„Ar vieninga Europos elektros rinka realu? Taip. Tai yra daug techninių ir organizacinių priemonių reikalaujantis procesas, tačiau ilgalaikėje perspektyvoje jis turės daug naudos tiek vartotojams, tiek gamintojams“, - trečiadienį konferencijoje „Lietuvos energetikos konferencija 2012“ sakė „Nord Pool Spot“ atstovė.
L. Skrabutėnaitė pažymėjo, jog jau prieš keletą metų pastebėta regioninių projektų vystymo tendencija įgauna pagreitį ir tokiu būdu laipsniškai žengiama bendros elektros rinkos link.
„Svarbu paminėti, kad jungiasi ir tarpusavyje bendradarbiauja ne tik elektros biržos, bet ir patys klientai - prekybininkai. Jie tampa vis labiau globalūs (...) Kuriamos bendros taisyklės, kurios apibrėžtų visą Europos rinką. Matome, kad viskas jungiasi ir viskas vienodėja. Šie procesai turės įtakos ateities kainoms ir prekybai“, - mano pranešėja.
„Nord Pool Spot“ atstovė aiškino, jog, siekiant sukurti bendrą Europos elektros rinką, norima užtikrinti efektyviausią elektros energijos srauto paskirstymą tarp regionų. Elektra iš regionų, kuriuose ji gaminama pigiai, galėtų būti tiekiama į brangesnes teritorijas.
„Tikslas yra užtikrinti teisingą konkurenciją ir ilgalaikėje perspektyvoje - socialinę gerovę ne tik vartotojui, bet ir gamintojui, kad jie abu pasiektų optimalią naudą“, - tvirtino ji.
L. Skrabutėnaitė taip pat pastebėjo, jog šiuo metu Baltijos regiono rinka yra fragmentuota - „Nors Pool Spot“ prekybos zona galioja tik Estijoje ir Lietuvoje, o Latvija ketina prisijungti jau ateinančiais metais.
„Siekiant tikrosios naudos Lietuvai labai svarbus tinklo - jungčių - vystymas. Turėdami tiek organizacines struktūras - biržų mechanizmą, tiek ir jungtis, mes galėsime turėti maksimalią naudą ir pasinaudoti rinkos privalumais“, - tvirtino L. Skrabutėnaitė.