Daugiau apie tai – TV3 Žinių reportaže.
Palaidoti žmogų Lietuvoje, netgi renkantis pigiausias paslaugas ir karstą, kainuoja mažiausiai 1,5 tūkstančio eurų. Priklausomai nuo karsto, laidojimo ceremonijos, kaina gali būti ir kelis kartus didesnė.
„Vidutiniškai, palaidot žmogų taip, kad pagarbiai, tai 2–2,5 tūkstančio“, – teigė „Amžinybės“ laidojimo namų darbuotoja Jolanta Ozarovska.
O štai laidojimo pašalpa Lietuvoje – daug mažesnė. Tesiekia 440 eurų. Per 13 metų Vyriausybė ją padidino viso labo 55 eurais. Socialdemokratas Liudas Jonaitis dar vasarą Seime įregistravo įstatymo pataisos projektą – siūlo laidojimo pašalpą didinti dvigubai.
Štai ką apie tai mano kalbinti vilniečiai:
„Kaip galima už 400 palaidot? Aš laidojau prieš kelerius metus, man ir 800 nepadėjo. – Kiek atsiejo? – 3 tūkstančius.“
„Prieš metus palaidojau vaikų tėvą. Kremavimas kainavo 3 kartus daugiau.“
„Drastiškas pakėlimas. Sakyčiau persvarstyt, ar tikrai būtina tiek drastiškai kelt.“
„Svarbiausia, kad žmogus būtų oriai palaidotas. Reikia klausimą peržiūrėt, kad žmogus būtų palaidotas oriai.“
„Amžinybės“ laidojimo namų darbuotoja tikino, kad piniginę paplonint tenka ne mažiau nei 1,5 tūkst. eurų.
„Yra toks startas, kur tu negali nieko pakeist – tai 1,5–1,6 tūkstančio. Toliau eina žmogaus paslaugų pasirinkimas. Arba 400 eurų [vertės] karstas, arba – 1,5 tūkstančio“, – dėstė J. Ozarovska.
Darbuotoja pridūrė, kad panašiai kainuoja ir tradicinės laidotuvės su karstu ir šalyje vis labiau populiarėjanti kremacija.
„Nes kremavimas, tai galimai popieriniai karstai, kurių kaina nemaža – 120 eurų, bet tada nėra šarvojimo salėj. Tiesiog yra supakuota su viskuo ir išvežamas į kremavimą“, – kalbėjo J. Ozarovska.
Na, o tradicinėms laidotuvėms skirti karstai vidutiniškai kainuoja tūkstantį. Nepigios, nors yra gerokai mažesnio dydžio, ir urnos. Anot laidojimo paslaugų centro darbuotojos, dabar itin populiarios bio urnos, kainuojančios 120 eurų. Esą jose kartu su pelenais išauga medis, kuris ateityje primins apie artimą žmogų.
Rankų darbo urnų iš akmens, medžio ar metalo kainos prasideda nuo 150 eurų. Kai kurios jų primena meno kūrinius ir kainuoja 300–500 eurų. Anot L. Jonaičio – valstybė privalo pasirūpinti žmonių laidotuvėmis, mat tokios didelės sumos daugeliui gyventojų neįkandamos.
„Žmogus moka mokesčius visą gyvenimą, tai valstybė turi pasirūpinti apie jo laidojimo išmokas“, – pabrėžė Seimo narys.
Žiūri ironiškai
„Labai gražu ir jautru, iš tiesų“, – sureagavo liberalas Eugenijus Gentvilas.
Šitaip jis ironizuoja ir dar vasarą įregistruotą L. Jonaičio siūlymą vadina priešrinkiminiu populizmu.
„Laimėjo rinkimus, patys tampa valdžia ir aš garantuoju, kad jie patys koreguos šį projektą. Lygiai kaip ir kitą projektą, kur vaikams išmokas gimus irgi dvigubina“, – kritikavo Seimo narys.
O ir kiti į opoziciją nueisiantys valdantieji siūlymui nepritaria. Sako, kad jis neapskaičiuotas, brangus, o šalis dabar turi kitokius prioritetus, vienas kurių – gynybos stiprinimas.
„Sudėjus visą paketą, gerovės tų pasiūlymų, tai ten link 100 milijonų. Tai vis dėlto, reikia paskaičiuot“, – kalbėjo konservatorius, Žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius.
„Kai matome, kad biudžete jau išleidžiame maksimaliai, ką galime, tai reikia žiūrėti, kad išmokos, kurios yra, padėtų silpniems“, – pabrėžė socialinės apsaugos ir darbo ministras Vytautas Šilinskas.
Anot ministro V. Šilinsko, išmokos turi būti susijusios su žmogaus pajamomis. Tai reiškia, kad jas didesnes nei dabar galėtų gauti gyvenantys vargiau.
„Šiuo atveju, laidojimo išmoka nesusijusi su žmogaus pajamom, ji yra horizontali, tai nesvarbu, ar jis turtingas, ar ne, gaunam tą pačią sumą. Mes žiūrim, kad išmokos būtų kuo tikslesnės ir padėtų labiau ten, kur jos gali turėt didesnį poveikį“, – pridėjo ministras.
Projektas Seime praėjo pateikimo stadiją, jį Seimas svarstys gruodį.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.