Pernai vasarį Rusijai įsiveržus į Ukrainą, Maskvos karo laivai blokavo Juodosios jūros uostus, kol praėjusią vasarą buvo sudarytas susitarimas, leidžiantis saugiai eksportuoti itin svarbius grūdus.
Susitarimą, kuris bus automatiškai pratęstas kovo 18 dieną, jei Maskva arba Kyjivas tam nepaprieštaraus, Rusija, Ukraina, Turkija ir Jungtinės Tautos pasirašė praėjusių metų liepą.
„Noriu pabrėžti, jog labai svarbu, kad ir po kovo 18 dienos būtų įgyvendinama Juodosios jūros grūdų iniciatyva ir kad būtų kuriamos sąlygos, kurios leistų kuo geriau išnaudoti eksporto infrastruktūrą per Juodąją jūrą“, – sakė Kyjive viešintis JT generalinis sekretorius.
Susitarimas sudarė sąlygas eksportuoti 23 mln. tonų grūdų iš trijų atskirų Ukrainos uostų, sakė A. Guterresas.
Tai „padėjo sumažinti pasaulines maisto kainas ir suteikė svarbią pagalbą žmonėms, kurie taip pat moka didelę kainą už šį karą, ypač besivystančiose šalyse“, kalbėjo JT vadovas.
„Ukrainos ir Rusijos maisto produktų ir trąšų eksportas yra labai svarbus pasauliniam maisto saugumui ir maisto kainoms“, – pridūrė jis.
Pagal praėjusių metų susitarimą Rusijai buvo pažadėta teisė eksportuoti trąšas be Vakarų sankcijų. Maskva tvirtina, kad šios susitarimo dalies nesilaikoma.
JT humanitarinės pagalbos vadovas Martinas Griffithsas anksčiau įspėjo, kad gali būti sunku užtikrinti dar vieną susitarimo pratęsimą.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis platformoje „Telegram“ pasidalijo vaizdo įrašu, kuriame matyti, kaip jis pasitinka ir bendrauja su svečiu.
„Labai svarbu, kad būtent Kyjive kalbamės apie tai, kaip atkurti taiką ir tarptautinį saugumą, visą JT Chartijos galią – tas normas, kurios vienodai svarbios visoms tautoms Žemėje“, – parašė jis.
Tai jau trečias A. Guterreso vizitas Kyjive nuo Rusijos karo Ukrainoje pradžios.
Trečiadienį A. Guterresas taip pat pavadino šokiruojančiu plačiai išplitusį vaizdo įrašą, kuriame rusų pajėgos nušauna ukrainiečių karį, ištarusį „Šlovė Ukrainai“.
„Neseniai pasirodę šokiruojantys vaizdai, kai Ukrainos karys, matyt, buvo nužudytas, yra dar vienas tragiškas priminimas, kad karo įstatymų turi būti griežtai laikomasi“, – sakė A. Guterresas.
Jungtinių Tautų Žmogaus teisių biuras anksčiau trečiadienį pareiškė manantis, kad minimas vaizdo įrašas gali būti autentiškas, ir paragino atlikti dėl to tyrimą.
A. Guterresas vėliau trečiadienį turėtų išvykti iš Ukrainos, o kitą dieną grįžti į Jungtinių Tautų būstinę Niujorke.