• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Noras būti šeimininku pačiam sau – pagrindinė priežastis, skatinanti smulkų ir vidutinį verslą. Didžiausia kliūtis smulkiajam ir vidutiniam verslui – rasti tinkamus darbuotojus.

REKLAMA
REKLAMA

 

Statistikos departamentas 2006 m. sausio mėn. atliko Europos Bendrijų statistikos tarnybos (Eurostato) inicijuotą ir 15 Europos Sąjungos šalių smulkaus ir vidutinio verslo (SVV) sąlygų tyrimą, kurio objektu buvo pasirinktos 2002 m. susikūrusios ir tyrimo metu sėkmingai veikusios įmonės. 2007 m. pabaigoje iš Eurostato gauti ES šalių duomenys leidžia atlikti palyginamąją smulkaus ir vidutinio verslo sąlygų analizę.

REKLAMA

 

Kas paskatino pradėti verslą?

Svarbiausia priežastis, paskatinusi tiek Lietuvos ir ES šalių verslininkus pradėti verslą – „noras būti šeimininku pačiam sau“. Tokią priežastį nurodė 82,9 procento Lietuvos ir 74,6 procento ES šalių verslininkų. Lietuvos ir kitų ES šalių verslininkų nuomonės apie kitų pradėti verslą skatinančių priežasčių svarbą buvo skirtingos – ES šalių verslininkams antra pagal svarbą buvo perspektyva užsidirbti daugiau pinigų (72 proc.), o Lietuvos verslininkams – noras išbandyti save versle (75 proc.).

REKLAMA
REKLAMA

 

Verslo kliūtys

Lietuvos ir kitų ES šalių verslininkai nurodė skirtingas verslo kliūtis ir jų poveikį. Net 75,7 procento Lietuvos verslininkų steigiant įmonę sunkiausia buvo rasti tinkamus darbuotojus. Antroje vietoje (61,3 proc.) buvo sunkumai, atsiradę vykdant teisinius, valstybinius, administracinius reikalavimus. Ši kliūtis buvo didžiausia ES šalių verslininkams – 62,3 procento. Antroje vietoje ES šalių verslininkai nurodė sunkumus užmezgant ryšius su užsakovais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

 

Verslo įmonių vadovai

Iš sėkmingai dirbančių Lietuvoje verslininkų moterys sudarė 25,8, vyrai – 74,2 procento. ES šalyse moterų dalies vidurkis buvo 2,2 proc. didesnis ir sudarė 28 procentus. Dauguma (65,1 proc.) sėkmingai penkerius metus savo versle išsilaikiusių SVV įmonių vadovų Lietuvoje – aktyvaus (31–49 metų) amžiaus žmonės. Iki 30 metų amžiaus verslininkų buvo 22,5 procento, tai gerokai daugiau ne vidutiniškai ES šalyse (14 proc.).

REKLAMA

 

Lietuvos verslininkai pasižymi aukštu išsilavinimo lygiu – net 67,4 procento jų

turėjo aukštesnįjį arba aukštąjį universitetinį išsilavinimą, ES šalių vidurkis –

tik 20 procentų.

 

Kas lemia įmonės augimą?

Tyrimo metu buvo siekiama išsiaiškinti ne tik verslo pradžios sąlygas, bet ir atidžiau pažvelgti į dabartines, t. y. susipažinti su įmonių plėtra – darbuotojų skaičiaus didėjimu, pažangių technologijų ir kitų inovacijų diegimu. ES šalių vidurkis rodo spartesnį darbuotojų skaičiaus augimą jaunų, iki 30 metų amžiaus, verslininkų vadovaujamose SVV įmonėse – jų plėtra sudarė 203,3 procento. Didžiausias darbuotojų skaičiaus augimas šios amžiaus grupės verslininkų vadovaujamame versle užfiksuotas Čekijoje – 406,9 proc. Vidutinio (31–49 metų) amžiaus Lietuvos verslininkai sparčiausiai, palyginti su kitomis ES šalimis, didino darbuotojų skaičių (207,9 proc.). Lietuva išsiskiria ir vyriausioje verslininkų amžiaus grupėje – darbuotojų skaičius padidėjo 186 procentais. Mažiausias darbuotojų skaičiaus augimas buvo Švedijoje ir Danijoje, kuriose įmonių rentabilumą lemia inovacijų diegimas.


 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų