Bendras „Politico“ ir pelno nesiekiančios žurnalistų grupės „SourceMaterial“ tyrimas atskleidė mažiausiai devynis atvejus, kai nuo 2021 m. Rusijos šešėlinio laivyno laivai po savęs paliko naftos dėmių.
Švedijos užsienio reikalų ministrė Maria Malmer Stenergaard žurnalistams sakė, kad Rusijos laivai kelia „didelį pavojų“ jūrų aplinkai, o šie incidentai yra to įrodymas.
„Šie laivai ne tik seni ir iš esmės nereguliuojami, bet ir dažnai neapdrausti, o tai reiškia, kad įvykus nuotėkiui ar rimtesniam [naftos] išsiliejimui, vyriausybei būtų sunku juos patraukti atsakomybėn“, – pažymi autoriai.
Tik laiko klausimas, kada įvyks katastrofa
Ekspertai mano, kad tik laiko klausimas, kada vienas iš šių laivų patirs katastrofą, kuri turės rimtų pasekmių aplinkai ir ekonomikai.
Šešėlinio laivyno keliama rizika yra pasaulinė: šešėlinio laivyno maršrutų analizė rodo, kad laivai plaukė palei vakarinę Jungtinių Valstijų pakrantę, ne kartą plaukė per Viduržemio jūrą, Lamanšo sąsiaurį.
Problema ypač aktuali Europoje, kur, ekspertų nuomone, laivų katastrofa yra tik laiko klausimas, nes Europa yra pagrindinis šių laivų maršrutas.
Palydoviniai vaizdai rodo, kad visame pasaulyje jau įvyksta nedidelių avarijų, kurių vietos valdžios institucijos beveik nepastebi. Žurnalistų tyrimai parodė, kad net Europos vyriausybės nėra linkusios nieko daryti dėl šios problemos.
Didžioji Britanija įvedė sankcijas dar 22 Rusijos tanklaiviams
Didžiosios Britanijos Vyriausybė ketvirtadienį įvedė ribojamąsias priemones 18-kai Rusijos naftos tanklaivių ir keturiems SGD tanklaiviams.
Tai sakoma Vyriausybės pranešime spaudai, kuriuo remiasi „Ukrinform“.
„Mes turime kovoti su piktybine Rusijos veikla kiekviename žingsnyje, ar tai būtų neteisėtas Putino karo finansavimas, kibernetinių atakų naudojimas, ar barbariškumas fronto linijoje Ukrainoje. Didžioji Britanija vadovauja procesui prieš desperatiškus ir pavojingus Putino mėginimus išsaugoti savo pajamas iš energijos šaltinių, kai jo „šešėlinis laivynas“ kelia grėsmę Europos ir pasaulio pakrantėms. Aš atlieku savo asmeninę misiją pažaboti Kremlių, verždamas tinklą aplink Putiną ir jo mafijos valstybę ir naudodamas visus turimus įrankius“, – pareiškė Jungtinės Karalystės užsienio reikalų sekretorius Davidas Lammy`is.
Pranešama, kad dar 18-kai Rusijos „šešėlinio laivyno“ laivų bus uždrausta lankytis Didžiosios Britanijos uostuose, jie negalės gauti šios šalies jūrų tarnybų paslaugų.
Vien pernai šie tanklaiviai pervežė naftos už maždaug 4,9 mlrd. dolerių. Iš viso Didžioji Britanija jau yra įvedusi sankcijas 43 Rusijos naftos tanklaiviams.
Didžioji Britanija taip pat paskelbė sankcijas dar 4 Rusijos SGD tanklaiviams ir dujų gavybos bendrovei „RusGazDobyčia“.
Rugsėjo 11 d. Didžioji Britanija įtraukė į sankcijų sąrašą dar 10 tanklaivių, susijusių su naftos ar jos produktų gabenimu iš Rusijos į trečiąsias šalis.