Per 13 metų, kai Trongas ėjo Komunistų partijos generalinio sekretoriaus pareigas, tūkstančiai žmonių buvo suimti dėl kaltinimų korupcija, o vienos partijos valdomoje valstybėje sustiprėjo susidorojimas su oponentais ir aktyvistais.
Trongas buvo šalies prezidentas 2018-1921 metais ir tris kadencijas iš eilės ėjo generalinio sekretoriaus pareigas – pirmasis, kuriam tai pavyko padaryti nuo 1986 metais prasidėjusios „doi moi“ ekonominės reformos eros.
Dėl šio beprecedenčio pasiekimo jis tapo galingiausiu vadovu per pastaruosius dešimtmečius.
Didelio atgarsio sulaukusi Trongo kovos su korupcija kampanija, kuri, pasak analitikų, buvo susijusi ir su politinėmis kovomis, apėmė partiją, policiją, ginkluotąsias pajėgas ir verslą.
Oficialiais duomenimis, nuo 2021 metų kaltinimai pareikšti daugiau kaip 3 500 asmenų, o tarp į kalėjimą pasiųstųjų yra buvęs sveikatos apsaugos ministras ir du buvę Hanojaus merai.
Pernai kilus skandalui, susijusiam su COVID-19 pandemija, atsistatydino prezidentas Nguyen Xuan Phucas, o du ministro pirmininko pavaduotojai buvo atleisti iš pareigų.
Atliekami tyrimai daugelio kitų svarbių pareigūnų, dirbančių įvairiuose sektoriuose – nuo aplinkosaugos ir energetikos iki sveikatos priežiūros ir bankininkystės – atžvilgiu.
Pasak žmogaus teisių grupių, valdant Trongui, nuo 2016 metų taip pat stiprėjo susidorojimas su opozicija ir vyriausybei iš esmės pavyko ją užgniaužti.
Žmogaus teisių stebėjimo organizacijos „Human Rights Watch“ duomenimis, šiuo metu Vietname už taikų naudojimąsi pagrindinėmis pilietinėmis ir politinėmis teisėmis kalinama daugiau kaip 160 žmonių.
JAV ambasada Vietname skubiai paskelbė pareiškimą, kuriame gedima „lyderio vizionieriaus, kuris dešimtmečius buvo tiltas tarp Vietnamo ir Jungtinių Amerikos Valstijų, netekties“.
Kinijos komunistų partija taip pat nusiuntė užuojautą Vietnamo kolegoms, pranešė Kinijos valstybinė žiniasklaida.