Kaip ir tikėtasi, rinkos krito dar žemiau. Labiau nei antradienio nuopuolis biržoje, pribloškė FRB veiksmai. Drastiškas palūkanų normos mažinimas neatitiko gana nuosaikaus pranešimo. Nors laikinai akcijų rinkos atsigavo, bet situacija yra įtempta ir vėl galima tikėtis protrūkio, paskelbus kokio nors banko rezultatus ar prastą JAV makroekonominį rodiklį. Kol kas krizė nėra visai atsiskleidusi.
Būtent tokiais momentais atsiskleidžia racionalių ekonomistų bejėgiškumas - visi laukia rodiklių skelbimo, spėlioja ir bando pataikyti. Taikliausiai situaciją apibūdino ekonomistas P.Krugmanas: „Oho. Pirma rinkų, o tik vėliau - FRB reakcija“. Šiuo momentu palūkanų mažinimas iš esmės buvo skirtas lūkesčiams.
Lietuvos akcijų rinka veikė kaip veidrodis.
Pirmadienio apyvarta be tiesioginių sandorių - 9,2 mln. Lt, brangusių ir pigusių akcijų santykis - 10/19.
Dominavo pingančios akcijos. Vienos stabiliausių, „TEO LT“ (TEO1L) akcijos kaina krito 1,82 proc. iki 2,16 Lt.
„Aprangos“ (APG1L) akcijų kaina stebėtinai nereaguoja į bendrovės rezultatus - krito iki 12 Lt, o sesijos akcijų nuosmukis siekė 5,88 proc. Greičiausiai šia ir Ūkio banko (UKB1L) akcija sudaryta nemažai atpirkimo sandorių.
Labiausiai - 4,71 proc. brango primirštos „Kauno tiekimo“ (KTK1L) (apyvarta 2,2 mln. Lt.) ir „Klaipėdos naftos“ (KNF1L) - 2,06 proc. (apyvarta - 1 mln. Lt) akcijos. „Šiaulių banko“ (SAB1L) akcijų kaina krito 0,64 proc. iki 3,09 Lt.
Antradienio apyvarta - 12,5 mln. Lt (tiesioginių sandorių nebuvo), brangusių ir pigusių akcijų santykis - 0/29. Antradienį brangusių akcijų nebuvo. Sporto dėlei galima lyginti labiausiai pigusias su šiek tiek pigusiomis - visos akcijos, kuriomis buvo sudaryti sandėriai krito. Sunkoka prisiminti panašią dieną.
Labiausiai krito LIFO1L - 13, 83 proc. (apyvarta - 1,22 mln. Lt). „Aprangos“ akcijos krito 7,33 proc. Net 6,13 proc. krito spekuliatyvioji UKB1L (apyvarta - 3 mln. Lt), TEO1L akcijos krito 3,24 proc. (apyvarta - 2,6 mln. Lt). SAB1L krito net 5,83 proc. iki 2,91 Lt. Paskelbta, kad SAB1L akcijų už 762 tūkst. Lt įsigijo jo vadovas Algirdas Butkus.
Ilgainiui imi galvoti, kad šioje biržoje stabilūs tik du dalykai: SAB1L vadovų akcijų pirkimas ir „Aprangos“ augimas apie 50 proc.
Tiesa, apsilankius bent keliose skirtingiems tinklams priklausančiose rūbų parduotuvėse galima pastebėti, kad išpardavimai vyksta su vis didesnėmis nuolaidomis. Ar tai - didėjančios konkurencijos požymis?
Trečiadienio apyvarta - 6,26 mln. Lt (tiesioginių sandorių nebuvo), brangusių ir pigusių akcijų santykis - 15/11.
Trečiadienį šiek tiek grįžtama atgal. TEO LT vos kilstelėjo 0,48 proc. iki 2,1 Lt, (apyvarta - 2,4 mln. Lt.), UKB1L kilo 1,72 proc. iki 2,96 Lt (apyvarta - 1,8 mln. Lt.). Greičiausiai dėl žinios, jog penktadienį skelbs savo veiklos rezultatus ir prognozes, SAB1L kaina kilo 2,75 proc. iki 2,99 Lt (apyvarta -1,3 mln. Lt)
Ketvirtadienį bendra apyvarta siekė 6,2 mln. Lt, brangusių ir pigusių akcijų santykis - 20/6. Didžiausią apyvartą pasiekė prekyba TEO1L (apyvarta - 2 mln. Lt) ir UKB1L (apyvarta - 1,3 mln. Lt) akcijomis. Stipriai: 5,07 proc. kilo UKB1L akcijos kaina - iki 3,11 Lt.
„Šiaulių bankas“ paskelbė 2007 metų neaudituotą ataskaitą - uždirbtas didžiausias veiklos istoriją grynasis pelnas - 27,24 mln. Lt (beveik du kartus daugiau negu 2006 m.).
Šiaulių banko turtas 2007 metais taip pat smarkiai išaugo (49 proc.) ir pasiekė 2,013 mlrd. Lt. Kreditų portfelis išaugo 55 proc. per metus, 2007 metų gruodžio 31 d. duomenimis sudarė 1,392 mlrd. Lt. Indėlių suma augo 31 proc. - iki 1,206 mlrd. Lt.
„Aprangos“ (APG1L) akcijų kaina kilo 2,29 proc. iki 11,6 Lt, jų suprekiauta už 540 tūkst. Lt. „Lifosos“ (LFO1L) kaina pasistiebė į viršų 5,79 proc. iki 59,35 Lt.
Penktadienio apyvarta - 8 mln. Lt (tiesioginių sandorių nebuvo), brangusių ir pigusių akcijų santykis - 13/19.
Nors banko rezultatai buvo paskelbti po prekybos, UKB1L kaina staigiai kilo 3,86 proc. iki 3,23 Lt (apyvarta siekė 2,23 mln. Lt). Praėjusiais metais grynasis banko pelnas išaugo 74 proc. iki 82,5 mln. Lt. Turtas išaugo 995 mln. Lt iki 4,02 mlrd. Lt.
Bet prognozės verčia susimąstyti - Ūkio bankas prognozuoja tik 10,9 proc. pelno augimą iki 91,5 mln. Lt. Matyt, mažėjant vartojimui ir paskoloms, mažės ir pelnas, prieš tai augęs dėl didėjusių palūkanų.
„Aprangos“ (APG1L) akcijos penktadienį toliau augo, jos akcijos pabrango 5,6 proc. iki 12,25 Lt, o apyvarta siekė 725 tūkst. Lt.
TEO1L akcijų penktadienį perleista už 2,242 mln. Lt, kaina nesikeitė.
OMX pokytis stipriai neigiamas - 4,46 proc.
Kadangi VVPB ryškių, gerai reprezentuojančių NT kompanijų nėra, įdomu stebėti vibruojantį bankinį sektorių. Itin stipriai kilus palūkanoms, uždirbami dideli pelnai, bet mažėjant skolinimuisi ir vartojimui, gali būti korekcijų.
JAV trečiadienį laukiama FRB Atviros rinkos komiteto susitikimo, kuris tikimasi vėl mažins palūkanas. Tačiau už šį susitikimą didesne naujiena turėtų būti darbo rinkos ataskaita penktadienį - ji turėtų sustiprinti arba susilpninti recesijos tikimybę.
Žaibiška koloso reakcija
Skubus, nenumatytas FRB atviros rinkos komiteto susirinkimas ir drastiškas palūkanų normos mažinimas (75 procentiniais punktais iki 3,5 proc.) - retas atvejis. Ar krizė buvo atmušta tarsi beisbolo kamuoliukas? Mažai kas taip mano.
Tokie veiksmai tik dar labiau verčia abejoti monetarinės politikos instrumentų veiksmingumu krizės metu.
Nors spėliojama - ką gi žino FRB, jog taip elgiasi, nemanau, kad egzistuoja ypatingi analizės ir prognozės duomenys. FRB pasielgė kaip biržos žaidėjas. Beje, rinkoje tikimasi, kad tai tik palūkanų mažinimo serijos pradžia. Nemažai pasaulio didelių komercinių bankų prognozuoja palūkanas mažėsiant iki 2 proc. 2008 m. pabaigoje. Centrinis bankas tapo situacijos įkaitu. Kritiškiausia padėtis susidaro dėl to, kad palūkanos mažinamos per labai trumpą laikotarpį dideliu procentu, o jų poveikis ilgalaikis, todėl itin atidžiai reikėtų sekti ar naikinamo burbulo vietoje nesiformuoja naujas, pavojingesnis. Greičiausiai bus teisūs tie, kurie mano, kad visų pirma gelbėjami bankai. Tuo pačiu bus padėta nemažam būriui neatsargiai rizikavusių ir neefektyviai veikusių finansų institucijų.
FRB pranešime nepavyko rasti gilių ir daugiareikšmių užuominų, o pagrindine priežastimi palūkanų mažinimui skelbiamas ekonomikos lėtėjimas ir sunkiai prieinami kreditai įmonių investicijoms. Nors užsimenama apie infliaciją, ji jau nebėra pagrindinis politikos tikslas. Jei perspėjimą apie lėtėjimą dar palyginsime su palūkanų mažinimo dydžiu, tai šalia žodžių „ekonomikos lėtėjimas“ galime drąsiai rašyti šauktuką ar net du.
Neteisūs tie, kurie sako, jog tai pavėluotas mažinimas. Pavėluotas buvo palūkanų didinimas, jau nebeturėjęs įtakos spekuliaciniam kredito rinkų ir NT burbului įtakos. Bet blogiausia tai, kad FRB prarado įtaką rinkos dalyvių lūkesčiams. Galima pamiršti greenspanišką įtaką rinkų dalyviams, aptarinėjantiems centrinio banko vadovo mimiką ir daugiaprasmybes.
Panašu, kad 2008 m. vyraus plieninių nervų spekuliantų rinka, nelabai palanki ilgalaikėms investicijoms. Lietuva - ne išimtis.
Portfelio pokyčiai ne itin jaudina. Akcijų pokyčiai atspindi ne bendrovių rezultatus, bet ateities lūkesčius. Jie tikrai nekokie.