Skaitytojas Kasparas iš Marijampolės pasakojo, kad neseniai jo sūnus naktį partrenkė nedidelę stirną. Kadangi didelės žalos automobilis nepatyrė ir niekas, be gyvūno, nenukentėjo, vairuotojas tiesiog nuvažiavo, nepagalvojęs, kad mieste gali būti nufilmuotas ar nufotografuotas.
„Jis dar nepatyręs, tai niekam ir nepranešė. O po to teko mokėti baudą. Bet ar tikrai teisinga bausti už tai, ko negali suvaldyti? Juk gyvūnai į kelią gali išbėgti bet kada“, – teiravosi Kasparas.
Susidūrimų su gyvūnais keliuose daugėja
„Lietuvos draudimo“ transporto žalų skyriaus vadovas Giedrius Petrikas pastebi, kad žalų skaičius dėl susidūrimų su gyvūnais per pastaruosius 5 metus auga.
Jis skaičiavo, kad per pirmus penkis 2024 ir 2025 metų mėnesius įvyko beveik po 800 susidūrimų su gyvūnais.
O per visus 2024 metus „Lietuvos draudime“ užfiksuota 1 810 žalų po susidūrimų su gyvūnais.
„Automobilių vairuotojai dažniausiai neišvengia susidūrimų su stirnomis (apie 45 proc. nuo visų susidūrimų su gyvūnais), šernais, šunimis, pilkaisiais kiškiais, lapėmis ir briedžiais.
Susidūrimai su briedžiais būna vieni pavojingiausių – didžiulis gyvūnas, staiga atsiradęs ant kelio ir susidūręs su automobiliu, gali ne tik apgadinti transporto priemonę, bet ir sužaloti jo keleivius. Tai gali baigtis net ir tragiškai“, – perspėjo G. Petrikas.
Pasak jo, neretai transporto priemonės valdytojas bando išvengti susidūrimo su gyvūnais, dėl ko nuvažiuoja nuo kelio į griovį, atsitrenkia į medžius ar kitus objektus.
Todėl situacijos vertinimas ir sprendimų priėmimas, siekiant išvengti susidūrimo su gyvūnu, tampa esminiu faktoriumi dėl galimų pasekmių.
Kada ir kokios draudimo išmokos priklauso?
G. Petrikas pabrėžė, kad, automobiliui susidūrus su gyvūnu, žalą atlygina tik „Kasko“ draudimas. Jeigu tokio draudimo klientas neturi, remonto darbus turi atlikti savo lėšomis.
„2024 ir 2025 metais per pirmus penkis mėnesius buvo išmokėta beveik po 2 mln. eurų išmokų dėl susidūrimų su gyvūnais. Per visus 2024 metus išmokėjome 4,4 mln. eurų.
Palyginti 2024 metų ir 2025 metų pirmus 5 mėnesius, šiemet išmokėta 5 proc. daugiau išmokų. Kadangi susidūrimų su gyvūnais daugėja, tai ir išmokama vis daugiau pinigų žaloms atlyginti“, – vardijo „Lietuvos draudimas“ atstovas.
Jis atskleidė, kad vidutinė išmoka už patirtą automobilio žalą susidūrimo su gyvūnu atveju siekia apie 2,5 tūkst. eurų.
O didžiausia žala, kuri buvo išmokėta šiemet, siekia net 17 tūkst. eurų, kuomet greitosios medicininės pagalbos automobilis susidūrė su briedžiu.
Kada partrenkus gyvūną gresia bauda?
Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Jorūnė Liutkienė atkreipė dėmesį, kad susidūrus su laukiniu gyvūnu apie eismo įvykį reikia pranešti policijai.
Jos aiškinimu, jei vairuotojas susidūrė su gyvūnu, tačiau jo veiksmuose neįžvelgiama jokių nusižengimo požymių (girtumas, greičio viršijimas ar pan.), jokia atsakomybė vairuotojui netaikoma.
Jei vis tik vairuotojas susiduria su gyvūnu pažeisdamas Kelių eismo taisykles, jis baudžiamas už padarytą pažeidimą.
J. Liutkienė pridūrė – jei susidūręs su gyvūnu vairuotojas apie tai nepraneša policijai, jam gali grėsti bauda nuo 600 iki net 2,6 tūkst. eurų.
Be to, už pasitraukimą iš eismo įvykio, su kuriuo vairuotojas yra susijęs, gali būti skiriamas teisės vairuoti transporto priemones atėmimas nuo 1 iki 3 metų.
Policijos duomenimis, vien per pirmus 2025 metų mėnesius už pasitraukimą iš įvykio vietos (arba nepaklusimą sustabdyti transporto priemonę) buvo nubausta 8 118 asmenų.
Eismo įvykiai su gyvūnais – kaip išvengti?
Transporto kompetencijų agentūra skelbia, kad per 2025 metus (nuo sausio 1 d. iki liepos 6 d.) jau yra užfiksuotas 1401 eismo įvykis, kas yra 121 mažiau nei pernai tuo pačiu laikotarpiu.
Per eismo įvykius šiemet žuvo 62 žmonės (7 daugiau nei pernai) ir 1652 buvo sužeisti (229 daugiau nei pernai).
O vien per pirmas šešias liepos mėnesio dienas net 4 eismo įvykiai buvo susiję su užvažiavimu ant kliūties ar gyvūno.
Tad, norint išvengti susidūrimų su laukiniais žvėrimis, „Lietuvos draudimas“ atstovas pataria laikytis tam tikrų saugumo priemonių.
T. y. vairuotojai turi būti dėmesingi važiuodami užmiesčio keliais ar vietovėse, kuriose kelio ruožas kerta mišką ar atvirus laukus, ypač tamsiuoju paros metu, esant rūkui, darganai.
Ruožuose, paženklintuose kelio ženklu „Laukiniai gyvūnai“, reikia važiuoti atidžiai, stebėti situaciją šalia kelio.
Pamačius šalikelėje stovintį gyvūną, pro jį važiuoti itin atsargiai, nespausti garso signalo ir nemirksėti žibintais.
„Gyvūnai per kelią dažnai bėga grupėmis, tad pastebėjus, kad priekyje kelią perbėgo vienas gyvūnas, būtina stipriai sulėtinti greitį ir tą vietą pravažiuoti labai lėtai.
Reikia prisiminti, kad gyvūnų elgesys gali būti sunkiai prognozuojamas ir nenuspėjamas, ypač, jei jie yra apakinti transporto priemonių žibintų šviesos“, – vardijo G. Petrikas.
Anot jo, vairuojant yra būtina pasirinkti saugų greitį, kad prireikus būtų galima tinkamai sureaguoti situaciją ar nedelsiant sustoti.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!