Nepatenkinti ir kai kurie gavusieji finansavimą – mažiausiai lėšų sulaukusių „Kultūros barų“ redaktorė Laima Kanopkienė pripažįsta, kad gauta suma kol kas leidžia padengti vos vieno numerio leidybą. L. Kanopkienė neslepia, jog baiminasi blogiausio – kad dešimtmečius veikiantis leidinys bus priverstas nutraukti veiklą.
„Fondas „Kultūros barų“ primygtinai reikalavo, kad paraiškoje būtų nurodytas etatinių darbuotojų skaičius. (...) Bet tik aš turiu simbolinę etato dalį, o leidinys etatinių darbuotojų ir praėjusį ketvirtį neturėjo. Pagal jų išrastą mistinę formulę, paramos dėl to negausime. (...) Vadinasi, jei etatų „Kultūros barai“ neturėjo pernai, neturės ir šiemet ir kitais metais kartosis ta pati situacija, kai vėl negalėsime pretenduoti į tą jų išrastą formulę“, – komentuodama konkurso rezultatus Eltai teigė L. Kanopkienė.
Leidinio redaktorė nurodo, kad pirmajame finansavimo paskirstymo etape „Kultūros barams“ skirta 5192 eurų. Visgi, L. Kanopkienė atkreipia dėmesį, kad MRF skirtų lėšų – gerokai mažiau nei numatyta fondo įstatuose.
„Klausimas – kodėl fondas, skyręs žurnalo spausdinimui tuos 5192 eurus, nusprendė padengti vos 16,7 proc. gamybos išlaidų? Juk fondo taisyklės numato skirti 80 proc. Tai čia yra klausimas – matyt, fondo taryba nusprendė pademonstruoti savo galią – lėšų turime, paremti galėtume, bet neremsime“, – svarstė redaktorė.
Ji taip pat pažymi, kad šiuo metu situaciją išgelbėti gali dar nepaskirtas projektinis leidinio finansavimas. Vis dėlto, jei žurnalas reikiamos sumos negaus ir iš šio biudžeto, šeštą dešimtmetį skaičiuojantis leidinys šįkart bus priverstas nutraukti savo veiklą, neabejoja L. Kanopkienė.
„Mano liūdesys – kad „Kultūros barų“ žurnalas, puoselėjantis garbingą tradiciją, MRF pastangomis išnyks prieš pat savo 60-metį. (...) Fondo direktorius užtikrino, kad mūsų paraiška dėl finansavimo projektui jau atiduota ekspertams svarstyti. (...) Bet jei mus vėl pažemins, kaip dabar, tai kitos išeities nebus, kaip tik užsidaryti“, – sakė leidinio vadovė.
„Artumos“ redaktorius: renkamės, kurias sąskaitas perkelti į kitą mėnesį
Taip pat fondo finansavimo veiklai negavusio katalikiško laikraščio „Artuma“ vyriausiasis redaktorius Darius Chmieliauskas sako, kad kol kas leidiniui užsidaryti negresia, tačiau pripažįsta, kad išsilaikyti be valstybės paramos sudėtinga.
„Žinoma, kad sunku išsilaikyti, bet dar turime vilties su tuo projektiniu finansavimu ir laukiame dėl jo atsakymo. (...) Nėra dar taip, kad tuojau pat užsidarysime. Bet kaip kad kai kurie žmonės gyvena nuo algos iki algos – taip ir mes dabar kas mėnesį žiūrime, kokius mokėjimus galima atidėti kitam mėnesiui, kad tų fondo pinigų sulauktume“, – Eltai sakė D. Chmieliauskas.
„Iš tiesų balansuojame ties nuliu. Jokio rezervo neturime ir bet kokie lašinukai seniai ištirpę“, – teigė laikraščio redaktorius.
Jis pripažino, kad MRF steigimas sukėlė lūkesčių, jog kultūros periodinių leidinių finansavimo situacija iš esmės pasikeis į gerą. Vis dėlto, anot D. Chmieliausko, pretendavimo į finansavimą kriterijai taip ir liko neaiškūs.
„Dabar bandau išsiaiškinti, kas netiko ir kodėl to finansavimo negavome“, – sakė D. Chmieliauskas.
Du MRF lėšų negavusius žurnalus – „Iliustruotoji istorija“ ir „Lamų slėnis“ – valdančios įmonės vadovas taip pat pripažino, kad jo vadovaujamoms redakcijoms kyla klausimų dėl fondo taikomų finansavimo kriterijų. Vis dėlto, situaciją plačiau komentuoti įmonė galės tik po susitikimo su fondo direktoriumi.
MRF vadovas: lėšų negavę leidiniai neatitiko kriterijų
Pasak MRF direktoriaus Ruslano Iržikevičiaus, leidiniai negali pretenduoti į finansavimą veiklai, jei neatitinka šių lėšų įsisavinimui fondo įstatuose numatytų reikalavimų.
„Artuma“ neatitiko vieno iš kriterijų – jie Viešosios informacijos rengėjų ir skleidėjų informacinėje sistemoje VIRSIS buvo pasižymėję kaip ne kultūrinis leidinys. Todėl jie ir nebuvo svarstomi. O „Iliustruotoji istorija“ ir „Lamų slėnis“ nepraėjo todėl, kad ekspertai nutarė, jog jie neatitinka periodinio kultūros leidinio standarto, kuris turėtų būti taikomas fondo finansuojamai veiklai“, – Eltai sakė R. Iržikevičius.
Tuo metu ant bankroto ribos balansuojančiam leidiniui „Kultūros barai“ mažiausias finansavimas skirtas žurnalo redakcijai atsisakius patikslinti finansavimo nustatymui reikalingą etatinių darbuotojų skaičių, atkreipia dėmesį MRF vadovas.
„Kultūros barų“ paraiška buvo įvertinta labai aukštai – jie gavo daugiau kaip 95 balus. Bet finansavimo sumai tai neturi jokios reikšmės, nes galutinė suma gaunama sudėjus P1 ir P2 formulę. Deja, „Kultūros barai“ atsisakė pateikti P1 formulei reikalingus duomenis apie kūrybinių darbuotojų skaičių. Tai finansavimą paskaičiavome tik pagal P2 formulę – tiražą ir gamybinius dalykus“, – sako R. Iržikevičius.
„Jokių konspiracijos teorijų čia nėra ir fondas tikrai nebuvo sukurtas tam, kad sužlugdyti kažkurį tai leidinį. (...) Yra taisyklės, kurios yra sukurtos ir patvirtintos ir tikrai norėjome, kad „Kultūros barai“ galėtų pretenduoti į didesnį finansavimą, bet pagal taisykles nieko negalėjome padaryti, kadangi negavome iš redakcijos duomenų“, – kalbėjo MRF vadovas.
Finansavimas veiklai paskirstytas 12 leidinių
Balandžio pabaigoje MRF pirmąjį finansavimą 12 kultūros periodinių leidinių veiklai. Daugiausia, beveik 54 tūkst., eurų skirta kultūros laikraščiui „Šiaurės Atėnams“. Mažiausias finansavimas numatytas mėnesiniam žurnalui „Kultūros barai“ – leidiniui skirta 5192 eurų. Tuo metu trys finansinės paramos kreipęsi leidiniai – žurnalai „Iliustruotoji istorija“, „Lamų slėnis“ bei katalikiškas mėnraštis „Artuma“ – MRF lėšų veiklos vykdymui negavo.
Kitiems 10 leidinių skirtas finansavimas vyrauja nuo 16 iki 50 tūkst. eurų. „Literatūrai ir menui“ išmokėta 49 777 eurų, „7 meno dienoms“ – 43 966 eurai, „Muzikos barams“ – 37 912 eurų, „Legendos“ – 34 790 eurų, „Dailė/ Art“ – 23 594 eurai, „Nemunas“ – 22 717 eurai, „Artnews žurnalas“ – 22 008 eurai, „Naujasis Židinys-Aidai“ – 21 370 eurų, „Kinas“ – 19 467 eurai, „Echo Gone Wrong“ –16 455 eurų.
Fondas taip pat atkreipia dėmesį, kad šiuo metu vyksta paraiškų projektams bei stipendijoms finansuoti vertinimas. Į jį gali pretenduoti tos pačios, konkurse dėl finansavimo veiklai dalyvavusios, redakcijos.
ELTA primena, kad pernai kaip alternatyva Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondui įkurtas MRF skiria valstybės paramą atrinktiems projektams, vykdo finansuojamų projektų įgyvendinimo ir finansinę priežiūrą, vertina įgyvendintų projektų rezultatų poveikį visuomenei bei skiria stipendijas viešosios informacijos rengėjams.
Taip pat tarp fondo funkcijų – organizuoti visuomenės informavimo srities tyrimus, koordinuoti jų vykdymą bei kasmet rengti ir kartu su Fondo veiklos ataskaita viešai skelbti praėjusiais metais įgyvendintų projektų eigos ir pasiektų rezultatų apžvalgą.