Svarbiausi įvykiai:
21:40 | Izraelio kariuomenės atstovas: Izraelis suintensyvins smūgius Gazos Ruože
Izraelis nedelsdamas suintensyvins smūgius Gazos Ruože, kad padidintų spaudimą „Hamas“, šeštadienį per spaudos konferenciją pareiškė kariuomenės atstovas spaudai.
„Į kitą karo etapą turime žengti geriausiomis sąlygomis, o ne pagal tai, ką kas nors mums sako. Nuo šiandien didiname smūgių skaičių ir mažiname pavojų“, – žurnalistams pareiškė admirolas Danielis Hagari.
Apie tai jis pranešė praėjus kelioms valandoms po to, kai Egipto sieną kirto ir į apgultą palestiniečių teritoriją įvažiavo sunkvežimių vilkstinė, gabenanti pirmąją nuo spalio 7-osios Gazos Ruožą pasiekusią tarptautinę pagalbą.
Tuo tarpu Izraelyje kariuomenės vadai šeštadienį aplankė fronto dalinius.
„Gazos Ruožas yra tankiai apgyvendintas, priešas ten daug ką ruošia – bet mes taip pat jiems ruošiamės“, – pareiškė gynybos pajėgų štabo viršininkas generolas leitenantas Herzi Halevi, lankydamasis vienoje pėstininkų brigadoje.
21:15 | Kataras: tarpininkaujant, „Hamas“ įkaitai netrukus bus paleisti
Kataras – viena pagrindinių valstybių, siekiančių „Hamas“ Izraelyje pagrobtų įkaitų išlaisvinimo, – tiki, kad dėl vykstančių diskusijų jie gali netrukus būti paleisti, vokiečių laikraščiui „Welt am Sonntag“ šeštadienį pareiškė Kataro užsienio reikalų ministerijos atstovas.
Dohos tarpininkavimas atliko svarbų vaidmenį penktadienio vakarą paleidžiant dvi įkaites amerikietes, kurios nelaisvėje buvo laikomos nuo palestiniečių kovotojų grupuotės spalio 7-osios išpuolio prieš Izraelį.
Persijos įlankos valstybė pridūrė, kad ji derasi ir su Izraeliu, ir su „Hamas“.
„Negaliu pažadėti, kad tai įvyks šiandien, rytoj ar poryt. Tačiau mes einame keliu, kuris netrukus nuves prie įkaitų, ypač civilių, išlaisvinimo“, – sakė Majedas Al-Ansari.
„Šiuo metu rengiame susitarimą, pagal kurį iš pradžių bus paleisti visi civiliai įkaitai“, – pridūrė jis.
20:30 | Kairo susitikime arabų šalių vadovai išreiškė vis didėjantį pyktį dėl karo Gazos Ruože
Egiptas ir Jordanija Kaire šeštadienį surengtame aukščiausiojo lygio susitikime griežtai sukritikavo Izraelį dėl jo veiksmų Gazos Ruože, o tai yra ženklas, kad dvi Vakarų sąjungininkės, prieš kelis dešimtmečius sudariusios taiką su Izraeliu, praranda kantrybę dėl jau dvi savaites vykstančio karo prieš „Hamas“.
Susitikimo šeimininkas Egipto prezidentas Abdel Fattahas al Sisi dar kartą atmetė bet kokias kalbas apie Gazos Ruože gyvenančių 2,3 mln. palestiniečių iškėlimą į Sinajaus pusiasalį ir perspėjo dėl „palestiniečių problemos likvidavimo“.
O Jordanijos karalius Abdullah II (Abdula II) Izraelio vykdomą Gazos Ruožo apgultį ir bombardavimą pavadino karo nusikaltimu.
Šie pareiškimai atspindėjo vis didėjantį pyktį regione, net tarp artimus ryšius su Izraeliu palaikančių ir dažnai tarpininkaujančių asmenų, nes karas, kurį sukėlė masinis „Hamas“ išpuolis, tęsiasi jau trečią savaitę, aukų daugėja, o pabaigos nematyti.
Egiptas yra ypač susirūpinęs dėl masinio palestiniečių antplūdžio į jo teritoriją ir šalis baiminasi, kad tai, be kita ko, labai pakenktų viltims sukurti Palestinos valstybę.
Kai kurių Izraelio politikų ir karinių pareigūnų neaiškios pastabos, kuriose žmonėms siūloma palikti Gazos Ruožą, sukėlė nerimą Izraelio kaimynams, kaip ir Izraelio įsakymai palestiniečių civiliams evakuotis į pietus, Egipto link.
Savo įžanginėje kalboje A. F. al Sisi sakė, kad Egiptas griežtai atmeta „priverstinį palestiniečių iškeldinimą ir jų perkėlimą į Egipto žemes Sinajaus pusiasalyje“.
„Noriu aiškiai ir nedviprasmiškai pareikšti pasauliui, kad palestiniečių problemos likvidavimas be teisingo sprendimo yra neįmanomas ir bet kuriuo atveju tai niekada neįvyks Egipto sąskaita, tikrai ne“, – pareiškė jis.
Jordanijos karalius išreiškė tokią pat mintį, pareiškęs, kad nedviprasmiškai atmeta bet kokį palestiniečių perkėlimą.
„Pagal tarptautinę teisę tai yra karo nusikaltimas ir raudona linija mums visiems“, – pažymėjo jis aukščiausiojo lygio susitikime.
18:53 | Zelenskis ir Erdoganu kalbėjosi apie padėtį Artimuosiuose Rytuose
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis paskelbė, kad su Turkijos prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganu kalbėjosi apie kelias sritis, įskaitant padėtį Artimuosiuose Rytuose.
„Telegram“ tinkle jis rašė: „Taip pat aptarėme padėtį Artimuosiuose Rytuose ir sutarėme, kad reikia užtikrinti civilių gyventojų apsaugą ir pagarbą humanitarinei teisei.“
V. Zelenskis pareiškė, akd Turkija kitą savaitę dalyvaus taikos derybose, kuriose bus svarstomi būdai, kaip užbaigti konfliktą Ukrainoje.
16:58 | Izraelis surengė reidą „Hamas“ lyderio pavaduotojo namuose Vakarų Krante
Izraelio kariai šeštadienį surengė reidą Vakarų Krante esančiuose „Hamas“ aukšto rango lyderio namuose ir sulaikė jo šeimos narius, pranešė liudininkai.
Salehas al-Aruri yra „Hamas“ lyderio Ismailo Haniyeh pavaduotojas ir vienas iš islamistų grupuotės karinio sparno įkūrėjų.
16:36 | JAV ragina išlaikyti atvirą Rafacho pasienio punktą
JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas paragino visas šalis išlaikyti atvirą Rafacho perėją į Gazos Ruožą, kad per ją ir toliau būtų galima gabenti pagalbą.
Jis sakė, kad šį rytą atidarytas maršrutas buvo „daug dienų trukusio JAV diplomatinio dalyvavimo regione“ rezultatas.
Jis įspėjo, kad „Hamas“ "neturi trukdyti teikti šią gyvybes gelbstinčią pagalbą“, ir pridūrė: Palestinos civiliai gyventojai nėra atsakingi už siaubingą „Hamas“ terorizmą ir jie neturėtų kentėti dėl šios organizacijos žiaurių veiksmų“.
15:12 | Per antskrydį Gazos Ruože žuvo buvusio JAV atstovo giminaičiai
Buvęs JAV atstovas Justinas Amashas sako, kad per oro antskrydį Gazos Ruože, kai buvo smogta Gazos graikų ortodoksų bažnyčiai, žuvo jo giminaičiai.
„Mūsų šeima labai kenčia“, – rašė J. Amashas socialiniame tinkle „X“.
„Tegul Dievas saugo visus Gazos krikščionis – ir visus izraeliečius bei palestiniečius, kurie kenčia, nepriklausomai nuo jų religijos ar tikėjimo“, – pridūrė jis.
Palestinos pareigūnai pranešė, kad mažiausiai 500 musulmonų ir krikščionių nuo Izraelio bombardavimų pasislėpė graikų ortodoksų Švento Porfirijaus bažnyčioje, o „Hamas“ valdomos vyriausybės Sveikatos apsaugos ministerija nurodė, kad žuvo 16 žmonių.
Izraelio kariuomenė teigė, kad dalis bažnyčios buvo apgadinta per smūgį į netoliese esantį kovotojų vadavietę ir kad ji peržiūri šį incidentą.
Jeruzalės ortodoksų patriarchatas pareiškime pasmerkė smūgį.
14:18 | Gazos Ruože žuvo 4358 žmonės, skelbia Palestinos sveikatos apsaugos ministerija
Palestinos sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, nuo spalio 7 d. Gazos Ruože žuvo 4 358 žmonės.
Tarp žuvusiųjų yra 1 756 vaikai, sako ministerija.
13 561 žmogus taip pat buvo sužeistas Izraeliui tęsiant oro kampaniją prieš taikinius palestiniečių anklave, pridūrė ministerija.
13:30 | Palestinos vadovas susitikime Egipte: „Mes neišvyksime, liksime savo žemėje“
Palestinos prezidentas Mahmudas Abasas Kairo taikos aukščiausiojo lygio susitikime pareiškė: „Mes neišvyksime, liksime savo žemėje“.
Egipte šeštadienį rengiamas aukšto lygio pareigūnų susitikimas dėl Izraelio ir palestiniečių kovotojų grupuotės „Hamas“ karo Gazos Ruože.
Susitikime laukiama dešimčių regiono lyderių ir aukšto rango Vakarų pareigūnų.
Šeštadienį į rytus nuo Kairo esančioje Egipto Naujojoje administracinėje sostinėje vyksiančiame susitikime bus aptariami būdai, kaip deeskaluoti kovas ir siekti paliaubų, didėjant susirūpinimui dėl regioninio konflikto, pranešė Egipto valstybinė žiniasklaida.
13:28 | JT vadovas ragina paskelbti humanitarines paliaubas Izraelio ir „Hamas“ kare
Jungtinių Tautų vadovas Antonio Guterresas šeštadienį paragino paskelbti humanitarines paliaubas Izraelio ir „Hamas“ kare Gazos Ruože ir paragino imtis pasaulinių „veiksmų, kad būtų užbaigtas šis baisus košmaras“.
Per karą žuvo tūkstančiai žmonių ir milijonas palestiniečių buvo priversti palikti savo namus, o A. Guterresas sakė, kad jiems reikia „kur kas daugiau“ nei 20 sunkvežimių, šeštadienį įvažiavusių į apgultą teritoriją, kurioje gyvena 2,4 mln. žmonių.
Palestiniečiams reikia „nuolatinio pagalbos tiekimo į Gazą tokiu mastu, kokio reikia“, sakė jis regiono lyderiams Kairo aukščiausiojo lygio susitikime konfliktui aptarti.
Anksčiau šeštadienį pirmieji 20 sunkvežimių, gabenančių humanitarinę pagalbą, įvažiavo į karo nuniokotą ir apgultą Gazos Ruožą per Rafacho pasienio punktą iš Egipto.
11:52 | JT pareigūnas: pirmasis į apgultą Gazos Ruožą įvažiavęs konvojus neturi būti paskutinis
Į apgultą Gazos Ruožą šeštadienį įvažiavęs pirmasis humanitarinės pagalbos konvojus „neturi būti paskutinis“, sakė Jungtinių Tautų humanitarinės pagalbos vadovas, į karo nuniokotą anklavą atvykstant sunkvežimiams su atsargomis.
„Esu įsitikinęs, kad šis pristatymas bus ilgalaikių pastangų, skirtų aprūpinti Gazos gyventojus būtiniausiomis prekėmis, pradžia“, – sakė Martinas Griffithsas po to, kai iš Egipto į Gazos Ruožą įvažiavo 20 sunkvežimių.
„Šis pirmasis konvojus neturi būti paskutinis“, – perspėjo jis.
Pagalbos Izraelio apsiaustoje teritorijoje laukia daugelis Gazos Ruožo gyventojų, kuriems trūksta maisto, vaistų ir vandens.
Ligoninių darbuotojams, gydantiems daugybę per bombardavimus sužeistų žmonių, taip pat skubiai reikia medicininių reikmenų ir degalų generatoriams.
Penktadienį naujienų agentūros AP išanalizuotose palydovinėse nuotraukose buvo matyti ilga sunkvežimių su humanitarine pagalba kolona, laukianti, kol galės kirsti sieną iš Egipto į Gazos Ruožą.
Pasak pagalbos pareigūnų, prie sienos perėjos stovi daugiau kaip 200 sunkvežimių, gabenančių apie 3 tūkst. tonų pagalbos. Šiomis atsargomis siekiama šiek tiek padėti palestiniečiams Gazos Ruože, kurį Izraelis blokuoja, atsakydamas į spalio 7-ąją „Hamas“ kovotojų surengtą išpuolį prieš žydų valstybę.
Šimtai užsienio pasų turėtojų taip pat laukė, kol galės kirsti sieną iš Gazos Ruožo į Egiptą.
Penktadienį darbininkai pradėjo taisyti Izraelio bombardavimų apgadintą perėją.
11:00 | JK užsienio reikalų sekretorius: pagalba Gazoje negali būti vienkartinė
Jungtinės Karalystės užsienio reikalų sekretorius Jamesas Cleverly sakė, kad pagalbos perėjimas į Gazą „negali būti vienkartinis“, ir paragino suteikti daugiau galimybių teikti humanitarinę pagalbą.
Trucks carrying lifesaving aid are beginning to cross at Rafah into Gaza.
This aid is a lifeline for those suffering.
But it cannot be a one off.
The UK continues to push for humanitarian access to Gaza.REKLAMA— James Cleverly🇬🇧 (@JamesCleverly) October 21, 2023
„Sunkvežimiai, gabenantys gyvybiškai svarbią pagalbą, pradeda įvažiuoti į Gazos ruožą per Rafaho uostą.
Ši pagalba yra gelbėjimosi ratas kenčiantiems žmonėms.
Tačiau ji negali būti vienkartinė.
JK toliau siekia, kad humanitarinė pagalba patektų į Gazą“, – socialiniame tinkle „X“ skelbė J. Cleverly.
10:55 | PSO: netrukus Gazos Ruožą pasieks medikamentai
Pasaulio sveikatos organizacijos vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas socialiniame tinkle „X“ pranešė, kad pagalbos paketai su medikamentais ir medicininiais reikmenimis, Gazos Ruožą pasieks šiandien.
It seems that shortly, @WHO health supplies will finally be moving towards Gaza through the Rafah crossing.
— Tedros Adhanom Ghebreyesus (@DrTedros) October 21, 2023
The supplies include trauma and chronic disease medicines, and basic essential medicines.
WHO calls for:
- protection of humanitarian teams in Gaza
- sustained…
T. A. Ghebreyesusas rašė, kad bus tiekiami „vaistai nuo traumų ir lėtinių ligų, taip pat pagrindiniai būtiniausi vaistai“.
„PSO ragina:
- humanitarinės pagalbos komandų Gazoje apsaugą
- užtikrinti nuolatinį humanitarinės pagalbos prieinamumą“, – skelbė jis.
10:42 | Pranešama, kad sunkvežimiai su humanitarine pagalba įvažiavo į Palestinos pusę
Pagalbos sunkvežimiai įvažiavo į Palestinos pusę Rafos perėjimo punkte, patvirtino palestiniečių pasienio pareigūnas.
Egipto televizija parodė sunkvežimius, įvažiuojančius į Gazos ruožą, praneša „Guardian“.
Pasienio perėja turėjo būti atidaryta 10 val. vietos laiku, kad į ją būtų galima įvežti beviltiškai reikalingus vaistus, medicinos reikmenis ir maisto atsargas.
Pagalbos pareigūnai „Guardian“ pasaulio reikalų redaktoriui Julianui Borgeriui sakė, kad pagal JAV, Izraelio ir Egipto susitarimą šiandien per sieną buvo leista pervažiuoti 20 sunkvežimių su Egipto vyriausybės pagalba.
10:40 | Humanitarinės pagalbos konvojus pajudėjo į Gazos Ruožą iš Egipto
Humanitarinės pagalbos konvojus šeštadienį pajudėjo į Gazos Ruožą iš Egipto, pranešė saugumo šaltinis ir Egipto Raudonojo pusmėnulio pareigūnas.
Penktadienį naujienų agentūros AP išanalizuotose palydovinėse nuotraukose matyti ilga sunkvežimių su humanitarine pagalba kolona, laukianti, kol galės kirsti sieną iš Egipto į Gazos Ruožą.
Pasak pagalbos pareigūnų, prie sienos perėjos stovėjo daugiau kaip 200 sunkvežimių, gabenančių apie 3 tūkst. tonų pagalbos. Šiomis atsargomis siekiama šiek tiek padėti palestiniečiams Gazos Ruože, kurį Izraelis blokuoja, atsakydamas į spalio 7-ąją „Hamas“ kovotojų surengtą išpuolį prieš žydų valstybę.
Daugelis Gazos Ruožo gyventojų, kuriems trūksta maisto ir vandens, laukia pagalbos. Vis dar nebuvo aišku, ar bus įleistas kuras ligoninių generatoriams.
Penktadienį darbininkai pradėjo taisyti Izraelio bombardavimų apgadintą perėją.
10:05 | JT agentūra praneša apie 17 savo darbuotojų žūtį nuo Izraelio ir „Hamas“ karo pradžios
Jungtinių Tautų agentūra palestiniečių pabėgėliams remti šeštadienį pranešė, kad per karą Gazos Ruože žuvo mažiausiai 17 jos darbuotojų, ir įspėjo, kad žuvusiųjų skaičius gali didėti.
„Iki šiol patvirtinta, kad šiame žiauriame kare žuvo 17 mūsų kolegų. Labai liūdna, bet tikrieji skaičiai gali būti didesni“, – sakoma JT pagalbos ir darbų palestiniečių pabėgėliams Artimuosiuose Rytuose agentūros (UNRWA) pareiškime.
Spalio 7-ąją islamistų grupuotė „Hamas“ įsiveržė į Izraelį iš Gazos Ruožo, paėmė daugiau kaip 200 įkaitų ir nužudė mažiausiai 1,4 tūkst. žmonių, daugiausia civilių.
09:56 | Izraelis ragina savo piliečius nedelsiant palikti Egiptą ir Jordaniją
Izraelis ragina savo piliečius nedelsiant išvykti iš Egipto ir Jordanijos, šeštadienį pareiškė nacionalinio saugumo taryba, regione išaugus įtampai dėl karo tarp žydų valstybės ir „Hamas“.
„Izraelio nacionalinio saugumo taryba griežtina įspėjimus dėl kelionių į Egiptą (įskaitant Sinajaus pusiasalį) ir Jordaniją iki ketvirtojo lygio (didelė grėsmė): rekomenduojama nevykti į šias šalis, o jose esantiems asmenims – kuo greičiau išvykti“, – sakoma tarybos pareiškime.
09:28 | Prancūzų žvalgyba: nėra įrodymų, kad smūgis Gazos Ruožo ligoninei buvo suduotas Izraelio
Prancūzijos karinės žvalgybos agentūra DRM penktadienį pareiškė, kad nėra įrodymų, jog šimtus žmonių pražudžiusį sprogimą Gazos Ruožo ligoninėje „Al Ahli“ sukėlė Izraelio smūgis.
„Labiausiai tikėtina hipotezė yra ta, kad (antradienį) sprogo palestiniečių raketa su maždaug penkių kilogramų užtaisu“, – sakė karinės žvalgybos direktoratas ir pridūrė, kad nėra „nieko, kas rodytų (įvykus) Izraelio smūgį“.
DRM nusprendė paviešinti savo analizę Prancūzijos prezidentūros prašymu, siekiant skaidrumo, teigė agentūra.
DRM nurodė, kad sprogimo vietoje nustatė atsiradus ne kraterį, o maždaug vieno metro ir 75 cm matmenų ir 30-40 cm gylio skylę.
„Tokiam efektui sukelti reikia maždaug penkių kilogramų sprogmenų, tikrai mažiau nei 10 kilogramų“, – sakė agentūra.
Pareiškime teigiama, kad mažai tikėtina, jog tokį smūgį galėjo sukelti Izraelio bomba ar raketa, nes minimalus tokios ginkluotės užtaisas yra daug didesnis.
Penkių kilogramų užtaisas atitiktų palestiniečių grupuočių įsigytas ar pagamintas raketas.
„Hamas“ kontroliuojamo Gazos Ruožo pareigūnai dėl antradienį ligoninėje įvykusio sprogimo greitai apkaltino Izraelį. Šis paneigė, kad jis su tuo susijęs, ir paskelbė vaizdo ir garso įrašų bei kitų įrodymų, kurie, pasak jo, rodo, kad sprogimą sukėlė kitos palestiniečių kovotojų grupuotės „Islamo džihadas“ paleista raketa. „Islamo džihadas“ neigė atsakomybę.
Žuvusiųjų skaičius tebėra ginčytinas. Praėjus kiek daugiau nei valandai po sprogimo, „Hamas“ valdoma Sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad žuvo 500 žmonių. Trečiadienį ji šį skaičių šiek tiek patikslino ir nurodė, kad jis siekia 471, tačiau nepateikė išsamios informacijos apie žuvusiuosius. Izraelio kariuomenė žurnalistams sakė, kad šis skaičius buvo išpūstas.
Vienas Prancūzijos karinės žvalgybos pareigūnas taip pat įspėjo, kad, nors negalima tvirtai pasakyti, „mes visiškai nemanome, kad tokio dydžio raketa galėjo nusinešti 471 gyvybę. Tai neįmanoma“.
Jungtinių Valstijų žvalgybos ataskaitoje apskaičiuota, kad greičiausiai žuvo nuo 100 iki 300 palestiniečių.
Netgi Gazos Ruožo skelbiami žuvusiųjų skaičiai nesutampa. :„Al Ahli“ ligoninės pareigūnai nurodė tik tiek, kad žuvusiųjų yra šimtai, tačiau tikslaus skaičiaus nenurodė.
Didžiausios Gazos ligoninės „Shifa“ generalinis direktorius Mohammedas Abu Selmia sakė manąs, kad aukų skaičius yra artimesnis 250. Du liudininkai teigė manantys, kad aukų skaičius siekia dešimtis, o ne šimtus.
Visi Gazos pareigūnai teigė, kad po sprogimo visur mėtėsi kūnų dalys, o tai apsunkino žuvusiųjų skaičiavimą.
09:00 | Egipte – aukšto lygio pareigūnų susitikimas dėl Izraelio karo su „Hamas“
Egipte šeštadienį rengiamas aukšto lygio pareigūnų susitikimas dėl Izraelio ir palestiniečių kovotojų grupuotės „Hamas“ karo Gazos Ruože.
Susitikime laukiama dešimčių regiono lyderių ir aukšto rango Vakarų pareigūnų.
Šeštadienį į rytus nuo Kairo esančioje Egipto Naujojoje administracinėje sostinėje vyksiančiame susitikime bus aptariami būdai, kaip deeskaluoti kovas ir siekti paliaubų, didėjant susirūpinimui dėl regioninio konflikto, pranešė Egipto valstybinė žiniasklaida.
Be kita ko, susitikime dalyvaus Kataro, Jungtinių Arabų Emyratų ir Palestinos autonomijos vadovai.
Taip pat dalyvaus Italijos, Ispanijos, Graikijos ir Kanados ministrai pirmininkai bei Europos Vadovų Tarybos pirmininkas, praneša valstybinis dienraštis „Al-Ahram“. Taip pat atvyks Vokietijos, Prancūzijos, Jungtinės Karalystės ir Japonijos užsienio reikalų ministrai, pranešė laikraštis.
08:30 | Bidenas: ataka prieš Izraelį „Hamas“ siekė sutrikdyti šiltėjančius jo ryšius su Rijadu
JAV prezidentas Joe Bidenas penktadienį pareiškė manantis, kad prieš dvi savaites „Hamas“ įvykdytu žiauriu išpuoliu prieš Izraelį buvo siekiama sutrikdyti šiltėjančius šios šalies ir Saudo Arabijos ryšius.
„Viena iš priežasčių, kodėl jie taip pasielgė (...), kodėl „Hamas“ puolė Izraelį (...), (buvo) ta, kad jie žinojo, jog aš ruošiuosi sėsti prie stalo su Saudo Arabija“, – sakė J. Bidenas svečiams per rinkimų kampanijos lėšų rinkimo renginį.
„Saudo Arabija norėjo pripažinti Izraelį (...), suvienyti Artimuosius Rytus“, – kalbėjo jis.
Spalio 7-ąją „Hamas“ kovotojams surengus išpuolį prieš Izraelį, nutrūko pastangos, kuriomis siekta sudaryti svarbų JAV remiamą susitarimą dėl Izraelio ir Saudo Arabijos, saugančios dvi švenčiausias islamo vietas, santykių normalizavimo.
Islamistų grupuotė įsiveržė į Izraelį iš Gazos Ruožo, paėmė daugiau kaip 200 įkaitų ir nužudė mažiausiai 1,4 tūkst. žmonių, daugiausia civilių.
Nuo to laiko Izraelis pažadėjo sunaikinti „Hamas“ ir teigia, kad per susirėmimus žuvo apie 1,5 tūkst. šios grupuotės kovotojų, kol jo kariuomenė atgavo užpultos teritorijos kontrolę.
Atsakydama į tai, žydų valstybė pradėjo bombardavimo kampaniją Gazos Ruože, kur su žeme buvo sulyginti ištisi miestų kvartalai ir iki šiol žuvo 4 137 palestiniečiai, daugiausia civiliai gyventojai, skelbia „Hamas“ kontroliuojama Sveikatos apsaugos ministerija.
Saudo Arabijos pareigūnai spalio 14-ąją per JAV valstybės sekretoriaus Antony Blinkeno vizitą Rijade paskelbė, kad šalis sustabdė derybas su Izraeliu dėl santykių normalizavimo.
Saudo Arabijos faktinis valdovas, sosto įpėdinis Mohammedas bin Salmanas, kalbėjo apie pažangą su Izraeliu, tačiau taip pat reikalavo pasistūmėti į priekį Palestinos klausimu.
Persijos įlankos karalystė niekada nepripažino Izraelio ir neprisijungė prie vadinamųjų 2020 metų Abraomo susitarimų, kuriems tarpininkavo Jungtinės Valstijos ir pagal kuriuos kaimyniniai Bahreinas, Jungtiniai Arabų Emyratai ir Marokas užmezgė diplomatinius ryšius su Izraeliu.
J. Bideno administracija spaudė Saudo Arabiją pasekti jų pavyzdžiu, o Rijadas mainais iš Vašingtono reikalavo saugumo garantijų ir pagalbos plėtojant civilinę branduolinę programą.
Praėjusį mėnesį duodamas interviu televizijai „Fox News“ Saudo Arabijos sosto įpėdinis sakė, kad „kasdien artėja“ prie susitarimo su Izraeliu normalizavimo, ir pabrėžė, kad Palestinos klausimas yra svarbus jo šaliai.
Gazos Ruožą kontroliuojantis judėjimas „Hamas“ nepritaria susitarimams su Izraeliu dėl normalizavimo.
„Hamas“ yra palestiniečių kovotojų grupuotė, valdanti Gazos Ruožą; ji buvo įsitraukusi į keletą karų su Izraeliu nuo Gazos Ruožo perėmimo 2007-aisiais. Grupuotę teroristine yra pripažinęs Izraelis, Jungtinės Valstijos, Europos Sąjunga, Jungtinė Karalystė bei kai kurios kitos valstybės.
„Hamas“ remia Iranas, finansuodamas ginklų įsigijimą, juos pats tiekdamas ir suteikdamas karinius apmokymus. „Hamas“ politinis biuras veikia Katare, čia įsikūrę kai kurie jų lyderiai.
Svarbiausi penktadienio įvykiai:
- Joe Bidenas paragino JAV susivienyti kovojant su „Hamas“ ir Rusija. Prezidentas savo kalboje teigė, kad islamistų kovotojų grupuotė „Hamas“ ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas kelia skirtingas grėsmes, bet turi vieną bendrą bruožą: abu nori visiškai sunaikinti kaimyninę demokratinę šalį.
- Jungtinės Tautos pareiškė: pirmoji pagalba į Gazos Ruožą bus pristatyta maždaug per artimiausią parą.
- Paaiškėjo pirmųjų „Hamas“ paleistų įkaičių tapatybės. Tai Dvi amerikietės įkaitės – Judith ir Natalie Raanan, kurias nuo spalio 7 d. laikė „Hamas“, perduotos Raudonajam Kryžiui, penktadienį patvirtino su derybomis susipažinęs šaltinis, skelbia „The Jerusalem Post“. Skelbiama, kad abi įkaitės jau Izraelyje.
- Izraelis perkėlė šimtus karinės technikos vienetų į šiaurę nuo Gazos Ruožo. Tai gali reikšti pasirengimą antžeminei operacijai, skelbia „SkyNews“.