Žvyro, smėlio ir kitų išteklių kasėjams rengiami dvigubai didesni mokesčiai. Jie baiminasi bankroto. Valdžia sako, kad biudžetą turi pildyti visi solidariai.
Už naudingąsias iškasenas šįmet tikimasi į biudžetą surinkti 22 mln. litų. Valdantieji mano, kad tai per maža suma, todėl siūloma mokesčio už išteklius tarifą pakelti dvigubai – iki 10 procentų,rašo "Lietuvos rytas".
Tokiu atveju biudžetas per metus neva papilnėtų papildomais 36 mln. litų.
Kasėjai guodžiasi, kad dar vieno mokesčių ūgtelėjimo neatlaikys. Jie piktinasi, kad kiti išteklių naudotojai paliekami ramybėje. Pavyzdžiui, nuo 2003 metų galiojantys tarifai už pumpuojamą naftą nebus keičiami.
„Mus pakeis importuotojai, o įmones teks uždaryti", – niūrią ateitį piešia Pakruojo rajone veikiančios įmonės „Dolomitas" generalinis direktorius Antanas Bartulis.
„Pernai už kubinį metrą iškasto dolomito valstybei mokėjome 65 centus, šįmet – 1,30 lito. Jei įstatymo pataisa bus priimta, tarifas padidės iki 6 litų", – apskaičiavo „Dolomito" vadovas A.Bartulis.
Jis įsitikinęs, kad drastiškai padidinus tarifą neatlaikys ne tik jo vadovaujama įmonė, bet ir dar dvi rajone dolomitą kasančios bendrovės.
„Brangs mūsų produkcija kelininkams. O jie atsigabens pigesnės skaldos iš aplinkinių valstybių", – regi ateitį A.Bartulis.
Nauja tvarka palies ir požeminio vandens, išpilstyto į pakuotes, tiekėjus. Šie prognozuoja, kad mineralinis vanduo, jei bus pakelti tarifai, kitais metais brangs, o lietuvišką vandenį irgi pakeis importinis.
Lietuvos karjerų asociacijos vadovas Skirmantas Skrinskas prognozuoja, kad naujieji tarifai skausmingiausiai paveiks pasienio regionuose veikiančias bendroves.
„Jas teks uždaryti, nes pirkėjai kaimyninėje šalyje galės gauti iškasenų perpus pigiau", – mano S.Skrinskas.
Kasėjai piktinasi, kad mokesčių didinimo išvengs lietuviškos naftos pumpuotojai. Tačiau pataisos autorius – Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Jonas Šimėnas siūlo pasidomėti mokesčių skirtumais.
„Jeigu žvyro kasėjai nori, mes jiems mokesčius galime pakelti iki naftos gavėjų lygio", – replikavo parlamentaras. Naftos gavėjai moka 20 proc. vertės ir papildomai – nuo kiekio.
„Aš suprantu verslininkus, kurie gyvena iš naudingųjų iškasenų. Kiekvienas mokesčio padidėjimas skausmingas.
Tačiau visi turi prisidėti prie biudžeto solidariai", – dienraščiui samprotavo J.Šimėnas.
Mokesčio už valstybinius gamtos išteklius įstatymo pakeitimui dar turi pritarti Seimas ir Vyriausybė.