Kinijos mokslininkai kartu su Pietų Australijos universitetu daugiausiai dėmesio skyrė pesticidų teršalų ir jūros vandens gėlinimo klausimams.
Jų darbas skelbia perspektyvą pakeisti tvaraus bei saugaus geriamojo vandens prieinamumą pasaulyje.
Vandens valymas
Dabartinis pesticidų naudojimas per pastaruosius dvidešimt metų išaugo 62 proc. ir kelia grėsmę užteršti vandens išteklius.
Australijos ir Kinijos mokslininkų sukurtas metodas parodė, kad pesticidus iš vandens galima veiksmingai ir nebrangiai pašalinti naudojant aktyvintosios anglies miltelius (PAC).
Šis metodas taip pat užtikrina, kad toksiški pesticidai būtų išplauti, o PAC likučiai vandenyje neturėtų neigiamo poveikio.
Ilgą laiką reguliariai vartojamame vandenyje esantys pesticidai turi gerai žinomą poveikį, pavyzdžiui, sukelia vėžį ir kitas ligas. Tai rodo, kad pesticidų koncentraciją mažinti yra būtina.
Gėlinimo procesas
Vandens trūkumo problema buvo sprendžiama taikant vadinamąjį gėlinimo procesą, kurio metu jūros vanduo paverčiamas gėlu vandeniu. Tačiau šis procesas yra gana brangus, išeikvojantis daug elektros energijos ir yra nesaugus aplinkai.
Todėl Kinijos ir Pietų Australijos mokslininkai sugalvojo būdą, kaip tai padaryti efektyviau, t. y. naudojant molio mineralus saulės energija varomame gėlinimo procese.
Molio mineralai padidina garavimo greitį ir sumažina energijos sąnaudas, taigi padidina efektyvumą ir gerokai sumažina poveikį aplinkai.
Įgyvendinus šią naujovę, švariu vandeniu būtų galima aprūpinti milijardus žmonių, todėl vandens gėlinimas taptų praktiniu vandens trūkumo sprendimu.
Pasaulyje kasmet 4 mlrd. žmonių neturi galimybės naudotis vandeniu, todėl ši nauja gėlinimo technologija yra aiškus ir perspektyvus vienos opiausių pasaulio problemų – vandens trūkumo – sprendimas.
Vandens prieinamumas kitoms kartoms
Tokie žingsniai į priekį pesticidų detoksikacijos ir vandens gėlinimo srityje susiję su pasaulinės vandens padėties gerinimu.
Dėl jų procesai tampa efektyvesni, o milijonams žmonių suteikiama saugesnė prieiga prie vandens šaltinių.
Šios Kinijos ir Pietų Australijos išvados yra svarbios tiriant vandenį ir jo kokybę ateinančioms kartoms, sprendžiant dideles vandens trūkumo ir taršos problemas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!