„Noras taupyti nenumatytiems atvejams rodo, kad žmonės turi neapibrėžtumo, nesaugumo jausmą. Kita vertus, tai atspindi ir didesnį visuomenės finansinį raštingumą bei atsakingesnį požiūrį į asmeninių finansų valdymą. Taupymas gali kelti stresą, nepatogumą, pernelyg suvaržyti ir priversti nuolat galvoti apie pinigus. Svarbiausia – rasti būdus, kurie taupymą paverstų maloniu įpročiu, o ne sunkia našta. Dažnai nesusimąstome, kad taupyti galima protingai, kūrybiškai, atsisakant nebūtinų ir gyvenimo kokybės nebloginančių išlaidų“, – teigia Tomas Bataitis, „IPF Digital Lietuva“, valdančios prekės ženklus „Creditea“ ir „Credit24“, šalies vadovas.
Bendrovės valdomi prekės ženklai „Creditea“ ir „Credit24“ yra stipriai įsitvirtinę rinkoje. „Creditea“ – viena pirmųjų Fintech mobiliųjų programėlių Lietuvoje, skirta paprastam ir patogiam paskolų valdymui. Tuo tarpu „Credit24“ yra vienas seniausių ir žinomiausių smulkiųjų paskolų teikėjų, puikiai žinomas už savo ilgalaikį patikimumą.
T. Bataitis išskiria penkis patarimus, kurie taupymą padės padaryti paprastesnį:
- Iššūkis – savaitė be spontaniškų pirkinių. Kartais net nesusimąstome, kiek lėšų išleidžiame spontaniškiems pirkiniams – nuo mažų užkandžių iki neplanuotų drabužių. Pabandykite savaitę apsipirkinėti tik pagal anksčiau sudarytą sąrašą ir atkreipkite dėmesį, kiek pinigų liks jūsų sąskaitoje. Šis nedidelis „iššūkis“ gali padėti įvertinti, kiek neplanuotų išlaidų galime išvengti tiesiog planuodami iš anksto.
- Išnaudokite dalinimosi ekonomikos privalumus. Naujos tendencijos, tokios kaip daiktų nuoma, dalinimosi platformos ar naudotų prekių mainai, suteikia galimybę įsigyti kokybiškas prekes ar paslaugas už žymiai mažesnę kainą. Tai ypač aktualu planuojant didesnius pirkinius (29 proc. apklaustųjų nurodė, kad taupo būtinam pirkiniui).
- Skirkite laiko investavimui į save. Nors investavimas dažniausiai siejamas su finansinėmis priemonėmis, verta investuoti ir į asmeninį tobulėjimą bei įgūdžius, kurie ilgainiui gali padėti didinti pajamas. Vyrams (21 proc.) tai ypač aktualu, nes jie labiau linkę planuoti investavimą į pensiją, tačiau šis patarimas tinka visiems, nepriklausomai nuo amžiaus ar lyties.
- Atsikratykite skolų prioritetiškai. Skolų grąžinimas (17 proc.) išlieka vienu svarbiausių finansinių tikslų tiek vyrams, tiek moterims. Rekomenduojama naudoti sniego gniūžtės metodą – pradedant nuo mažiausių skolų grąžinimo, kad jaustumėte progresą ir greičiau atlaisvintumėte biudžetą kitoms išlaidoms.
- Nepamirškite svajonių pirkinių, bet juos planuokite. Tyrimo duomenimis, moterys kiek dažniau taupo svajonių pirkiniams (17 proc.) nei vyrai (14 proc.). Prieš pasiduodant norui įsigyti prabangos prekes, verta iš anksto nuspręsti, kiek lėšų tam galima skirti. Suplanuotas ir pamatuotas taupymas leidžia svajones paversti tikrove, nepridarant žalos kasdieniam biudžetui.
„Laikydamiesi šių patarimų ilgainiui finansiškai pradėsite jaustis ramesni. Vis dėlto taupymas yra panašus į svorio metimą: reikia laiko, taip pat būtina disciplina, labai aiškus planas, supratimas, kad kažko gali tekti atsisakyti. Svarbu ne tik turėti tikslą, bet ir ieškoti kūrybiškų sprendimų, kurie padėtų taupyti kasdien ir užtikrintų finansinį stabilumą ateityje“, – teigia T. Bataitis.
Daugiau informacijos galite rasti: www.credit24.lt