Ilgalaikėse dujų tiekimo sutartyse su Europos valstybėmis numatytos Rusijos valstybinio monopolinio dujų koncerno "Gazprom" kainos yra dvigubai didesnės nei tos, kurios dabar nusistovėjo Europos šalių ir JAV biržose.
Tai paskelbė laikraštis "Kommersant", remdamasis specializuotu Europos savaitraščiu "European Gas Markets". O šis palygino ilgalaikių "Gazprom" tiekimo sutarčių ir biržos kainas.
Plius 100 dolerių.
Dėl didelių kainų ir nesugebėjimo prekiauti žaliavų biržose koncerno "Gazprom" pardavimas smunka. Antai rugpjūčio 24 dienos dujų, pristatomų rugpjūčio 25-ąją, kaina Belgijoje, Zėbrugės (Zeebrugge) terminale, buvo 123 JAV doleriai už 1000 kubinių metrų. Šis kuras, parduodant jį po mėnesio, rugsėjo 25 dieną, kainavo 134 dolerius už 1000 kubinių metrų.
Tuo metu "Gazprom eksport" per Lenkijos ir Vokietijos pasienyje esančią Vaidhauso dujų matavimo stotį tiekiamas dujas, pristatomas po mėnesio, pardavė gerokai brangiau - po 264 dolerius už 1000 kubinių metrų.
Rekordinis kainų kritimas
Leidinys tvirtina, kad Niujorko prekių biržoje (NYMEX) kotiruojamų gamtinių dujų kaina šiemet jau smuko daugiau nei perpus, iki žemiausios ribos nuo 2002 metų (apie 0,1 dolerio už kubinį metrą), o Londono ICE biržoje gamtinės dujos šiais metais atpigo 60 procentų. Čia jų kainos taip pat rekordiškai mažos. Todėl, pasak leidinio, nenuostabu, kad koncerno "Gazprom" eksportas per pirmąjį 2009 metų pusmetį smuko 36-50 proc., palyginti su tuo pačiu ankstesnių metų laikotarpiu.
"Gazprom" valdybos pirmininko pavaduotojas Aleksandras Medvedevas yra pareiškęs, kad koncernas ilgalaikėse ir trumpalaikėse sutartyse pasiryžęs suvienodinti dujų kainas perkant jas biržoje. Taip tikimasi padidinti monopolininko pardavimą ir pasiekti užsibrėžtą 90 proc. praėjusių metų lygį.
Didelė pigių dujų pasiūla
Tačiau "Kommersant" abejoja, ar "Gazprom" pavyks padidinti savo apyvartą iki numatytos apimties, nes pigių dujų pasiūla rinkose labai didelė. Kaip leidiniui tvirtino ekspertai, tam turi įtakos per pastaruosius mėnesius itin padidėjęs suskystintų dujų pardavimas ES ir JAV pradėtos išgauti skalūninės dujos.
Tai labai stipriai veikia kainas Europos ir Azijos biržose. Pasak laikraščio, biržų kainos atsiplėšia nuo naftos kainos kurso ir juda priešinga kryptimi.
Dėl skalūninių dujų gamybos JAV dujų kainos, perkant jas biržoje, rugpjūčio 25 dieną siekė 103 dolerius už 1000 kubinių metrų. Tuo metu "Gazprom" pirmąjį 2009 metų ketvirtį pardavė Europai dujas po 390 dolerių už 1000 kubinių metrų, antrąjį ketvirtį - po 288 dolerius, o trečiąjį - po 213 dolerių už 1000 kubinių metrų. Prognozuojama, kad "Gazprom" dujų kaina ketvirtąjį šių metų ketvirtį sieks 226 dolerius už 1000 kubinių metrų.
Leidinys tvirtina, jog "Gazprom" dar gegužės mėnesį, birželio 1-osios duomenimis, užėmė 32 proc. Europos Sąjungos dujų rinkos - beveik tiek pat, kiek pernai tuo pačiu laiku. Tačiau per vieną ketvirtį jo rinkos dalis Europoje sumažėjo iki 16 procentų. 2009-ųjų sausį-kovą, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu ankstesniais metais, "Gazprom" dujų eksportas smuko daugiau kaip 29,7 procento. Kovo mėnesį koncernas paskelbė naujas savo metinio eksporto prognozes - sumažino jas nuo 170 mlrd. iki 140 mlrd. kubinių metrų. Be to, buvo pranešta, kad "Gazprom" planuoja ir mažesnę vidutinę metinę dujų kainą - nuo 280 iki 260 dolerių už 1000 kubinių metrų.
Laikraštis atkreipia dėmesį, kad Rusijos koncerno dujų eksporto apimtį ir jų kainas lėmė ne vien tai, jog biržose dujos atpigo, bet ir pasaulinė ekonomikos krizė. Dėl jos sumažėjo įmonių gamyba, taigi ir dujų suvartojimas.
Parengta pagal užsienio spaudą