„Atsižvelgdamas į žiniasklaidoje pasirodžiusius pranešimus, suprantu, kad mano verslo veikla, turimos akcijos ir darbas bendrovėje „Stark Logistics“, kuri teikė transporto paslaugas iš Estijos į Rusiją mūsų klientui „AS Metaprint“, sukėlė klausimų, kurie, nepaisant atsakymų, turės įtakos mano žmonos darbui“, – sakoma penktadienį paskelbtame A. Halliko pareiškime.
„Todėl šiandien su kitais „Stark Logistics“ akcininkais susitariau nedelsiant parduoti visas savo akcijas „Stark Logistics“, atsistatydinti iš bendrovės valdybos, nutraukti finansų direktoriaus sutartį, atsisakyti visų savo funkcijų ir pareigų bei perduoti jas kitiems darbuotojams“, – pridūrė jis.
Premjerės vyrui priklauso 24,8 proc. „Stark Logistics“ akcijų.
Pasak A. Halliko, ši bendrovė pastaruosius 14 metų buvo svarbi jo gyvenimo dalis, o kaip verslininkas ir finansų direktorius jis visada veikė pagal įstatymus ir vadovaudamasis savo žiniomis bei vertybėmis.
„Stark Logistics“ teigimu, ji turi tik vieną klientą Rusijos kryptimi, kuriam teikia krovinių vežimo paslaugas. Šis klientas yra „Metaprint“, vienas didžiausių Europoje plieninių aerozolinių talpyklų gamintojų. „Stark Logistics“ sakė, kad padeda bendrovei išvežti atsargų likučius iš Rusijos gamyklų ir vykdyti vis dar galiojančias sutartis.
Premjerės paskola
„Ne kartą svarstėme kliento transportavimo klausimą ir tikėjome, kad elgiamės teisingai, padedame teisingiems žmonėms ir gelbėjame gerą Estijos įmonę, nes kitaip nebūtume galėję to padaryti. Suprantu, kad daugeliui žmonių Estijoje taip neatrodo, ir atvirkščiai – tai neatrodo moralu, atsižvelgiant į Rusijos agresyvų karą“, – pridūrė jis.
„Atsiprašau už susidariusią situaciją ir žalą, kurią ji padarė mano žmonai. Užtikrinu visus, kad mano žmona nežinojo apie mano verslo veiklą. Mes visa tai aptarėme atsižvelgdami į šios savaitės žiniasklaidos pranešimus ir jos vertinimas buvo aiškus – nėra jokių aplinkybių, kurios pateisintų šiuos pervežimus“, – sakė premjerės vyras.
„Tačiau man nebeužtenka sustabdyti šių pervežimų. Aš negaliu prisiimti atsakomybės už savo klientą ir savo verslo partnerį, kaip ir bet kuri bendrovė negali žinoti visko apie savo klientą. Tokiomis aplinkybėmis man geriau pasitraukti iš „Stark Logistics“ ir apskritai iš bendrovės“, – kalbėjo A. Hallikas.
„Premjerė savo ekonominių interesų deklaracijoje anksčiau yra deklaravusi, kad mano įmonei yra paskolinusi 350 tūkst. eurų – vasarą jie buvo grąžinti dalimis. Mano bendrovė šį ir likusį kapitalą panaudojo įvairioms finansinėms investicijoms – tačiau šių investicijų esmė niekada nebuvo mūsų diskusijų objektas“, – teigė jis.
Šią savaitę estų transliuotojas ERR skelbė, kad logistikos bendrovė „Stark Logistics“, kurios dalis priklauso Estijos premjerės sutuoktiniui, toliau bendradarbiavo su Rusija prasidėjus invazijai į Ukrainą.
Pati K. Kallas tvirtino, kad jos vyro logistikos bendrovė nevykdo verslo su Rusijos klientais.
„Mano vyro įmonė neturi klientų iš Rusijos Federacijos ir neorganizuoja jokio transporto Rusijoje. Kai tik prasidėjo šis karas, jie, kaip ir kiti verslininkai, nebeturi jokių reikalų su Rusijos klientais Rusijoje, šios sutartys buvo nutrauktos“, – ERR sakė K. Kallas.
Balsavimas dėl nepasitikėjimo
Estijos opozicinės Centro partijos parlamentinė frakcija anksčiau penktadienį vykusiame neeiliniame posėdyje nusprendė pradėti derybas su kitomis partijomis, siekiant inicijuoti balsavimą dėl nepasitikėjimo premjere, kurios vyro įmonės veikla Rusijoje, partijos nuomone, sukėlė vyriausybės krizę.
„Centro partijos frakcijos nariai laikosi nuomonės, kad Kajos Kallas skandalas smarkiai pakenkė Estijos valstybės reputacijai“, – sakė Centro partijos parlamentinės frakcijos vadovas Tanelis Kiikas.
„Kaja Kallas yra viena aktyviausių Ukrainos gynėjų tiek Estijoje, tiek Europoje ir pabrėžia sankcijų įvedimo ir jų laikymosi svarbą. Ji taip pat ragina įmones naudotis savo moraliniu kompasu. Deja, vyriausybės vadovė nesilaiko savo žodžių ir aiškiai neatsako į klausimą, ar ji žinojo, kad jos vyro įmonė veikė Rusijoje“, – tęsė jis.
Pasak T. Kiiko, keletas valdančiosios koalicijos partijų atstovų jau išreiškė kritišką požiūrį į premjerės veiksmus, o derybos suteiks galimybę gauti aiškią nuomonę, be kita ko, iš Reformų partijos, „Estija 200“ ir Socialdemokratų parlamentinių frakcijų.
„Vyriausybės krizę reikia skubiai ir tvirtai išspręsti“, – sakė jis.
Tuo tarpu opozicinės partijos „Isamaa“ pirmininkas Urmas Reinsalu mano, kad K. Kallas neturi kito pasirinkimo, kaip tik nedelsiant atsistatydinti.
„Vis dar daug ko nežinome, bet tai, kas iki šiol paskelbta, rodo, kad kalbame apie didelį verslą, kuris vyko karo metu – žaliavos, kurioms dabar taikomos sankcijos, buvo tiekiamos Rusijai. Premjerės vyras dalyvauja šiame versle, o premjerė skolino jo kontroliuojančiajai bendrovei“, – kalbėjo U. Reinsalu.
Tuo metu Visuomenės problemų tyrimo instituto užsakymu atliktos apklausos duomenimis, 57 proc. Estijos piliečių mano, kad ministrė pirmininkė turėtų atsistatydinti dėl šio skandalo.
Internetinė apklausa atlikta ketvirtadienį ir penktadienį apklausus tūkstantį 18 metų ir vyresnių piliečių.