• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Naujausi tarptautinės prekybos duomenys rodo teigiamas mūsų šalies eksporto tendencijas. Nors gegužės mėnesį užsienio šalyse buvo parduota prekių vos už 5,3 mlrd. litų skaičiuojant to meto kainomis - 16 proc. mažiau nei balandį, nuosmukį lėmė laikinai sustabdyta prekyba naftos produktais, teigia DNB banko analitikas Mindaugas Jurgelis.

REKLAMA
REKLAMA

Jo duomenimis, skaičiuojant be mineralinio kuro, eksportas gegužę, palyginti su balandžiu, padidėjo 5,9 proc., o palyginti su 2011 m. geguže, - 13 proc. Tai aukštesnis rodiklis nei kelis ankstesnius mėnesius.

REKLAMA

„Kaip ir prognozavome anksčiau, šiemet tikimės gerokai kuklesnio nei pernai eksporto augimo. Europos, kuriai tenka kone du trečdaliai Lietuvos eksporto, ekonomiką neigiamai veikia griežtos taupymo priemonės, lemiančios ženklų valstybės išlaidų mažinimą - tai atsiliepia ir gyventojų pajamoms. Verslo polinkį investuoti dar vis gerokai apmaldo tvyrantis neapibrėžtumas dėl tolesnės ekonomikos raidos, o ir bankų skolinimo standartai krizės laikotarpiu pastebimai sugriežtėję“, - teigia jis.

REKLAMA
REKLAMA

M. Jurgelio manymu, eksportas Europos iš krizės taip pat neištrauks: JAV jaučiama pakartotinės recesijos grėsmė, gerokai lėtėja besivystančių rinkų - Kinijos, Indijos, Brazilijos - augimas. Rusijos, stambiausios Lietuvos prekybos partnerės, šių metų augimo perspektyvos geresnės, tačiau vien to neužteks užtikrinti stiprią Lietuvos eksporto plėtrą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Įdomu pažvelgti į tai, kaip šiemet keičiasi eksporto geografija. Lėtėjant Vokietijos ekonomikai šiek tiek sumenko į šią šalį iškeliaujančios produkcijos dalis. Taip pat sumažėjo Lenkijai tenkančio eksporto dalis - tam daugiausiai įtakos turėjo tai, jog šių metų pradžioje Lenkijos zlotas euro (o kartu ir lito) atžvilgiu buvo gerokai pigesnis nei pirmaisiais 2011 m. mėnesiais“, - sako jis.

REKLAMA

Analitikas pažymi, jog daugiau eksportuota į sąlyginai spartų augimą demonstravusią Rusiją, tačiau pastebimai mažiau - į neseniai vietinės krizės paveiktą Baltarusiją, kuri devalvavo savo valiutą. Gerokai išaugo pardavimai Jungtinėje Karalystėje, tačiau tai iš esmės lėmė padidėjęs naftos produktų eksportas.

REKLAMA

„Analizuojant ilgesnio laikotarpio eksporto augimo perspektyvas, didelį nerimą kelia gana menka eksporto diversifikacija. Dešimčiai stambiausių Lietuvos prekybos partnerių šiemet teko 75 proc. viso eksporto - dar 2008 m. šis rodiklis buvo 68 proc. Be to, pagrindinių mūsų prekybos rinkų ekonominė raida gana glaudžiai koreliuoja - Europos sąjungos šalių ekonomikos yra stipriai viena su kita susijusios, o nuosmukis ES, sudarančioje daugiau nei ketvirtį pasaulio ekonomikos, netrunka atsiliepti ir naftos kainoms bei Rusijos ūkiui - panašų visuotinį nuosmukį ir matėme 2009 m.“, - teigia analitikas.

M. Jurgelio teigimu, siekiant užtikrinti tvarų Lietuvos eksporto augimą, daugiau produkcijos turėtų būti parduodama sparčiai besivystančiose ir pasaulinių ekonomikos lyderių vaidmenį laipsniškai perimančiose valstybėse Azijoje bei Pietų Amerikoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų