Europos Parlamentas (EP) po metų svarstymo pritarė vadinamojo „prekių paketo" pataisoms, skirtoms tobulinti ES prekių vidaus rinką.
Šiuo paketu pirmiausia siekiama pašalinti prekybos tarp valstybių narių kliūtis, kylančias dėl skirtingų nacionalinių taisyklių. Trims ketvirtadaliams ES rinkoje parduodamų gaminių galioja suderintos Sąjungos normos, tuo tarpu reikalavimus kitiems gaminiams (dviračiams, kopėčioms, brangiųjų metalų dirbiniams, vaikų priežiūros prekėms ir t. t.) nustato pačios ES šalys.
Dar kitiems gaminiams: tekstilei, avalynei, informacinėms technologijoms, kai kuriems automobiliams, elektros įrangai ir kai kuriems maisto produktams ES normos taikomos tik tam tikriems jų aspektams.
Reglamentu, nustatančiu su gaminių prekyba susijusius akreditavimo ir rinkos priežiūros reikalavimus, siekiama sustiprinti ir suvienodinti valstybių narių nacionalines akreditacijos sistemas ir nacionalines rinkos priežiūros sistemas.
Iki šiol Bendrijos lygmeniu akreditavimas nebuvo reglamentuotas, valstybėse narėse galiojo skirtingos taisyklės ir reikalavimai akreditacijos įstaigoms. Reglamentas taip pat numato, kad kiekvienoje valstybėje narėje akreditavimą atliktų viena nacionalinė akreditacijos įstaiga.
Pasak EP nario Šarūno Biručio, integruota, sienų neturinti vidaus rinka yra geriausias būdas Europos ekonomikos konkurencingumui stiprinti.
„Sprendimas dėl bendrosios gaminių pardavimo sistemos palengvins laisvą prekių judėjimą ir pašalins galiojančios teisinės sistemos trūkumus. Rinkos priežiūros institucijos galės lengviau atsekti produkto gamintoją ar importuotoją, tai padės užtikrinti paprastesnę ir veiksmingesnę rinkos priežiūrą", – šio paketo svarbiausius akcentus nurodo Š. Birutis.
Vis daugiau gamintojų ženklina savo gaminius CE ženklu, kuris turėtų parodyti, jog produktas atitinka esminius ES reikalavimus. Kita vertus, nemažai taip paženklintų gaminių neatitinka visų reikalavimų, todėl dažnai šis ženklas kelia abejonių dėl patikimumo.
Minėtame teisės akte numatyta galimybė organizacijai įsteigti akredituotąją vidaus įstaigą, kuri teiks jai atitikties įvertinimo paslaugas bei leis operatyviai patikrinti gaminį pagal gamybos vidaus kontrolės kriterijus. Nuo šiol šalių vartotojų apsaugos institucijos dar aktyviau turės keistis informacija su rinkos priežiūros institucijomis bei kartu užtikrinti, kad pavojingi gaminiai nepatektų į rinką.