Sirijos kurdų pajėgos baiminasi „Islamo valstybės“ keršto išpuolių po to, kai Jungtinės Valstijos sekmadienį pranešė, kad šio džihadistų judėjimo lyderis žuvo per amerikiečių reidą.
„Miegančios“ džihadistų kuopelės sieks keršyti už Abu Bakro al-Baghdadi žūtį, – sakė Sirijos demokratinių pajėgų (SDF) vadas Mazloumas Abdi. – Štai kodėl viskas yra įmanoma, įskaitant ir atakas prieš kalėjimus.“
Kovojant su „Islamo valstybe“, SDF buvo pagrindinė JAV vadovautos koalicijos partnerė ant žemės Sirijoje. Šiuo metu skaičiuojama, kad šios pajėgos Sirijos šiaurės rytuose įvairiuose kalėjimuose laiko 12 tūkst. įtariamų „Islamo valstybės“ narių.
Per SDF vadovautą operaciją kovą buvo sunaikinta paskutinė „Islamo valstybės“ paskelbto „kalifato“ dalis. Kažkada šis „kalifatas“ kontroliavo didžiulę Sirijos ir Irako teritoriją.
Tačiau teritorinė pergalė prieš šią džihadistų grupuotę nereiškia, kad buvo sunaikinta pati organizacija ar jos ideologija. Nedidelės kovotojų kuopelės pasislėpė pogrindinyje ir toliau vykdo išpuolių regione.
Iš Baltųjų rūmų į tautą per televiziją kreipdamasis D. Trumpas pranešė, kad per reidą, kuris pasibaigė A. B. al-Baghdadžii įspeitimu tunelyje, žuvo ir „didelis skaičius“ „Islamo valstybės“ kovotojų.
„Jis detonavo savo liemenę ir nusižudė, – pranešė D. Trumpas. – Jis mirė atsidūręs akliname tunelyje, žliumbdamas, verkdamas ir klykdamas visą kelią.“
Kartu su juo žuvo ir trys jo vaikai, sekmadienį pranešė Jungtinių Valstijų prezidentas.
Jo teigimu, reidas, kuriam įvykdyti teko sraigtasparniu skristi daugiau nei valandą į abi puses iš neįvardintos bazės, buvo įvykdytas padedant Rusijai, Sirijai, Turkijai ir Irakui.
Specialiosios pajėgos „įvykdė pavojingą ir drąsų naktinį reidą šiaurės vakarų Sirijoje ir įvykdė savo misiją puikiai“, pareiškė D. Trumpas.
„Sprogimo metu jo kūnas buvo sumaitotas. Tunelis įgriuvo. Tačiau tyrimų rezultatai iš karto ir visiškai patvirtino jo tapatybę. Tai buvo jis. Banditas, kuris taip smarkiai stengėsi įbauginti kitus, paskutines savo gyvenimo akimirkas praleido jausdamas didžiulė baimę ir visišką paniką bei siaubą, baimindamasis jį persekiojusių amerikiečių pajėgų“, – Baltuosiuose rūmuose pranešė D. Trumpas.
Jo teigimu, per operaciją nežuvo nė vienas amerikietis karys.
Apie JAV vadovaujamos koalicijos prieš IS ilgai persekioto A. B. al-Baghdadi žūtį pastaraisiais metais buvo skelbiama kelis kartus, tačiau tie pranešimai nepasitvirtino.
1971 metais į šiaurę nuo Bagdado esančioje Samaroje gimusio A. B. al Baghdadi tikrasis vardas yra Ibrahimas Awadas al Badri. Jo šeima buvo kilusi iš žemiausio visuomenės sluoksnio.
Kai JAV vadovaujamos pajėgos 2003 metais įsiveržė į Iraką, jis buvo suimtas ir laikomas amerikiečių įkurtame kalėjime. Manoma, kad ten jis subrendo kaip džihadistas.
Vėliau A. B. al Baghdadi aktyviai įsitraukė į „al Qaeda“ padalinio Irake veiklą ir galiausiai 2010 metais perėmė vadovavimą jam, o 2013-aisiais išplėtė šios grupuotės veiklą į karo krečiamą Siriją.
2014 metais A. B. al Baghdadi per pamokslą garsiojoje Mosulo Nurio mečetėje pasiskelbė IS užimtų teritorijų Irake bei Sirijoje „kalifu“.
Po to IS vadeiva dingo lyg į vandenį, tik kartais pasirodydavo pranešimų, kad jis žuvo arba buvo sunkiai sužeistas. Tai pelnė jam „Vaiduoklio“ pravardę.
Šių metų balandį jis pirmą kartą po penkerių metų pertraukos pasirodė propagandiniame vaizdo įraše, kuriame savo šalininkus paragino „keršyti“ už nužudytus IS narius.
Jungtinės Valstijos už informaciją, kuri padėtų sulaikyti A. B. al Baghdadi, siūlė 25 mln. JAV dolerių atlygį.
Pasak JAV valstybės departamento, IS, vadovaujant A. B. al Baghdadi, „buvo atsakinga už tūkstančių civilių Artimuosiuose Rytuose mirtis, įskaitant žiaurius daugybės civilių įkaitų iš Japonijos, Jungtinės Karalystės ir Jungtinių Valstijų nužudymus“.