Prekybininkai neslepia, kad malkų brangimas gerokai pasunkins situaciją būtent neturtingiems gyventojams, o turtingųjų tai gal net išvis nepalies.
Specialistai taip pat nurodė, kiek dėl didėsiančio PVM vidutiniškai pabrangs šildymas skirtingo tipo namų gyventojams.
Kiek brangs malkos padidėjus PVM?
Malkų, granulių, akmens anglių ir kt. prekyba užsiimančios įmonės „Biosiluma.lt“ atstovai neslėpė, kad padidėsiantis PVM tikrai nepalengvins žmonių gyvenimo.
Pasak jų, esant tokiai finansinei situacijai Lietuvoje, dauguma žmonių gyvena ant nepritekliaus ribos.
„Dažniausiai tokie žmonės ir perka tokio tipo produktus, kaip malkas, briketus ar granules, nes jie vis dar naudoja senos kartos šildymo šaltinius: kietojo kuro krosneles, katilus ir pan.
Tai finansiškai paveiks prasčiausios finansinės padėties asmenis, kuriems kaip tik ši pagalba yra reikalingiausia“, – pastebėjo pašnekovai.
Jų skaičiavimu, jei malkos, pvz., kainavo 200 eurų su 18 eurų PVM, tai dabar, PVM padidėjus iki 21 proc., kaina pakils dar 24 eurais ir malkos vietoje 218 eurų galutiniam pirkėjui atsieis 242 eurus.
„Malkų kainos kils tiek, kiek padidės PVM, nebent rinkoje įvyks kokių nors papildomų pokyčių. Tačiau tai jau nebebus susiję su šiuo nauju valstybės sprendimu“, – komentavo specialistai.
Mažiausiai uždirbančius paveiks labiausiai?
„Biosiluma.lt“ atstovai atkreipė dėmesį, kad naujos statybos namuose dažniausiai jau būna įrengti kito tipo šildymo šaltiniai, pvz., geoterminis šildymas, oras–vanduo ir pan., kuriais naudojasi turtingesni gyventojai.
O papildomos šildymo sistemos ir taip gauna daug papildomos pagalbos.
Pvz., Aplinkos projektų valdymo agentūros skiriama parama saulės elektrinėms, dėl kurios šildymo elektros prietaisai gali būti maitinami praktiškai nemokamai.
„Tai reiškia, kad iš esmės aukštesnio pragyvenimo lygio žmonės gauna daugiau nei tie, kuriems pagalbos iš tikrųjų reikia.
Mūsų nuomone, šis įstatymas tik dar labiau apsunkins ir taip nepritekliuje gyvenančių žmonių gyvenimo kokybę“, – neslėpė pašnekovai.
Sąskaitos už šildymą skiriasi iki 4 kartų
Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos (LŠTA) vyriausioji specialistė Ramunė Gurklienė nurodė, kad dauguma lietuvių gyvena tipiniuose neapšiltintuose senos statybos daugiabučiuose.
Ji atkreipė dėmesį, kad skirtingose Lietuvos savivaldybėse šilumos kaina skiriasi apie 2 kartus.
Pvz., kol bendrovės „Utenos šilumos tinklai“ tiekiamos šilumos kaina be PVM vasarį siekė 6,15 ct/kWh, bendrovė „Nemenčinės komunalininkas“ šilumą tiekė už 14,63 ct/kWh be PVM.
Tačiau išlaidos ploto vieneto šildymui pastatų grupėse skiriasi net iki 4 kartų, o atskiruose pastatuose – dar daugiau, nes tai priklauso nuo pastato energetinio efektyvumo.
Taigi, nors šilumos kaina visiems gyventojams yra vienoda, sąskaitos skirtumus lemia tai, ar pastatas yra senas, ar renovuotas ir pan.
Anot R. Gurklienės, sename nerenovuotame daugiabutyje esančio 60 m2 buto savininkas šildymui šį (2024–2025 m.) šildymo sezoną vidutiniškai išleido apie 89 eurus (1,48 Eur/m2 ) per mėnesį, įskaitant 9 proc. PVM.
Tuo metu kokybiškuose (naujos statybos ar visiškai modernizuotuose) daugiabučiuose šį šildymo sezoną mokėjimai siekė vos 33 eurus (apie 0,55 Eur/m2) per mėnesį su 9 proc. PVM.
O senų, labai prastos būklės daugiabučių gyventojai vidutiniškai už šildymą mokėjo 121 eurą per mėnesį, įskaitant 9 proc. PVM.
Kiek brangs šildymas nuo 2026 m.
Bendrovės „Vilniaus šilumos tinklai“ Komunikacijos komandos vadovė Monika Merkytė neslėpė, kad Seimo sprendimas atsisakyti lengvatinio PVM tarifo centralizuotam šildymui turės įtakos klientų sąskaitoms.
„Praėjusį šildymo sezoną nustojo galioti 2 metus taikyta nulinio PVM lengvata šildymui, tad gyventojai mokėjo 9 proc. PVM.
Ateinantį šildymo sezoną gyventojams PVM tarifas šildymui didės nuo 9 iki 21 proc., tad vien dėl to gyventojų sąskaitos gali augti apie 12 proc.“ – kalbėjo M. Merkytė.
Preliminariu LŠTA vertinimu, jei kitą šildymo sezoną žiemos oro sąlygos bus panašios, panaikinus lengvatinį 9 proc. ir pritaikius 21 proc. PVM tarifą kainos keisis maždaug taip:
- naujos statybos ir renovuotų pastatų gyventojams šildymas per mėnesį vidutiniškai brangs 4 eurais (nuo 33 iki 37 eurų);
- tipinių, sovietinės statybos ir nerenovuotų pastatų gyventojams šildymas per mėnesį vidutiniškai brangs 11 eurų (nuo 89 iki 100 eurų);
- labai prastos būklės namų gyventojams šildymas per mėnesį vidutiniškai brangs 14 eurų (nuo 121 iki 135 eurų).
PVM lengvatos nuo 2026 m.
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad nuo 2026 m. sausio 1 d. Lietuvoje bus taikomi 2 lengvatiniai PVM tarifai – 5 ir 12 proc. dydžio.
Pagal įstatymo pakeitimus, nuo 9 iki 5 proc. sumažės lengvatinis PVM tarifas knygoms ir neperiodiniams leidiniams.
O 9 proc. PVM lengvata apgyvendinimui, keleivių vežimui, meno ir kultūros renginiams padidės iki 12 proc.
Be to, kaip jau minėta, Seimas nusprendė atsisakyti lengvatinio PVM tarifo taikymo karštam vandeniui, centralizuotam šildymui ir malkoms – PVM tarifas jiems didės nuo 9 iki 21 proc.
Už tai numatančius Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pakeitimus balsavo 77 Seimo nariai, 19 buvo prieš, o susilaikė 16 parlamentarų.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!