Energetikos ministras ir naikinamos nacionalinės energetikos bendrovės „Leo LT“ akcininkė „NDX energija“ susitarė dėl pastarosios pasitraukimo iš „Leo LT“ už kompensaciją.
Penktadienį pasirašytas susitarimas dėl pernai gegužę įsteigtos „Leo LT“, kuri turėjo įgyvendinti milijardinės vertės strateginius energetikos projektus, panaikinimo. Jį vakar pasirašė energetikos ministras Arvydas Sekmokas ir „NDX energijos“ valdybos pirmininkas Ignas Staškevičius.
Tai reiškia, kad vienintelė „Leo LT“ akcininkė lieka valstybė, o pati įmonė nedelsiant bus likviduota.
Be to, valstybei lieka elektros skirstymo bendrovė „VST“, o „NDX energijai“ iš „Leo LT“ lėšų bus sumokėti pinigai už 2003 ir 2004 metais jos privatizuotus tuometinius „Vakarų skirstomuosius tinklus“ (dabar - „VST“), kurių akcijos kuriant „Leo LT“ buvo įvertintos net 2,734 mlrd. litų.
Taigi baigtas nevienareikšmiškai vertintas ir daug visuomenės kritikos dėl neskaidrumo sulaukęs buvusios socialdemokratų Vyriausybės projektas, kurio trūkumus pripažino ir Konstitucinis Teismas.
Atgal į padėtį iki privatizavimo
„Tik galiu pasakyti, kad pasiūlymas buvo priimtas, ir valstybė yra pagrindinė ir vienintelė „Leo LT“ akcininkė, o įmonė bus nedelsiant likviduota. Kliūčių tam nebeliko“, - sakė A.Sekmokas.
Premjeras Andrius Kubilius teigiamai įvertino pasirašytą susitarimą, kuriuo likviduojamos visos „Leo Lt“ kūrimo sutartys. „Galima pasidžiaugti, kad užsitęsusioje „Leo Lt“ istorijoje pagaliau dedamas galutinis taškas“, - pranešime sakė A.Kubilius. Premjeras taip pat pabrėžė, kad pasirašytas restitucinis susitarimas, kuriuo valstybei sugrąžinamos visos „NDX energijos“ turėtos „VST“ akcijos, teisiškai sugrąžina padėtį, buvusią iki „VST“ privatizavimo, todėl savaime suprantama, kad abi šalys įsipareigoja nekelti klausimų dėl veiksmų, kurie buvo atliekami po privatizavimo.
„Manau, kad tokias nuostatas įtvirtinantis susitarimas yra sąžiningas, nes mes, užuot nagrinėję, kas ką ne taip padarė po privatizavimo ar kuriant „Leo Lt“, tiesiog sugrįžtame į padėtį, kai „VST“ priklausė valstybei. Tokiu būdu su „NDX energija“ bei jos akcininkais galutinai baigiame visus ginčus dėl „Leo LT“, - sakė Vyriausybės vadovas.
„Leo LT“ sandoris panaikintas naudingiausiu visuomenei būdu, o pasiektas susitarimas garantuoja visos istorijos pabaigą“, - prezidentės Dalios Grybauskaitės poziciją perdavė jos atstovas spaudai Linas Balsys. Anot jo, prezidentė konstatuoja, kad istorija baigta, o turtas grąžintas valstybei. Pasak L.Balsio, prezidentė pabrėžia, kad pasiektas susitarimas, jog abi šalys nekels pretenzijų, garantuoja „šios istorijos pabaigą“.
Sutartis pasirašyta, kai elektros skirstymo bendrovė „VST“ ketvirtadienį atsisakė ieškinio „NDX energijai“ dėl 520,831 mln. litų žalos atlyginimo. Praėjusį pirmadienį Vyriausybė pateikė pasiūlymą „NDX energijai“ už 680 mln. litų kompensaciją trauktis iš įmonės. A.Sekmoko teigimu, Vyriausybės pasiūlymas apėmė ne tik piniginę kompensaciją, bet ir kitas teisines priemones, kurios iki šiol nepaskelbtos.
„Indulgencija“ stebina
Sprendimas naikinti „Leo LT“ yra logiškas, pagaliau visuomenė galės pabusti iš slogaus sapno ir dėmesį skirti kitiems iššūkiams. Taip Vyriausybės ir „NDX energijos“ susitarimą įvertino ekonomistas, vienas nuosekliausių „Leo LT“ kritikų, Lietuvos banko Ekonomikos departamento direktorius Raimondas Kuodis. „Mane džiugina, kad šita negraži istorija galų gale pasibaigė ir galbūt greičiau, negu mes įsivaizdavome. Nes buvo kalbų, kad ginčas persikels į Stokholmo arbitražą, o ten tie bylinėjimaisi dažnai tęsiasi ilgai, ir tada žurnalistai dar būtų rašę metus ar kelerius. Dabar visa ši istorija pasibaigė, kaip koks blogas sapnas, ir visuomenė savo ribotą dėmesį galės skirti kitiems dalykams, kurie yra iššūkiai“, - portalui delfi.lt sakė R.Kuodis.
Sprendimą naikinti „Leo LT“ jis vadina logišku, nes, anot jo, valstybė akcijas pasiėmė už tokią pat kainą, kokia buvo sumokėta tuomet, kai „VST“ (tuometiniai „Vakarų skirstomieji tinklai“) buvo privatizuojama.
Bet R.Kuodis kiek skeptiškai įvertino anksčiau išsakytus „NDX energijos“ reikalavimus deklaruoti, jog susitarimas yra galutinis ir niekada nebus peržiūrėtas, bei konstatuoti, kad kuriant „Leo LT“ įmonė nepažeidė jokių teisės aktų ir elgėsi sąžiningai. „Sakyčiau, ganėtinai keistas reikalavimas teisinėje valstybėje gauti kažkokį neliečiamumą. Aš nemanau, kad tokie susitarimai būtų teisėti. Teisinėje valstybėje tokios indulgencijos, kad „tu nenagrinėk kažkokių mano neteisėtų darbelių“, yra neteisėtos. Pats reikalavimas buvo labai keistas“, - sakė R.Kuodis.