„GIPL projekto rangovui nepašalinus dalies dujotiekio detalių sertifikavimo trūkumų ir ginant savo bei vartotojų interesus „Amber Grid“ šiandien pateikė reikalavimą bankui („Luminor“ – BNS) išmokėti GIPL garantijos lėšas. Tai pirmas žingsnis, siekiant užsitikrinti tų dujotiekio detalių, kurios neturi reikiamų sertifikatų, pakeitimą rangovo sąskaita. Pateiktas reikalavimas 5,8 mln. eurų sumai“, – teigiama pranešime.
Dėl „Alvoros“ įtraukimo į nepatikimų tiekėjų sąrašą „Amber Grid“ penktadienį kreipėsi į Viešųjų pirkimų tarnybą.
„Amber Grid“ rengia detalių pakeitimo planą bei ruošiasi tarptautiniam konkursui, kurio metu bus atrinktas naujas rangovas konkrečių dalių keitimui.
„Amber Grid“ vadovas Nemunas Biknius apie planus kreiptis į Viešųjų pirkimų tarnybą pranešė dar trečiadienį, kai Seimo Audito komitetas aiškinosi situaciją dėl GIPL.
Žiniasklaidai paskelbus ir įmonei nustačius dalies dujotiekio detalių sertifikavimo trūkumus, „Amber Grid“ 2023 metų birželį kreipėsi į prokuratūrą, kuri pradėjo ikiteisminį tyrimą. Šių metų sausį „Amber Grid“, reikalaudama ištaisyti trūkumus, pateikė pretenziją rangovei dėl abejonių sukėlusių rusiškų detalių.
Bendrovė taip pat pareikalavo, kad „Alvora“ pašalintų defektus, kitu atveju ji neteks keturių „Luminor“ suteiktų garantijų, kurių bendra vertė – apie 8 mln. eurų.
Pasak portalo „15min“, „Amber Grid“ sausio 16 dieną pateikė 21 punkto pretenziją „Alvorai“ – jos pareikalauta iki kovo 8 dienos pašalinti darbų trūkumus, pateikiant jungiamųjų detalių sertifikatus.
Pasak „Amber Grid“ pretenzijos, ant neva Lenkijos „Tasta“ ir Rumunijos „Sara“ įmonėse pagamintų detalių nugramdžius dažus rasti Rusijos „Eterno“ gamyklos žymenys, todėl „Amber Grid“ sprendžia, kad „Alvora“ sumontavo „Eterno“ jungiamąsias detales, o tai nebuvo suderinta su užsakove.
Be to, anot pretenzijos, „Alvora“ nėra pateikusi šio Rusijos gamintojo sertifikatų, patvirtinančių, kad detalės atitinka techninį projektą ir kitus privalomus reikalavimus. Todėl kyla abejonių dėl gamybos technologijų, kontrolės procedūrų ir gaminių tinkamumo naudoti pagal paskirtį.
„Magistralinis dujotiekis, kuriame sumontuotos tokios nesertifikuotos detalės, negali būti eksploatuojamas“, – rašoma „Amber Grid“ pretenzijoje, kurią cituoja „15min“.
GIPL yra didžiausia investicija į Lietuvos dujų perdavimo sistemos plėtrą nuo nepriklausomybės atkūrimo, Lietuva projektui skyrė 116 mln. eurų. Bendra projekto vertė yra apie 500 mln. eurų, apie 60 proc. lėšų skyrė Europos Komisija.
Lietuvą ir Lenkiją jungiantis magistralinis dujotiekis pradėjo veikti 2022 metų gegužės 1 dieną.