina, kad grįžęs visada, nepaisydamas, ar buvo bloga, ar gera patirtis, sakys, jog ten buvo gerai, nes tik taip gali pateisinti savo išvažiavimą. Neigiamų atsiliepimų nebūna.

REKLAMA

Dar vienas momentas – reikia visada siekti, kad būtų geriau. Bandyti gerinti aplinką Lietuvoje, valdžiai priimti sprendimus, kad jauni verslininkai jaustųsi lengviau, laisviau, nebūtų gąsdinami mokesčiais, inspektoriais. Reikia, kad pagerėtų korupcinė ir kriminalinė aplinka bei kiekviena bendrovė turėtų galimybių laimėti valstybinį konkursą.

Kai mes sužinosime tikrąją tiesą, kas yra Londonas, kai truputėlį pagerinsime aplinką, pasirinkimo laisvės balansas bus Lietuvos pusėje.

Martynas PASILIAUSKAS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų